Emésztési zavarok kezelése gyógyszerek nélkül

Emésztési zavarok kezelése gyógyszerek nélkül

A karácsony sokak számára nem csak az ünneplésről, a boldog pillanatokról és a nyugalomról szól. Az emberek jelentős hányada ilyenkor mit sem törődve az egészséges táplálkozással a zsíros, fűszeres ételeket részesíti előnyben, amelyekből nem is keveset fogyaszt.

Az év utolsó hete, ami december 24-ével kezdődik és január elsejével ér véget, a legtöbb ember életében a folyamatos evés időszaka is egyben. Gondoljunk csak bele, hogy a szürke hétköznapokhoz képest mennyivel többet eszünk, mennyi plusz kalóriát és ezzel együtt mennyi munkát adunk a szervezetünknek.

Nemcsak feldolgozni, megemészteni kell a halászlevet, töltött káposztát, bejglit, malacsültet, virslit, süteményeket, hanem a bevitt méreganyagoktól meg is kellene szabadulnia valahogy – gondoljunk csak a cukros üdítőkre, alkoholos italokra. A mértéktelen fogyasztásnak azonban lehetnek súlyosabb következményei is: gyomorrontás, savtúltengés, epegörcs, amelyek akár több napra is kivonhat minket a társas ünneplésből.

Az ünnepi lakomák előtti és utáni napokban tehermentesítsük túlterhelt emésztőrendszerünket. Ajánlott ilyenkor kefírt, joghurtot, párolt zöldségeket, csontlevest enni.

Emésztési zavarok kezelése gyógyszerek nélkül

Emésztési gondok

Kevesen esznek az ünnepek alatt zöldségeket, gyümölcsöket, helyettük az édes, krémes süteményekre csábulnak, melyek aztán emésztési problémákhoz vezetnek. Főleg, ha ez még túlzásba vitt alkohol- és kávéfogyasztással is párosul. Emésztési gondokat az ünnepi előkészületekkel együtt járó stressz, feszültség és szorongás is okozhat.

Az emésztési zavar legfőbb tünetei: hasi fájdalom, hányinger, gyomorégés, puffadás, gázképződés, hasmenés, hányás. Az emésztési zavar – vagy más néven dyspepsia – kialakulhat a gyomorsav nem megfelelő kiválasztása vagy a hasnyálmirigy enyhe gyulladása miatt. Általában zsíros és fűszeres ételek, illetve túlevés következtében jön létre.

A gyógynövények emésztési gondok esetében is a segítségünkre lehetnek, hiszen elősegítik a hasnyálmirigy, az epe és a belek megfelelő működését, gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatással bírnak, serkentik az emésztőnedvek termelődését, és védelmet nyújtanak a belek és a gyomor nyálkahártyája számára.

Gyömbér, a hasi görcsökre

A gyömbér javítja az emésztést, hatékonyan oldja a hasi görcsöket, és enyhíteni képes a túlevés során fellépő kellemetlen panaszokat. A gyömbértea csökkenti a gyomorfájdalmat, a bélgázképződést és a hasi puffadást. Hámozzon meg egy kisebb gyömbért, mossa meg, majd reszelje le. Forraljon el 2-2,5 dl vizet, majd adjon hozzá egy teáskanál reszelt gyömbért. Hagyja állni 10 percig, majd a szűrést követően fogyassza egészséggel.

A jobb hatás elérése érdekében egy kevés fahéjat is tehet a gyömbérteába, ugyanis ez a fűszernövény szintén pozitívan hat az emésztésre, enyhíti a has görcseit és a puffadást is mérsékelni tudja. A fahéj önmagában is hasznos lehet emésztési zavarok esetén. Forraljon fel egy csészényi vizet, majd adjon hozzá egy kevés őrölt fahéjat. Hagyja állni néhány percig, majd fogyassza el a csésze tartalmát.

Nyugtassuk meg a gyomrot!

Ha nem szeretné, hogy az ünnepi menü elfogyasztása után rossz legyen a közérzete, akkor minden egyes étkezés után igyon meg egy csésze borsmentateát. Forraljon fel 2 dl vizet, majd adjon hozzá egy teáskanálnyi szárított borsmentalevelet. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Ezután minden ízesítés nélkül fogyassza el.

A gyomor megnyugtatására jó lehet még a kamilla-, a menta- és a málnalevéltea is. Jó emésztésserkentő lehet a citromfű, az édeskömény és a lestyán. A hányinger csillapítására alkalmas a gyömbér, a kamilla és a fahéj. Bélgázok ellen próbálja ki a citromfüvet, az ánizst és a majoránnát. A kellemetlen puffadást pedig a kakukkfű, a kömény és az ezerjófű képes csillapítani.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek