Nem szűrnek a napernyők

Nem szűrnek a napernyők

Sokkal kevesebb védelmet nyújtanak a strandon használt napernyők a nap ultraibolya sugarai ellen, mint gondolnánk - derült ki spanyol kutatók nemrég nyilvánosságra hozott tanulmányából. A bőrrákot és szürkehályogot okozó ultraibolya sugarak közül 34 százalék éri el a földet egy napernyő árnyákában, állapították meg a Valenciai Egyetem kutatói.

Ennek oka az, hogy a napernyők csak a direkt sugárzást képesek kiszűrni, az oldalról bejutó szórt fényt nem - olvasható a Photochemistry and Photobiology folyóirat legfrissebb számában megjelent cikkben.

A vizsgálathoz a tudósok egy ultraibolya sugarakat érzékelő szenzort helyeztek el egy 80 centiméter átmérőjű, 1,5 méter magas kék és fehér vászonból készült napernyő árnyékában. "A napernyő kiszűri a napból érkező közvetlen sugárzást, azonban az összes sugárzás mintegy 60 százalékát kitevő szórt sugárzás egy részének kiszűrésére nem képes, ezek a sugarak elérik a bőrt" - magyarázta José Antonio Martinez-Lozano, a tanulmány társszerzője.

A napernyők használata mellett az orvosok azt javasolják, hogy napvédő krémekkel, kalappal és ruházattal védekezzünk a strandon az ultraibolya sugárzás ellen, továbbá ne menjünk a napra, amikor az a legmagasabban áll.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek