Okoseszközök az egészségért 2. rész

Okoseszközök az egészségért 2. rész

A Patika Tükör januári számában az okosóra különböző funkcióhoz adtunk útmutatást, most bemutatjuk, hogy lehetnek segítségünkre az okosmérlegek, vagy milyen alkalmazások segítenek az életmódváltáshoz.

Okoskarkötők

Az okos- vagy fitneszkarkötők az okosórákhoz hasonló eszközök, melyek elsősorban az edzések, az aktív tevékenységek nyomon követésére alkalmasak: alapvető funkciójuk a lépésszámlálás, a pulzus, a vérnyomás, a véroxigénszint mérése, de vannak olyanok is, melyek számlálják az elégetett kalóriákat, mérik az EKG-t és a testhőmérsékletet, illetve alkalmasak a női ciklus naplózására is.

Egyes okoskarkötők rendelkeznek személyi edző funkcióval is: a felhasználó megadja az adatait (súly, magasság, életkor stb.), és azt, hogy milyen célt szeretne elérni (pl. lefutni egy félmaratont), majd a megadott adatok alapján az eszköz komplex edzéstervet állít össze a felhasználónak.

Okoseszközök az egészségért 2. rész

Okosmérlegek

Az okosmérlegek Bluetooth vagy wifi-kapcsolattal ellátott eszközök, melyek nemcsak a testsúly, hanem a „testösszetétel” mérésére is alkalmasak. Az eszköz a bioelektromos impedancia analízis (BIA) segítségével határozza meg testünk zsír, víz, izom arányát. Az okosmérleghez le kell tölteni a mérleg típusához ajánlott telefonos alkalmazást, mellyel nyomon követhetjük a testsúly mellett a testzsír, a zsigeri zsír, az izomtömeg, a testvíz, a csonttömeg, a BMI, az alapanyagcsere változását.

Fontos, hogy az okosmérlegek nem mérnek pontosan, csak közelítő értéket adnak. A testösszetétel legmegbízhatóbb meghatározására az orvosi DEXA módszer alkalmas. Azonban az okosmérlegek közelítő adatai is értékes információkkal szolgálhatnak, például fogyókúra során nyomon követhetjük, hogy a megfigyelt tendencia alapján izmot vagy zsírt veszítünk.

Okos mobil EKG-készülékek

A mobil EKG-készülékek kompakt (akár névjegykártya méretű), telefonos alkalmazással összekapcsolható eszközök. A készülék típusától függően a két szenzorra pl. elég rárakni két ujjunkat, majd a mérés után az alkalmazás kiértékeli az EKG-görbénket. A készülék segíthet diagnosztizálni a pitvarfibrillációt, a kamrafibrillációt, az extra ütéseket stb.

Sok eszköz véroxigénszint-mérő, lépés- és kalóriaszámláló funkcióval is rendelkezik. Az eredményeket az alkalmazás naplózza, azok a kezelőorvossal megoszthatók. Különösen ajánlott szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, valamit rizikótényezők (dohányzás, magas koleszterin szint, túlsúly) fennállása esetén.

Életmódváltást segítő applikációk

iGyógytorna
Az applikáció gyógytornász narrációjával készült rövid, otthon vagy a munkahelyen is végezhető gyógytornagyakorlatokat tartalmaz, elsősorban általános panaszok enyhítésére (derék-, hát-, váll-, nyak-, lábfájdalmak); speciális panaszok vagy sérülések kezelésére nem alkalmas.

Leszokást segítő applikáció
A dohányzásról való leszokást segítő alkalmazással egyrészt folyamatosan követhető, hogy a cigaretta mellőzésével mennyi pénz takarítható meg, illetve jelzi, hogy az egyes érzékszervek működése milyen ütemben javul.

Súlypont
Az alkalmazás lehetőséget ad a testsúly napi szinten való rögzítésére, a valós testsúly nyomon követésére, illetve jelzi, hogy a felhasználó melyik BMI-kategóriába tartozik.

Okos eszközök 1. rész

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek