Őszi gyógynövények - Fűben-fában orvosság
A nyárral nem tér véget a gyógynövények korszaka. Még ilyenkor is találhatóak a természetben gyógyító kincsek.
Vértisztító, izzasztó, élénkítő, emésztésjavító és méregtelenítő hatású. Fokozza a máj és az epe működését, vizelet hajtó, ezért akinek vesepanaszai vannak, óvatosan bánjon vele. Javítja az étvágyat, fertőtleníti a légzőszerveket és a húgyutakat. Keverékekben reuma ellen használatos. Fűszerként vadételek mellé közismert, de készítenek belőle lekvárt és híres párlatokat is, ilyen a borovicska és a gin.
Csipkebogyó (a vadrózsa termése)
C-vitaminban rendkívül gazdag, de A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin is található benne. Erősíti a vérereket, a kötőszövetet, a csontok szilárdságát. Ellenállóbbá válik tőle a szervezet, erősödik az immunrendszer. Kis mézzel fogyasztva, a vesének segít a fehérjék lebontásában. Lehetőleg még narancssárgán szedjük le, ekkor van benne a legtöbb vitamin. A jól ismert tea mellett készülhet belőle hecsedlilekvár, mártás és szörp is.
A bodza termése

Bár a bodzának gyakrabban használjuk a virágát, termése, bogyója is számos jótékony hatású. Nagyon jó izzasztó, nátha ellen és vesepanaszokra is bevethető. Teája enyhe hashajtó, és vizelethajtó hatású. Sok C- és A-vitamint tartalmaz. Almával keverve lekvár, de bor vagy bodzapálinka is készülhet belőle.
A galagonya termése
A termésből készült lekvárt szívlekvárnak is mondják: segíti a szívműködést és csökkenti a vérnyomást. Szinte kizárólag teának főzve fogyasztjuk, ez szabályozza a szívritmust, hatásos érelmeszesedés ellen, rugalmasan tartja a szív és az erek izmait. Két teáskanálnyi szárított galagonyát 2 percig 2 dl vízben kell főzni, így oldódnak ki értékes hatóanyagai.
Madárberkenye
A növénynek nem csak a termését, de a levelét is felhasználhatjuk, fekete tea pótlására is alkalmas. A terméséből készült tea vese- és húgyúti problémák kezelésében hasznos, vesekőképződés ellen és a húgyutak fertőtlenítésére alkalmas. Általában a dércsípte bogyókat szedik le, főznek belőle lekvárt, zselét, mártást húsok mellé, de édes süteményekbe is beletehető.
Kökény

A kökény a szilva rokona, akkor szokás szedni, mikor megcsípte a dér, ekkor édesebb. Bélhurut ellen hatásos, míg virága hashajtó, azonban a terméséből főzött lekvár hasfogó hatású. Enyhe vérnyomáscsökkentőként is ismert. Vadételek ízesítőjeként gyakran használják, de híres a belőle készült gin is. Lekvárja, szörpje szintén fogyasztható.
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

