Hasi ultrahanggal kimutatható a főütőér-tágulat
Védekezni nem lehet a főütőér-tágulat ellen, hasi ultrahanggal szinte biztosan megállapítható, és a beteg már a műtét után négy nappal elhagyhatja a kórházat. A betegséggel szemben négy-öt országban szűrőprogramot indítottak, mivel az hasi ultrahanggal szinte teljes bizonyossággal megállapítható. Ma már a korábbi nyílt műtés helyett katéteres beavatkozást végeznek, így optimális esetben a beteg négy-öt nappal a műtét után elhagyhatja a kórházat.
Szeberin Zoltán érsebész, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika szakorvosa elmondta, leggyakrabban 60-65 éves férfiakat érint ez a ritka betegség, amelyet nem tudni, pontosan mi okoz, de a dohányzással szorosan összefügg. A betegség alattomos, mert csak akkor vannak tünetei, amikor már komplikáció merül fel, és ilyenkor a következmények is "drámaiak" lehetnek: ájulás, hasi, mellkasi fájdalom jelentkezik, a kivérzés pedig halált okozhat.
A főütőér a gerinc előtt fut, és a szívből viszi a vért az életfontosságú hasi szervek és az alsó végtagok felé. Kitágult szakaszát aneurizmának nevezzük, ami ha eléri a kritikus 5 cm-es átmérőt, operációra lehet szükség – mondta Dr. Szeberin Zoltán. Az egyetemi docens kiemelte, tünetek ritkán jelentkeznek, az elváltozás évtizedek alatt alakul ki. Nőknél ritkán jelenik meg, száz betegből 80 férfi. Az idő előre haladtával egyre nagyobb a kórkép kialakulásának a kockázata, 60 év felett minden huszadik férfinél kimutatható főütőér-tágulat.
A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán végzik a legtöbb katéteres eljárást az országban, a finanszírozás javulásával, az orvosok tapasztalatának növekedésével és a hibrid műtőnek köszönhetően ma már évi 60-70 ilyen beavatkozást hajtanak végre. Kitért rá, országszerte hét centrumban alkalmazzák ezt a technikát a főütőér-tágulatos betegek ellátásában. Míg tíz éve az esetek 80 százalékában nyitott műtétet végeztek, addig mára sikerült 60 százalékra javítani ennek arányát. Az egyetemi docens hozzátette, a katéteres eljárásnál is lehetnek szövődmények, ám ezeket ki lehet szűrni az éves kontrollok alkalmával, és legtöbbször katéteres megoldással tudják orvosolni is.
(Forrás: Semmelweis Egyetem, MTI)
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

