Miért fontos a vérnyomásmérés?
Vajon mitől áramlik a vér az ereinkben? A vér mozgását nyomáskülönbség tartja fenn: amikor vérnyomást mérünk, ezt a nyomáskülönbséget mutatjuk ki. Vajon miért fontos mindez?
A vérnyomást két szám arányával fejezzük ki, higanymilliméterben (Hgmm). Az első a szisztolés érték, amely az artériákban keringő vér legnagyobb nyomásértéke: ez kar fő artériájában mérhető a szív összehúzódásakor. A második a diasztolés érték, a vér legkisebb nyomásértéke, amely a szívverések közötti szünetekben mérhető nyomást mutatja meg.
Mi a jó?
Alapvetően azt mondhatjuk, hogy egészséges embereknél minél alacsonyabb a vérnyomás, annál jobb! Minél kisebb a vérnyomás, annál kisebb a szív- és érrendszeri betegségekre vonatkozó rizikó.
Az, hogy mi számít magas vérnyomásnak, orvosi megállapodás kérdése. A konszenzuson alapuló érték csak arra szolgál, hogy megmutassa, mi az, ami felett már feltétlenül indokolt foglalkozni a jelenséggel. Ez az érték egyébként egyre szigorodik: míg korábban a 160/90 Hgmm számított határértéknek, addig az utóbbi években csökkentek ezek a számok.
Mennyi legyen?
Szisztolés érték (Hgmm) |
Diasztolés érték (Hgmm) |
|
Optimális vérnyomás |
120 alatt |
80 alatt |
Normális vérnyomás |
120-129 |
80-84 |
Emelkedett vérnyomás |
130-134 |
85-89 |
Magas vérnyomás (hipertónia) |
140 felett |
90 felett |
Ha alacsony
Amikor valaki az alacsony vérnyomása miatt összeesik (hiszen lecsökken az agyi tevékenység), az ijesztőnek tűnik, ennek ellenére ilyenkor felesleges azonnal mentőt hívni. Egyszerű ájulás esetén – ami többnyire fiatalokkal, nőkkel, különösen kismamákkal fordul elő – az egyetlen teendő a fektetés és a láb felemelése, hogy a vér az agyba jusson! Az illető állapota percek alatt rendeződik, és rövid fektetés és folyadékbevitel után kísérettel nyugodtan hazaengedhető.
Ha tudjuk magunkról, hogy hirtelen testhelyzetváltáskor vagy a kevés folyadékfogyasztás következtében rendszerint leesik a vérnyomásunk, egyszerűen csak próbáljuk elkerülni, megelőzni ezeket a helyzeteket!
Ha magas
Előfordulhat, hogy a magas vérnyomás nem okoz panaszt, mert az évek során fokozatosan emelkedett meg, és a szervezet megszokta. Ezért van szükség a magasvérnyomás-betegség szűrésére! Egy egészséges embernek elég évente egyszer megméretnie a vérnyomását.
Ha a magas vérnyomás mégis hírt ad magáról, akkor a betegek általában a hirtelen vérnyomáskiugrásra figyelnek fel, amelyre lüktető fejfájás, kipirulás, szédülés és látászavar figyelmeztet.
Az is gyakori eset, hogy ha valaki közepesen magas értéket mér, megijed az eredménytől, és ettől feljebb megy a vérnyomása – ezért még idegesebb lesz, és már be is került egy ördögi körbe. Ilyenkor az illető hiába vesz be vérnyomáscsökkentőt: inkább meg kellene nyugodnia!
Az alacsony és a nagyon magas vérnyomás tünetei egyébként hasonlíthatnak egymásra: ilyen a szédülés, a látászavar, a fejfájás, a gyengeség. Ezért soha ne kezdjünk magunktól terápiába vélt magasvérnyomás-betegség okán, még akkor sem, ha van otthon vérnyomáscsökkentő tablettánk! Inkább kérjünk tanácsot háziorvosunktól, akár telefonon is!
Változékony!
Fontos tudni, hogy a vérnyomás akár percről percre is változhat! Számos tényező befolyásolhatja: például ha éppen a mérés előtt szívtunk el egy cigarettát, ha rohantunk a busz után vagy kissé idegesek vagyunk, magasabb értéket kaphatunk. Ezért egyetlen mérés eredményéből soha nem szabad messzemenő következtetéseket levonni!
Az orvosnál
Orvosi szempontból csak akkor hiteles a vérnyomásmérés, ha a páciens előtte legalább 5 percet nyugalomban, ülve töltött; ha a mérést a szívvel egy magasságban tartott, behajlított karon végezzük; ha a megfelelően széles mandzsettát a felkar közepére helyezzük! Tévhit tehát, hogy ez egy egyszerű dolog: komoly módszertani szabályok és eszközigény kapcsolódik a vérnyomásméréshez. Ezért is jó, ha az orvosi rendelőben kerül rá sor. (Hivatalosan minden orvos-beteg találkozásnál meg kell történnie!)
Igaz, egyesek „fehérköpeny-hipertóniában” szenvednek: ez azokat jellemzi, akik már attól is izgulnak, hogy be kell lépniük a rendelőbe. Az ő vérnyomásuk ilyenkor mindig magasabb! Ezért talán jobb, ha a vérnyomásmérést nem az orvos, hanem az asszisztens végzi.
Otthon
Ezzel együtt komoly segítséget jelent, ha a beteg egy megfelelő készüléket beszerezve, helyesen, rendszeresen mérni tudja a vérnyomását otthon is. Hiszen – a az imént leírtak ellenére – mégiscsak az az „igazi” vérnyomás, amit a beteg a saját környezetében, az orvostól távol, a napközbeni teendők közepette mér. Ezért is alkalmazzák gyanús esetekben a 24 órás (Holter-) monitorozást. A testre szerelt készülék nem csupán méri, de regisztrálja is a vérnyomásértékeket, amelyeket másnap a szakorvos elemez.
Vérnyomásmérő otthon
Akkor vegyünk készüléket otthonra, amikor először észleljük, hogy gond lehet a vérnyomásunkkal.
A készüléket gyógyszertárban vagy orvosiműszer-boltban vásároljuk!
Válasszunk automata, felkarra helyezhető, digitális szerkezetet!
Figyeljünk arra, hogy a mandzsetta elég széles legyen!
Ne sajnáljuk a pénzt egy jó minőségű készülékre.
Eleinte naponta egyszer vagy kétszer végezzünk mérést, később ritkábban is elég.
Ne lepődjünk meg: a vérnyomás jelentős napszaki ingadozást mutat, általában a kora reggeli órákban a legmagasabb.
Vezessünk vérnyomásnaplót – a rendelőben nagyon hasznos lesz.
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

