Klasszikus ételek - húsmentesen

Klasszikus ételek - húsmentesen

Sokan úgy gondolják, hogy amiben nincs hús, az nem is rendes étel. Pedig egészségünkért és környezetünkért is sokat tehetünk, ha csökkentjük húsfogyasztásunkat. Ráadásul egy kis kreativitással, és az ízek néha furcsa, de mégis izgalmas párosításával isteni ételek készíthetők így

.Nem kell vegának vagy vegánnak lenni! Elég, ha heti 1-2 húsmentes napot tartunk. De miért is lenne fontos ez?

Az egészségünk meghálálja

A hús fontos táplálékunk, hiszen értékes fehérjéket, néhány vitamint, és sok vasat tartalmaz. Azonban a jóból is megárt a sok! Számos hétköznapinak mondható civilizációs betegség köthető hozzá, de több szakértő is feltételezi, hogy a túlzott húsfogyasztás összefüggésbe hozható olyan betegségekkel, mint a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór és a rák.

Ezek a betegségek lehetnek a túl sok húsfogyasztás következményei:

- magas koleszterinszint

-   elhízás és túlsúly

-   köszvény

-   szív- és érrendszeri betegségek

-   csontritkulás.

 

Az egészségünkre gyakorolt hatás szempontjából a feldolgozott vörös húsok a legkárosabbak. A bostoni Harvard School of Public Health tanulmánya szerint napi 50 g feldolgozott hús (felvágott, kolbász) fogyasztása 19 százalékkal növeli a diabétesz és 42 százalékkal az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

A hús megemésztése nagy terhet ró gyomrunkra, így egy-egy húsmentes nap beiktatásával kímélhetjük azt is. A kihagyott hús helyett pedig sok zöldséget fogyasszunk, amelyek tele vannak rosttal és ezerféle vitaminnal, ásványi anyaggal.

 

Ép bolygón ép test

Nem csak a testünk, de a bolygó is meghálálja, ha kevesebb húst eszünk.

Az állattartáshoz kapcsolható metángáz kibocsátás nagy teher a környezetnek, hiszen ez a gáz az éghajlatot melegítő üvegházhatású anyagok egyhatodát teszi ki, és az aránya egyre növekszik. Ráadásul sokkal veszélyesebb, mint a szén-dioxid, mivel huszonnyolcszor erősebb üvegházhatással bír.

Azt is fontos szem előtt tartani, hogy az állattenyésztésben alkalmazott antibiotikumok hozzájárulnak az ellenálló baktériumtörzsek kifejlődéséhez, és így már megint visszakanyarodtunk a saját egészségünkhöz…

Keretes: Most Hadarik Rita (a www.glutenmentesdieta.hu bloggere) három különleges, ám egyszerűen elkészíthető receptjét mutatjuk meg. Reméljük meghozzák a kísérletező kedvet, és az idén sokaknak sikerül bevezetniük életükbe a húsmentes napokat.

 

Csokis, paradicsomos penne

Hozzávalók 3 főre:

-   50 g póréhagyma karikázva

-   2 gerezd fokhagyma

-   2 ek olívaolaj

-   1 szál rozmaring

-   mogyorónyi friss gyömbér finomra reszelve

-   100 ml száraz fehérbor

-   250 ml passzírozott paradicsom

-   100 ml víz vagy zöldség alaplé

-   só, 1 ek nádcukor

-   15 g étcsokoládé

-   250-300 g durum penne tészta

-   rukkola (más néven borsmustár) saláta a tálaláshoz

-   parmezán sajt

Klasszikus ételek - húsmentesen

Egy serpenyőben az olívaolajon kezdjük el dinsztelni a póréhagymát, a gyömbért, a fokhagymát, a rozmaringot. Öntsük fel fehérborral, hagyjuk, hogy az alkoholtartalma kiforrjon, majd adjuk hozzá a paradicsomot, és a zöldség alapelvet (vagy vizet). Sózzuk, adjuk hozzá a cukrot, és addig főzzük, amíg sűrű mártás állaga nem lesz. Amikor elkészült, turmixoljuk selymesen krémes állagúra. Közben főzzük ki a durumtésztát. Öntsük vissza a szószt a serpenyőbe, adjuk hozzá a csokoládét, hagyjuk, hogy felolvadjon a mártásban. A kifőtt tésztát szedjük a szószra egy nagyon kevés főzőlével együtt, majd 1-2 percig főzzük a tésztát a szósszal együtt. Tálaláskor parmezán sajtot reszelünk rá.

 

Kókusztejes, édesburgonyás sárgalencse

Hozzávalók 3-4 adaghoz:1-2 ek olaj (pl. kókuszolaj vagy dióolaj)

-   50 g apróra vágott vöröshagyma

-   50 g apróra vágott angol zeller

-   1 teáskanál vörös, thai currypaszta

-   200 g sárgalencse (megmosva)

-   só

-   1 tk nádcukor

-   kb. 7-8 dl víz

-   150 ml kókusztejszín

-   250 g felkockázott, megsütött édesburgonya

-   1 marék bébi spenót

-   1 db lime

Klasszikus ételek - húsmentesen

Egy edényben forrósítsuk fel az olajat, majd szedjük rá a hagymát és a zellerszárat. Öntsük fel kevés vízzel. Amikor a zöldségek üvegesek lesznek, adjuk hozzá a currypasztát, és folyamatos kevergetés mellett pirítsuk. Szórjuk rá az átmosott lencsét. Öntsük fel 6 dl vízzel, sózzuk, cukrozzuk, és hagyjuk, hogy a lencse felszívja a vizet. Öntsük hozzá a kókuszkrémet, és folyamatosan adagoljuk hozzá a maradék vizet is. Végül keverjük bele a kockára vágott, elősütött édesburgonyát. Addig főzzük, amíg főzelék állagú nem lesz és a lencse megpuhul.

Legvégül keverjük bele a bébi spenótleveleket, de ekkor már ne főzzük tovább.

Tálaláskor lime-mal, kókusztejszínnel ízesítsük.

 

Húsmentes töltött paprika

Hozzávalók 12 darabhoz:

- 12 db nagy TV paprika

 

A töltelékhez:

-   2 ek olaj

-   500 g fehér kerekszemű rizs

-   másfélszeres mennyiségű víz

-   250 g félkemény sajt

-   1 fej vöröshagyma

-   2 gerezd fokhagyma

-   1 nagy csokor petrezselyem

-   1 tk fűszerpaprika

-   só

-   bors

-   1 db kezeletlen citrom reszelt héja

-   2 db S-es tojás

A mártáshoz:

-   0,5 dl olaj (pl. olíva),

-   2 fej vöröshagyma

-   150 g nádcukor

-   1 db paradicsompaprika

-   1 db babérlevél

-   1 ek fűszerpaprika

-   só

-   1 tk római kömény

-   800 ml sűrű paradicsomlé

-   víz

Klasszikus ételek - húsmentesen

 

Egy lábosban hevítsük fel az olajat, pirítsuk meg rajta a rizst. Öntsük fel másfélszeres mennyiségű vízzel, sózzuk, forraljuk fel, majd takarékon, lefedve pároljuk puhára. Egy nagy fazékban dinszteljük üvegesre a hagymát. Adjuk hozzá a római köményt, a reszelt fokhagymát, a kisebb darabokra vágott paprikát, végül a cukrot. Ha a cukor karamellizálódott, szórjuk meg a fűszerpaprikával, majd öntsük fel a vízzel és a paradicsomlével. Sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá a babérlevelet, főzzük kis lángon szószos állagúra. Ha elkészült, egy botmixerrel krémesítsük.

A TV paprikákat csumázzuk ki. A hagymát, fokhagymát, petrezselymet egy aprítóban pürésítsük le, adjuk hozzá a kihűlt rizshez. Keverjük a töltelékbe a fűszerpaprikát, a reszelt citromhéjat, a tojásokat, és a reszelt sajtot. Alaposan keverjük össze a hozzávalókat, majd töltsük meg a paprikákat. Tegyük a forró szószba a töltött paprikákat, és főzzük 35-40 percen át.

Jó étvágyat hozzá!

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek