Aktuális

Egy nehezen felismerhető tüdőbetegség
Az IPF megközelítőleg 3 millió embert érint a világon, Magyarországon ez a szám 500 és 1000 közé tehető. A becsült hazai betegszám azért ...

A D-vitamin hiány veszélyes
A D-vitamin az egyik legősibb hormonnak az előanyaga, ezért hiány esetén ez a hormon hiányzik. Kiürülésével az immunrendszer egyensúlya borul ...
-
2018.04.26
A madarakat a vándorlása és a trópusi betegségek
A szakemberek több mint 1300 énekesmadár-faj származását vizsgálva arra jutottak, hogy mind az Európa északi részén telelő nem költöző madarak, mind az Európában költő, de a téli hónapokat az Egyenlítőhöz közeli területeken töltő vándormadarak is Afrikából származnak - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
-
2018.04.26
A traumás agysérülések növelhetik a demencia kockázatát
A mostani tanulmány, amely 36 évre kiterjedően vizsgálta az alanyok egészségi állapotát, kimutatta, hogy a mindössze egyetlen enyhe traumás agysérülést (agyrázkódás) elszenvedett embereknél 17 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia, és a betegség kockázata minden egyes újabb agysérüléssel és a sérülések súlyosságával tovább nőtt.
-
2018.04.26
Az éjszakai baglyok korábban halnak, mint a koránkelők
Az éjszakai baglyok hajlamosabbak a pszichés problémákra, diabéteszre, gyomor- és légzési panaszokra.Éjszakánként kevesebbet alszanak, több cigarettát, alkoholt, kávét vagy illegális drogot fogyasztanak.A nagyobb halálozási kockázat a tudósok szerint arra vezethető vissza, hogy az éjszaka aktívaknak állandóan belső órájukat leküzdve kell élniük. Alapulhat a pszichés stresszen, és azon is, hogy ezek az emberek a testüknek nem megfelelő időben esznek.
-
2018.04.24
Rejtélyes húsevőfekély-járvány
A fertőző betegségekre specializálódott Daniel O'Brien szerint a Mycobacterium ulcerans által okozott betegség "ijesztően gyakorivá" vált a régióban és "egyre súlyosabb" eseteket produkál. A szakértő szerint egyelőre nem tudni, hogy a trópusi területekre jellemző betegség hogyan terjedt el ennyire a mérsékelt éghajlatú Victoria államban.
-
2018.04.24
A csokoládé karbonlábnyoma
"Sokan szeretjük a csokoládét, de nem gyakran gondolunk arra, hogy mibe kerül az, hogy a kakaóbabból a boltokban kapható csokoládé legyen. A kakaó az Egyenlítő környékén, elsősorban Nyugat-Afrikában, Közép-és Dél-Amerikában terem, ezért nagy távolságot kell megtennie, még az előtt, hogy csokoládét készítsenek belőle az Egyesült Királyságban" - idézte Manchesteri Egyetem közleménye Adisa Azapagic professzort.
-
2018.04.24
Alice csodaországát az aurás migrén ihlette
Látótér kiesés, érzékelési zavarok, zsibbadás… minden bizonnyal ilyen jelenségekkel is találkozott Lewis Carroll, akinek legismertebb könyvét, az Alice csodaországbant köztudottan az aurás migrén jelensége ihlette. Más hírességekről is tudható, hogy migrénesek voltak, Julius Caesar, Szent Pál, Immanuel Kant, Karl Marx, Charles Darwin, Sigmund Freud, Frederic Chopin, Csajkovszkij mind ismerték a kínzó fejfájást.
-
2018.04.21
Folytatódik az egészségvédelmi szűrőprogram
Az emberek még mindig nem törődnek kellőképpen az egészségükkel, nem élnek a szűrővizsgálat adta lehetősséggel, ezért sokszor csak akkor ismerik fel a betegségeket, amikor már nincs segítség. A halálozási statisztikák megváltoztatásához mindenképpen a lakosság tudatos felkészítésére és folyamatos tájékoztatására van szükség, mindenki felelősséggel tartozik önmagáért és családjáért, ezért élnie kell a szűrővizsgálat adta lehetőséggel.
-
2018.04.19
A fülcimpán is kialakulhat ciszta
A ciszta egy levegőt, folyadékot vagy egyéb anyagot tartalmazó kerekded képlet, mely inkább felnőtteken alakul ki. Elsősorban szőrrel nem, vagy alig fedett testrészeken: az arc, a nyak és a törzs területén. Az esetek többségében jóindulatú, ám a cisztaképződés lehet a rosszindulatú elváltozás kezdeti szakasza is, ezért mindenképp javasolt orvosnak megmutatni. Aggasztó tünet lehet a fájdalom, diszkomfort érzés, berepedezés, vagy fertőzés, váladékozás.
-
2018.04.18
Mitől ugrálhat a pulzusunk?
Minden szívverés mögött a miocitáknak nevezett speciális izomsejtek munkája fedezhető fel. Amikor a sejtjeinknek több oxigénre van szüksége – például a fizikai aktivitás során -, az agy küld egy üzenetet a szívnek, hogy keményebb munkára „ösztönözze” a miocitákat. Ennek következtében a növekszik a percenkénti szívverések száma, vagyis emelkedik a pulzus.
-
2018.04.18
Véralvadásgátló és más gyógyszerkölcsönhatások
A szájon át szedhető véralvadásgátlókat két nagy csoportba soroljuk: léteznek a régebbi típusú kumarin származékok, valamint az új típusú véralvadásgátlók (NOAC). Bár ma már egyre nagyobb teret hódítanak maguknak az utóbbi csoport képviselői (hiszen egyik előnyük, hogy esetükben nem annyira kell étel-és gyógyszerkölcsönhatásól tartani), ám még mindig igen jelentős számban vannak azok, akik kumarin származékot használnak. Ezen készítmények alkalmazása során betegnek ügyelnie kell többek között arra, hogy milyen más gyógyszereket szed be (akár egy egyszerű fejfájásra), ugyanis nagy az esély arra, hogy kölcsönhatásba lép a két szer. Ekkor előfordulhat, hogy a véralvadásgátló hatása fokozódik, de az is lehet, hogy csökken. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha a páciens kénytelen valamit rövid, esetleg hosszútávon alkalmazni, mindenképp konzultáljon orvosával!