Mit tegyünk a klíma okozta fájdalommal?

Mit tegyünk a klíma okozta fájdalommal?

A nyári időszakban sokan panaszkodnak ízületi fájdalmakra, amelynek hátterében gyakran a túlzott klímahasználat és a huzat áll. Dr. Arnold Dénes Arnoldtól, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistájától megtudhatjuk, hogy miért lép fel ilyenkor fájdalom, illetve milyen kezelési lehetőségekkel lehet ezt a problémát megszüntetni.

Fájdalmat okoz a huzat

A 35 év feletti városi emberek minimum fele dolgozik már legalább tíz éve azonos testhelyzetet igénylő munkában, ami sokuknál mozgásszervi panaszokat okoz, e problémák pedig a munkából való kiesés csaknem ötödéért felelnek - derült ki a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társaságának felméréséből. Ronthatja ezt a helyzetet a nyári időszakban, a belső terekben, irodákban, bevásárlóközpontokban, az autóban túlságosan hidegre állított klímaberendezés, és a huzat. Nyáron megsokszorozódik a nyak- és vállfájdalmakra, illetve a térd- és könyök bántalmakra panaszkodó páciensek száma a rendelőben – tudjuk meg Dr. Arnoldtól

Miért okoz bántalmakat a hideg levegő?

A szervezet számára nagy stressz hatást jelent, ha a kint 30 °C van, bent pedig 19 °C-ra van beállítva a klímaberendezés. Főleg, ha napi több órát töltünk klimatizált térben. Ugyanilyen káros hatású lehet az adott testtájat érő huzat is. Ilyenkor a bőr és az alatta lévő szövetek lehűlnek, ennek következtében az izmok túlzottan megfeszülnek, romlik az adott terület vérellátása és gyulladás alakulhat ki.  Megelőzni a problémákat a légkondicionáló megfelelő használatával lehet. Nem szabad közvetlenül magunkra állítani a hideg levegőt, és figyelni kell arra is, hogy ne legyen túl nagy a különbség a kinti és a benti tér hőmérséklete között.

Ha komolyabb probléma áll a háttérben

A huzat okozta panaszok szerencsés esetben 1-2 nap alatt elmúlnak, de ha a fájdalmak ennél hosszabb ideig fennállnak, érdemes szakorvoshoz fordulni. Előfordulhat, hogy ez a tünet más, komolyabb problémára hívja fel a figyelmet – tanácsolja Dr. Arnold.

Mit tegyünk a klíma okozta fájdalommal?

Szűnni nem akaró fájdalom esetén nagyon gyakran két elváltozás áll a háttérben. Az egyik az ízületi tömlő (bursa) gyulladása. Ilyen nyáktömlő található a váll, a könyök, a csípő és a térd ízületében is. Ezek a kötőszövetes képletek az izmok és az inak csontokon való könnyed mozgását segítik.

Másik gyakori probléma a váll forgatásáért és stabilizálásáért felelős úgynevezett rotátor köpeny gyulladása. Ez egy négy tagból álló izomcsoport, amelyek  köpenyszerűen fedik be a felkarcsont fejét. Elégtelen működésük esetén kivitelezhetetlenné válik a kar felemelése, illetve ki/beforgatása (rotációja).

Leggyakoribb tünet mindkét esetben a mozgáskorlátozottság, a mozgásbeszűkülés, a gyulladás. Már az ízület kismértékű mozgatása is fájdalmat provokál.

Melyek a kezelés lehetőségei?

Ha csak egy gyorsan múló fájdalomról van szó, használhatjuk patikában kapható gyulladás gátló géleket, krémeket, szájon át alkalmazható fájdalomcsillapítókat. Bár ezekkel a módszerekkel a fájdalom gyors csillapodását lehet elérni, a hatás csak rövid távú, az okokat nem kezelik, csak a tüneteket nyomják el. A hosszú távú megoldást a probléma megszűntetésében, az aktív fájdalomcsillapítás jelenti. Ez olyan eljárások összessége, ahol a terápiát a csontok-ízületek statikai egyensúlyi állapotának és a mozgásfunkcióknak a helyreállítására alapozzuk. Előnye ennek az eljárásnak, hogy célzott, szteroid mentes, és személyre szabott. A kezelés során nem terheljük szükségtelenül vegyi anyagokkal a szervezetet, mert kizárólag természetes hatóanyagokat alkalmazunk. A páciensek már az első kezeléseknél a fájdalmaik enyhüléséről számolnak be. A tartós eredmény elérése érdekében kúraszerűen végezzük a kezelést, amely a beteg állapotától függően 3-10 alkalom lehet. A fájdalmak csökkenésével párhuzamosan elkezdjük a funkcionális gyógytornát, a teljes gyógyulás érdekében – javasolja Dr. Arnold Dénes Arnold, fájdalomspecialista.

Forrás: Fájdalomközpont

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek