A vízi torna előnyei
A vízi torna során a vízben testsúlyunk kb. 90%-al csökken, így csupán 10%-nyi terhelés marad az ízületeken elosztva. Ez nagyon hasznos például ízületi kopásos megbetegedések esetében, mint amilyen a csípő- és térd artrózis, vagy a gerinc degeneratív betegségei. Így a vízben való mozgással az ízületek könnyedén átmozgathatóak, az izmok erősíthetőek, a terhelésből adódó fájdalom csökkenthető. Ezáltal megfelelő terápia lehet a különböző mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációra, reumatológiai betegségekre.
A víz nem csak a mozgások megkönnyítésére, de nehezítésére is alkalmas, attól függ, hogyan használjuk ki a víz ellenállását. A vízben végzett gyakorlatok erőssége függ a mozgás tempójától, irányától és az esetlegesen használt eszközök nagyságától, felületétől, formájától. A gyógytornász szakemberek tisztában vannak a víz fizikai törvényszerűségeivel és ezeket kreatívan fel tudják használni a mozgásszervi panaszok kezelésében, mindig a páciens szükségleteinek figyelembevételével.
A hagyományos vízitornához képest a Szent Magdolna Magánkórház rehabilitációs-részleg medencéjében egy beépített vízturbina segíti a kezeléseket. Így a kezdeti fázistól egészen a sportrehabilitációig végig tudjuk kísérni a gyógyulás sikeres útját.
Mire jó a vízitorna?
A víznek hála, torna közben kifejezetten hatékony izommunkát lehet végezni, néha még komolyabban, mint a szárazföldön, úgy, hogy közben:
- Az ízületeket kisebb terhelés éri
- Javulhat a végtagok vénás keringése
- Javul a mozgáskoordináció
- Kedvezően hat a légzőrendszerre
- Vizes közegben oldódik a stressz
- Az anyagcsere javul
- Javul a testtartás
Az alábbi esetekben javasolt a vízitorna:
- Ízületkímélő mozgásforma szükségessége esetén,
- Bizonyos gerincoszlopot érintő problémák esetén,
- Derék- és hátfájás esetén,
- Csontritkulás esetén,
- Túlsúly esetén, ha nehezen megy a szárazföldi mozgás.
Forrás: Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

