-
2022.02.08
A krónikus betegségek megelőzése gyermekkorban
A gyermekek a genetikai tényezők és környezeti hatások mellett a rögzült családi szokások miatt is fokozottan veszélyeztetté válhatnak bizonyos szív-érrendszeri, illetve cukoranyagcsere betegségekre. Ezek már nagyon fiatal korban kifejthetik hatásukat, éppen ezért a krónikus betegségek megelőzése gyakorlatilag már gyermekkorban kezdődik, és hatékonyságában meghatározó a szülők szerepe. Az esetleges problémák időben történő felismeréséről, kiszűréséről és a szükséges teendők fontosságáról Dr. Almássy Zsuzsannával, a Czeizel Intézet diabetológus szakorvosával beszélgettünk.
-
2022.02.07
Győzzük le a megfázást és az allergiát!
A megfázás tünetei nagyon hasonlóak lehetnek a szezonális allergiáéhoz, de mivel mindkettő más kezelést igényel, fontos, hogy tudjuk, melyikkel állunk szemben. Sal Péter gyermekorvos, homeopata orvos elmondja, hogyan különböztethetjük meg a kettőt, és néhány természetes praktikát is ajánl immunerősítésre ebben a lelkileg megterhelő időszakban.
-
2022.02.03
Kismamaként oltatni vagy nem oltatni?
Az immár több mint két éve húzódó, szinte napról napra változó vírushelyzetben kismamaként még nagyobb kihívás eligazodni, válaszokat találni, az oltást, a lehetséges szövődményeket, gyermekünk védettségét és az érvényben lévő egészségügyi ajánlást illetően. Mikor, milyen vakcinával, hány dózis az ideális, és valós védettséget ad-e a legújabb variánsok ellen? Dr. Tidrenczel Zsolttal, a Czeizel Intézet genetikus orvosigazgatójával beszélgettünk.
-
2022.01.21
Terhességi cukorbetegség ellen koffein?
A terhesség alatti kis mennyiségű koffeinfogyasztás csökkentheti a terhességi cukorbetegség kockázatát - állapították meg a Pennsylvaniai Egyetem kutatói, akik eredményeiket a JAMA Network Open című szaklapban tették közzé.
-
2022.01.21
Kötelező a cisztás fibrózis szűrése
Január elsejétől bekerül a kötelező újszülöttkori anyagcsereszűrések közé a cisztás fibrózis (CF) szűrése - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) az MTI-vel.
-
2022.01.20
A gyermekkori halláscsökkenés gyakori oka
Az orrmandula megnagyobbodása sok panaszt okozhat gyermekkorban, ezek egyike a halláscsökkenés. Arról, hogy miért fontos ennek mielőbbi felismerése, dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa nyilatkozott.
-
2022.01.17
Szülés 40 felett: esélyek, kockázatok, lehetőségek
Manapság egyre több nővel fordul elő, hogy a negyedik X-et is elhagyja, mire úgy érzikészen áll és a feltételek is adottak arra, hogy gyermeket vállaljon. Az időpont kitolásának számos magyarázata lehet, azonban biológiai tény, hogy a kor előrehaladtával a nők fogamzóképessége csökken. Arról, hogy ebben az életszakaszban maga a teherbeesés, valamint a terhesség milyen kihívásokkal, esetleges veszélyekkel járhat, és hogy mit tehetünk a siker érdekében dr. Tidrenczel Zsolttal a Czeizel Intézet szakmai igazgatójával beszélgettünk.
-
2022.01.06
Személyiségfejlődés: negatív gyermekkori élmények
A gyermekkor fontos szerepet játszik egy felnőtt személyiségének kialakulásában, hiszen a szülőktől ellesett példa az, ami alapján formálódik az alaptermészet. Ezért a negatív gyermekkori élmények meghatározóak a felnőtt korban kialakuló személyiségzavar, szenvedélybetegség, önveszélyeztetés és öngyilkosságra való hajlam kialakulásában.
-
2022.01.04
Terhesség, gyermekszülés, szoptatás és HIV-fertőzés
A humán immundeficiencia vírus (HIV) az immunrendszer gyengítésével támadja meg az emberi szervezetet, kezeletlen esetben fogékonnyá téve a betegeket az opportunista fertőzések, például súlyos bakteriális és gombás fertőzések, valamint bizonyos daganatos megbetegedések iránt.
-
2022.01.03
A terhesvitamin, amit Dr. Czeizel Endre kutatásai alapoztak meg
Szeretnél mindent megtenni a szíved alatt növekvő babádért? Mutatunk egy terhesvitamint, amit Dr. Czeizel Endre kutatási alapján alkotottunk meg a magyar édesanyáknak.*