Felfázás, hólyaghurut, hólyaggyulladás?

Felfázás, hólyaghurut, hólyaggyulladás?

Ősszel és télen gyakran nehezítik a nők életét bizonyos problémák, amit sokszor csak "felfázásnak" hívunk. Megkérdeztük dr. Illanitz Elemért, a Dr. Rose Magánkórház szülészeti és nőgyógyászati osztályvezetőjét, hogy mit kell tudnunk ahhoz, hogy megússzuk ezt a kellemetlenséget, vagy ha már érintettek vagyunk a témában, akkor mit tehetünk, hogy mihamarabb "túl legyünk" rajta.

Mit érdemes tudnunk, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket?

"Mindhárom fogalom egy-egy tünetcsoportot jelent, mely életének egy bizonyos szakaszában minden nőt elér, és ha nem jól kezelik, sajnos sokáig el is kísér. Jellemző, hogy a serdülőkor utáni időszaktól az idős korig bármikor előfordulhat"- kezdi Illanitz doktor.

Tünetek

Mint megtudhattuk, a hólyagnyálkahártya megbetegedése - vérbővé válása - gyakoribb vizelési ingereket okoz, nehezebb visszatartani és kis kapacitás mellett is úgy érzi a beteg, hogy nagyon sokszor kell WC-re mennie.

A gyakori ürítés vizeléskor csípő vagy égő érzéssel, a vizelés végén pedig görcsös alhasi fájdalommal járhat. Ilyen esetben mindig bakteriális hólyaggyulladás alakul ki - szerencsés esetben az orvoshoz jutásig bő folyadékfogyasztással a tünetek csökkenthetők -, de minden esetben rövidtávú nagydózisú széles spektrumú, gyorsan ható antibiotikumra van szükség- hallhatjuk dr. Illanitz-tól.

Amennyiben a tünetek csökkenése miatt nem fordulnak orvoshoz a betegek, a baktérium tartósan megtelepedhet a hólyagban, és visszatérő hólyaggyulladásokat hozhat létre.

Okok

A már jelenlevő baktérium minden olyan hatásra, amely alhasi vérbőséget okoz, szaporodni kezd, így gyorsan kialakuló, kínos panaszok lépnek fel. A hideghatás, forró fürdő, szex, hastánc, nagyon csípős fűszeres ételek (vizeletben kiválasztódva) fellobbanthatják a hólyaggyulladást.

Felfázás, hólyaghurut, hólyaggyulladás?

A doktor úr elmondásából is arra következtethetünk, hogy vegyük komolyan a tüneteket: véres vizelet esetén minden esetben olyan nyálkahártya sérülés jön létre, amely a baktériumok megtelepedésének kedvez - ami nem kívánt eljegyzés lehet egy húgyúti infekcióval. Minden esetben törekedni kell a baktérium kimutatására mert a hosszú távú megelőzés csak ennek birtokában lehetséges.

Megelőzhető-e hólyaghurut?

"A válasz egyértelmű: sajnos nem" - mondja Illanitz doktor. Szerinte kétféle nő létezik: akinek volt, és akinek lesz, persze nem mindegy milyen gyakran és milyen súlyos formában támad a betegség.

A bő folyadékfogyasztás, a réteges öltözködés,  az extrém hideg kerülése, higiénés szabályok betartása  javíthatja esélyeinket a kórokozókkal szemben.

Enyhébb felfázásos tüneteket lehet kezelni gyógynövénnyel, teával, bő folyadékkal, de ha egy nap alatt nem múlik el, szakorvosi segítség szükséges.

Fontos leszögezni, hogy a baktérium nem kívülről támad! A velünk együtt élő baktérium kerül rossz helyre- folytatja a szakember-, és ha a  szaporodásához ideális körülményeket talál - PH érték módosulása, vérbőség, tápanyag -pl.cukor -, egy bizonyos csíraszám után heveny gyulladásos reakciót vált ki.

Mint megtudhattuk, a lázas állapot már minden esetben szövődményt jelent. Vesemedence gyulladás kialakulása akár egy- két napon belül létrejöhet.

Az alsó húgyutakat érintő panaszok, diszkomfort érzések okai nőgyógyászati eredetűek is lehetnek.

Alapszabály és jó tanács minden hölgy részére: a mielőbbi szakorvosi kezelés vezet csak tartós és gyors gyógyuláshoz, ahogyan szakértőnk is hangsúlyozta.

Forrás:

Szerző: Dr. Illanitz Elemér, szülészeti- nőgyógyászati osztályvezető, orvosigazgató

Dr. Rose Magánkórház


Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek