Ezt okozza a várandósan szedett paracetamol

Ezt okozza a várandósan szedett paracetamol

A várandósság alatt hosszú időn át szedett paracetamol károsíthatja a fiúmagzatok későbbi termékenységét - derült ki egereken végzett kísérletekből.

2015.05.22

Az Edinburghi Egyetem tudósai azt állapították meg, hogy a hét napon át adott fájdalomcsillapító megszakította a tesztoszteron termelődését. Ez a hormon alapvető szerepet játszik a férfi reprodukciós szervek kialakulásában - tudósított a BBC News a Science Translational Medicine című szaklapban megjelent tanulmányról.

A brit gyógyszerügyi hatóság a paracetamolt a várandósság alatt is biztonsággal szedhető kevés fájdalom- és lázcsillapítók egyikének tekinti, ha a gyermeket váró nőnek feltétlenül szüksége van rá.

Ezt okozza a várandósan szedett paracetamol

Már korábbi tanulmányok is figyelmeztettek arra, hogy a paracetamol befolyásolhatja a reprodukciós szervek méhen belüli fejlődését. Dán tudósok azt találták, hogy a fájdalomcsillapítót szedő kismamáknak nagyobb eséllyel született le nem szállt herével a kisfia, ez később termékenységi gondokat okozhat.

Az összefüggés felderítésére a brit kutatók olyan rendszert dolgoztak ki, mely egerekben szimulálta az emberi terhesség körülményeit. Humán magzat szöveteit ültették a szervezetükbe és hét napon át kaptak paracetamolt.
Ezután sokkal alacsonyabb tesztoszteronszintet mértek a vérükben, mint azoknál az egereknél, amelyek placebót kaptak. Ha csak egy nap kaptak paracetamolt, nem volt különbség a hormonszintjük között.

Rod Mitchell, a kutatás vezetője azt tanácsolta, hogy a fájdalomcsillapítót a legkisebb, még hatásos adagban, a lehető legrövidebb ideig szedjék a várandós nők.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek