Transzplantáció után, egy új élet kezdetén
A szervátültetéssel egy új szervet, és egy új életet is kap a beteg. Az új életre különösen vigyázni kell. A szigorúan előírás szerinti gyógyszerszedésen kívül a higiéniai szabályokra, a táplálkozásra is kiemelt figyelmet kell fordítani. Van néhány tudnivaló, amivel a hozzátartozóknak, barátoknak is tisztában kell lenniük.
Egy életen át szedendő immunszuppresszánsok
A szervátültetésen átesett betegek legfőbb gyógyszerei az immunszuppresszánsok. Ezek olyan gyógyszerek, amelyek hatóanyaga (pl. ciklosporin, azatioprin, prednizolon, takrolimusz, metotrexát) gyengíti az immunrendszert. Az immunrendszer szándékos gyengítése azért történik, hogy a szervezet ne indítson támadást a beültetett, „idegen” szerv ellen. Vagyis, immunszuppresszáns szerek alkalmazásával akadályozható meg a kilökődés. Az új szervet kapott betegek eleinte többféle, majd a hónapok múlásával egyre kevesebb féle immunszuppresszáns gyógyszert szednek, de alapvető szabály, hogy egész életük során szedniük kell valamilyen immunszuppresszáns gyógyszert.
Az immunszuppresszáns gyógyszerek szedése számos mellékhatással járhat: ismert módon emelkedhet a csontritkulás, a gyomorfekély vagy a cukorbetegség rizikója. Azért, hogy ezek a mellékhatások kordában tarthatók legyenek, többféle gyógyszert (pl. gyomorsavtermelést csökkentő gyógyszert, koleszterinszint-csökkentőt) kell szedniük a transzplantált betegeknek.
Az immunszuppresszáns gyógyszerek egyéb gyógyszerek hatását is befolyásolhatják, így lényeges, hogy csak és kizárólag orvossal való egyeztetést követően szedhet bármilyen gyógyszert az immunszuppresszált beteg. Ez a szigorú megszorítás vonatkozik a vény nélkül kapható gyógyszerekre, sőt a vitaminokra, gyógynövény alapú patikaszerekre is.
Aki transzplantáción esett át, annak tudnia kell, hogy milyen tünetek utalhatnak a szervkilökődésre. Ezek jelentkezése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni:
- láz, hidegrázás
- fájdalomérzet az érintett szerv területén
- vizeletmennyiség csökkenése (sötétsárgás színű vizelet)
- vízvisszatartás, bokadagadás
- jelentős súlyváltozás
- étvágytalanság, gyengeség, általános rossz közérzet
Vigyázat! Fokozott fertőzésveszély!
Az immunrendszer gyengítése kétélű fegyver: kétségtelen előny, hogy a szervkilökődés megakadályozásában segítenek a gyógyszerek, de az általuk előidézett immunrendszeri gyengülés azzal jár együtt, hogy az immunszuppresszáns kezelésben részesülők különösen fogékonyak a vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzésekkel szemben. Ebből következik, hogy az immunszuppresszánst szedőknél folyamatosan a fertőzések megelőzésére kell törekedni, legyen szó társasági életről, táplálkozásról vagy sportolásról. Ehhez a következő tanácsok adhatók:
- Kerülendő a fertőző beteg személyekkel (náthás, influenzás, TBC-s stb.) való kontaktus, találkozás.
- Élő kórokozós vakcinát nem kaphatnak a transzplantált betegek, illetve 8 hétig kerülniük kell a kontaktust azokkal a személyekkel, akik ilyen vakcinát kaptak.
- A transzplantált betegeknél javasolt évente az influenza elleni védőoltás felvétele (az influenza elleni vakcina nem tartalmaz élő vírust).
- Az alapvető higiéniai szabályok betartása kiemelten fontos, a kézmosás a fertőzések megelőzésének alapköve, illetve indokolt lehet a maszkviselés is.
- Talaj, állati ürülék érintése vagy porának belégzése kerülendő: kertészkedés kesztyűben javasolt, új háziállat beszerzése a transzplantációt követő 6 hónapban nem ajánlott, a környezetben lévő állatok betegsége esetén állatorvosi kontroll szükséges.
- A bizonytalan tisztaságú vizekben való fürdőzés, úszás (tavak, folyók, nem fertőtlenített medencék) kerülendő.
- Frissen készült, tisztára mosott, kellőképpen hőkezelt élelmiszerek fogyaszthatók csak; a salátabárok nem kellően tiszta zöldségei vagy a nem megfelelő hőkezeléssel elkészített tenger gyümölcsei étkek fertőzés forrásai lehetnek.
- A dohányzás egyértelműen ellenjavallt.
- Az alkoholfogyasztás minimalizálandó: akinél alkoholprobléma miatt került sor májátültetésre, tilos az alkoholfogyasztás, egyéb transzplantációk után napi 1, (férfiaknál maximum 2) adagnyi alkoholos ital fogyasztható (1 adagnak 1 pohár bor vagy 1 korsó sör felel meg).
- A testmozgás, sportolás újrakezdését/folytatását a kezelőorvossal kell egyeztetni; végcélként napi 20-30 perc kíméletes mozgásra lehet törekedni.
Dr. Harsányi Mária
szakgyógyszerész
A cikk a Patika Tükör szeptemberi számában jelent meg! Keresse a lapot minden hónapban a gyógyszertárakban!
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

