Háztartási bőrsérülések
Ki mondta, hogy az otthon nem lehet veszélyes? Bárkivel előfordulhatnak apróbb-nagyobb balesetek akár főzés vagy fűnyírás közben is. Pánikra azonban semmi ok: ha megtanuljuk, hogyan lássuk el szakszerűen a sebeket, ha tudjuk, mikor kell orvoshoz fordulnunk, ha összekészítünk egy kis házi patikát a megfelelő szerekből, nem lehet nagy baj.
Égési sérülés
Az égés az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb háztartási baleset. Többféle fokozata lehet.
- A felületes égés csak a felhámot, azaz a bőr felső rétegét érinti. Bőrpírral, duzzanattal, érzékenységgel jár. Néhány nap alatt heg nélkül gyógyul.
- A másodfokú égés a bőr irharétegét is érinti, hólyagosodással jár, gyógyulása sötétebb vagy világosabb folt hátrahagyásával történhet és hegképződés is előfordulhat.
- A harmadfokú égés a hámot és az irhát is érinti, a járulékos szervekkel - a szőrtüszőkkel és a faggyúmirigyekkel - együtt. Mindig hegesedéssel gyógyul.
- A negyedfokú égés rendkívül súlyos: az izmokat, az inakat és akár a csontokat is érintheti.
Mit tegyünk?
- A legfontosabb dolog, amit tehetünk, a hűtés. Ezt folyó hideg vízzel végezzük, legalább 15 percig, hogy a mély szöveti rétegekből is ki tudjuk vonni a hőt. Pár perc után ez fájdalommal járhat, de ne hagyjuk abba.
- Ezután tegyünk a sebre laza, steril fedőkötést, amely alatt a seb képes szellőzni.
- Néhány óra alatt kiderül, hogy képződnek-e hólyagok, vagy sem. Ha nem, alkalmazzunk hámosító kenőcsöt. Ezeknek fertőtlenítő hatásuk is van: megakadályozzák, hogy a seben lévő kórokozók elszaporodjanak, miközben segítik a bőr regenerálódását.
- A népi gyógymódok (például a tejföl) alkalmazását nem javasoljuk! Mikroszkóppal nézve látnánk, hogy az égési sérülés mini hámsérülésekkel jár, amely elfertőződhet!
- Mivel az égés első napjaiban nem mindig derül ki, hogy mennyire súlyos a sérülés, egyéni mérlegelés kérdése, hogy orvoshoz forduljunk-e vele. Ha a sérülés kisebb területet érint, és nem jár hólyagképződéssel, elég az otthoni sebkezelés. Ha az égés kis területet érint, de hólyagképződéssel jár, otthon alkalmazzunk fertőtlenítést és hámosító kezelést, de forduljunk bőrgyógyászhoz is. Ha azonban az eset már az égés bekövetkeztekor is nagy kiterjedésű, hívjunk mentőt. Ha pedig az égés gyermekkel történik, vagy esetleg az arcot, a nemi szerveket érinti, akkor nincs helye mérlegelésnek: azonnal forduljunk orvoshoz! (Ilyenkor égésplasztikai centrumba, vagy ha az nincsen a környékünkön, traumatológiára kell mennünk.)
Áramütés
Az áram belépésének, kilépésének és a fém ékszereknek a helyén kis égési sérüléssel jár.
Mit tegyünk?
- Mindenképpen hívjunk mentőt még az ártalmatlannak tűnő áramütés esetén is, mert a szívritmuszavar veszélye is fennáll.
Vegyszer okozta marási sérülés
A savak - például a vízkőoldóként használt sósav - denaturálják a bőr felszínét, azaz megolvasztják a fehérjéket. A bőr semlegesíti ugyan a savat, de az addigra már megteszi hatását: az égési sérüléshez hasonló nyomot hagy, ám a seb mélyebb, szélei pedig élesebbek.
A lúgok - például a folyékony zsíroldóként, lefolyó- és vécétisztítóként használt nátrium-hidroxid - még veszélyesebbek: elfolyósítják a bőrt, és a fentiekhez hasonló, ám nem annyira éles szélű, nagyobb kiterjedésű sérülést okoznak.
Mit tegyünk?
- Távolítsuk el a vegyszerrel szennyezett ruházatot.
- Úgy járjunk el, mint égési sérülés esetén! A seb leöblítésekor a vegyszert ne engedjük a seb felől az egészséges bőrre folyni!
- Ha fennáll annak a veszélye, hogy a vegyszer bekerült a légutakba vagy a tápcsatornába, azonnal forduljunk orvoshoz!
Szúrás
A szúrás pontszerű, ám mélyre hatoló, akár vérzéssel is járó sérülés.
Mit tegyünk?
- Fertőtlenítsük a sebet!
- Néhány napig alkalmazzunk steril kötést!
- Ha a szúrást szennyezett (különösen, ha földdel szennyezett) eszköz okozta, menjünk el az ügyeletre tetanusz elleni oltásért!
Vágás
Hasonló, de nagyobb sebet okoz, mint a szúrás.
Mit tegyünk?
- Járjunk el ugyanúgy, mint a szúrás esetén!
- Ha a vágás kicsi, alkalmazzunk nyomókötést: szorítsunk erősen a sebre több gézlapot, és így kössük le!
- Ha nagyobb vágás esetén a vérzés nem áll el 10 percen belül, vagy ha az pulzáló, készítsünk egy igen erős nyomókötést, majd menjünk a sebészeti ügyeletre!
- Ha nagyobb ér sérül, mindenképpen gyakoroljunk nyomást a sebre! Ha szükséges, szorítsuk el az adott végtagot - a felkaron vagy a combon - a vérellátás megszüntetése érdekében! Hívjunk mentőt!
- A levágott ujjat őrizzük meg, mert gyakran vissza lehet varrni. Semmiképpen ne tisztítsuk meg, hanem szorosan tekerjük be, és tegyük egy jól záródó zacskóba. A zacskót hűtsük egy jéggel vagy vízzel töltött másik zacskóban!
Horzsolás
Rendkívül felületes bőrsérülés, amely nem folytonos hámhiánnyal jár.
Mit tegyünk?
- Fertőtlenítsük a sebet!
- Használjunk hámosító kenőcsöt!
- Kössük be a sebet!
- Földdel való szennyezettség esetén forduljunk orvoshoz, aki eldönti, hogy szükséges-e a tetanusz elleni oltás.
Állatharapás
Menjünk az ügyeletre az állat oltási könyvével együtt, ahol eldöntik, hogy szükséges-e veszettség elleni védőoltás.
Mi legyen a házi patikában?
- Fertőtlenítő oldat: válasszunk komplex jódos fertőtlenítőt! Olvassuk el a használati utasítást, ugyanis ezeket az oldatokat többnyire a tízszeresükre kell hígítani. Alternatívák lehetnek a polyhexanid-undecylenamidopropyl betaine-, octenidin dihidocloride- fenoxietilalkohol- vagy klorogéntartalmú szerek.
- Hámosító kenőcs: ezek közül választhatunk dexpantenol-, D-vitamin-, szulfadiazin- vagy réz-sucralfat-tartalmúakat is.
- Hűtőzselé
- Steril géz
- Gézlapok
- Gézpólya
- Sziget-kötszerek: ezek közepén egy kivágás található, amelyet géz fed, körben pedig a bőrre ragasztható
- Kötésrögzítő, rugalmas, ragadós géz
- Nemszteroid-tartalmú fájdalomcsillapító (ibuprofen): a bőrsérülések rendszerint nagyon fájnak, de ezek a szerek kissé csökkentik az égés okozta gyulladást. Ha erősebb fájdalomcsillapítóra van szükség, azt az orvos írhatja fel.
Mit NE tegyünk?
- Ne alkalmazzunk hidrogén-peroxid-tartalmú fertőtlenítőszert, mert az gátolja a hámosodást!
- Legyünk óvatosak a természet patikájával: egyes gyógynövények - amelyeket gyakran használnak sebgyógyításra - allergiás reakciót okozhatnak.
- Ne szórjunk sebhintőport a sebbe, hiszen beleragad, réteget képez rajta, amely alatt baktériumok szaporodhatnak el.
- Ne alkalmazzunk antibiotikum-tartalmú kenőcsöket, amelyek gombák szaporodását segíthetik elő, vagy esetleg allergizálhatnak.
Kapcsolódó írások

