Egy génmutáció növelheti a demencia kockázatát

Egy génmutáció növelheti a demencia kockázatát

Nagyobb valószínűséggel lesz súlyosabb lefolyású a Covid-19 betegség azoknál az embereknél, akiknek szervezetében jelen van egy demenciakockázatot növelő génmutáció - állapították meg brit szakemberek.

2021.04.11

A Journal of Gerontology: Medical Sciences című folyóiratban publikált tanulmány eredményei - korábbi vizsgálatokhoz hasonlóan - azt sugallják, hogy a genetika is szerepet játszhat abban, hogy egyesek sebezhetőbbek a koronavírussal szemben.

Az Exeteri Egyetem professzora, David Melzer és kollégái a brit biobank több százezer, 48 és 86 év közötti önkéntesének egészségi és genetikai adatait vizsgálták meg - írja a The Guardian című brit lap internetes oldala.

A kutatók az ApoE nevű gén E4 variánsára összpontosították a vizsgálatukat. Ez a 4-es változat növeli a szívbetegség és a demencia kockázatát.

A vizsgált csaknem 383 ezer - európai felmenőkkel rendelkező - biobankönkéntes közül 9022-nél mutatták ki az E4-variáns, és több mint 223 ezer alanynál az E3-variáns két másolatát. A 4-es változat hordozása a 3-as variánshoz képest tizennégyszeresére növeli a demencia kifejlődésének kockázatát.

Egy génmutáció növelheti a demencia kockázatát

A szakemberek ezután a március 16. és április 26. közötti időszakra fókuszálva nézték meg, hogy az alanyok közül kiknek lett pozitív koronavírus-tesztje.

Az eredmények szerint a pozitív koronavírus-teszttel rendelkezők közül 37-en hordozták az ApoE gén E4-variánsának, és 401-en az E3-változatnak a két másolatát.

A különböző befolyásoló tényezők, köztük az életkor és a nem figyelembe vételét követően a kutatók megállapították, hogy a két E4-variánst hordozó emberek esetében több mint kétszer magasabb a kockázata a betegség súlyos lefolyásának, mint azoknál, akik az E3-variáns két másolatát hordozzák.

Az E4-variáns két másolatát hordozó Covid-19-es páciensek egyikénél sem diagnosztizáltak demenciát, vagyis az időskori elbutulás nem "feltétele" a megfigyelt összefüggésnek.

Melzer szerint úgy tűnik tehát, hogy a génvariáns jelenléte a felelős. Az összefüggés megértéséhez ugyanakkor további vizsgálatokra lesz szükség.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek