Gyerektükör

Előző Következő

Egyedien emberi - Az Autizmus más megközelítésben című könyv már százezreknek - szülőknek,rokonoknak, barátoknak - segített megérteni az ...

  • 2021.12.08 Tömeges megbetegedést okoz az RSV

    A Semmelweis Egyetemen az elmúlt hónapokban nyolc-tízszeresére nőtt a légúti tünetekkel klinikán kezelt kisgyerekek száma. A hirtelen egészségromlást esetükben nem a koronavírus, hanem egy másik, felsőlégúti betegségekért felelős kórokozó, az ún. RSV (respiratory syncytial virus) okozta. A Semmelweis Egyetemen az elmúlt hónapokban nyolc-tízszeresére nőtt a légúti tünetekkel klinikán kezelt kisgyerekek száma. A hirtelen egészségromlást esetükben nem a koronavírus, hanem egy másik, felsőlégúti betegségekért felelős kórokozó, az ún. RSV (respiratory syncytial virus) okozta.

  • 2021.12.03 Első alkalommal a nőgyógyásznál

    A tinédzserek és fiatal nők többsége számára a nőgyógyászati vizsgálat az egyik legrettegettebb dolgok közé tartozik, pedig az éves rákszűrés bizony a felelősségteljes női lét velejárója. A Czeizel Intézet szülész-nőgyógyász szakorvosával, dr. Krauth Barbarával beszélgettünk.

  • 2021.12.03 Mitől alakul ki a közösségimédia-függőség?

    Tanulmányok bizonyítják, hogy a közösségi média sokszor negatív hatással van a szellemi egészségre, sokaknak mégis nehéz lemondania erről az örömforrásról.

  • 2021.12.02 Phix: Minden, mit tudni szeretnél gyermekedről!

    Személyes tapasztalataim által vezérelve hoztuk létre ezt a társasjátékot, hisz én is édesanya vagyok. Imádom gyermekemet, ahogy minden édesanya és édesapa! (Promóció)

  • 2021.10.21 Bárányhimlő-megelőzés: a legfontosabb 72 óra

    Az elmúlt hónapban nagyon sok család élete forgott a bölcsődei, óvodai évkezdés és az ezzel járó beszoktatási időszak körül. A gyermekközösségek ugyanakkor a gyorsan terjedő fertőzések ideális terepét is jelentik, egy-egy betegség járványszerűen döntheti le a lábáról a kicsiket, és a környezetükben élő testvéreket, nevelőket, szülőket is. A fertőzésnek kitett fogékony gyermek 72 órán belül még beoltható a bárányhimlő ellen. Ezzel megelőzhető az orvoshoz kerülő betegek 2-6%-ánál jelentkező súlyos szövődmények kialakulása is.

  • 2021.10.20 Nehézségek az iskolába: pszichoszomatikus problémák

    Lassan itt az őszi szünet, amikor érdemes megbeszélni a gyerekekkel a szeptember óta eltelt időszakot. Az iskolakezdés nem egyszerű feladat sem a szülőnek, sem a gyereknek. A kezdeti izgatottságot felváltja a mindennapok szürkesége, a nehézségek pedig pszichoszomatikus problémákhoz vezethetnek - hasmenés, hasfájás, fejfájás jelentkezhet. Megijedni természetesen nem kell, van néhány fogás, amivel segíthetünk a legkisebbeknek is.

  • 2021.10.12 Hatmillió koraszülést okozhatott a légszennyezés

    Majdnem hatmillió koraszülés és majdnem 3 millió újszülött alacsony súlya függhetett össze a légszennyezéssel a világon 2019-ben - állapította meg egy új tanulmány.

  • 2021.10.11 A fogszuvasodás már egy éves kor alatt elkezdődhet

    A cukros édességek, a fagylaltok, az éjszakai édes tea, a kakaó – mind hozzájárulnak a gyermekek korai fogszuvasodásának kialakulásához, amely kis odafigyeléssel és a megfelelő szájápolási szokások kialakításával megelőzhető lenne.

  • 2021.10.11 Újszülöttkori rendellenességek

    A legtöbb gyermekgyógyász a szülőknek kifejezetten ajánlja a választható újszülöttkori szűrő ultrahangvizsgálatokat. Ennek célja kettős: egyrészt igazolhatja a gyerekek nagy részénél, hogy nem rendelkeznek veleszületett vagy szerzett betegséggel újszülöttkorban, így a később, gyermekkori betegség kapcsán elvégzett ultrahangvizsgálat során talált eltérések esetén megállapítható, hogy az elváltozást az aktuális betegség hozta létre, másrészt kisebb százalékban kimutathatja a klinikai tünetekkel és panaszokkal még nem járó koponyaűri, hasi és csípő ízületi eltéréseket.

  • 2021.10.08 Hogyan segítsünk az iskolafóbiás gyermeknek

    Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Az ellenállás általában masszívabb a nyári vakáció után, ráadásul a tanulók többsége a járványidőszakban hosszú hónapokig kívül rekedt az iskola falain. Szeptember elseje jó alkalom arra, hogy nyíltan beszéljünk az iskolafóbiáról, a szülőknek pedig a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház és Szakambulancia szakértője ad tanácsokat az alábbiakban.