Az ismeretlen eredetű meddőség gyógyítása

Az ismeretlen eredetű meddőség gyógyítása

Két évet meghaladó meddőség a házasságok mintegy 15-16 százalékában fordul elő. Ez azt jelenti, hogy az egy évben született nők házasságai közül hazánkban kb. 12 000-nél nem következik be a kívánt terhesség.

A meddőség sikeres megoldása tehát népesedési szempontból is igen jelentős. A meddő házaspárok mintegy harmadában ún. ismeretlen eredetű meddőség áll fenn, azaz a meddőség három igazolt oka közül (spermatológiai eltérés, női anatómiai ok, az ovuláció hiánya) egyik sem mutatható ki.

A petefészekben az ovulációt követően kialakuló sárgatest élettani szerepe kettős: egyrészt előkészíti a méhnyálkahártyát a pete befogadására, másrészt nélkülözhetetlen szerepet játszik a terhesség fenntartásában a terhesség első harmadában. Elégtelen működésének következménye ennek alapján kettős: kifejezettebb működészavar esetén a pete nem képes a méhnyálkahártyába beágyazódni (meddőség), enyhébb működészavar esetében pedig a pete ugyan beágyazódik a méhnyálkahártyába, a sárgatest azonban a terhesség fenntartására már képtelen, így a terhesség megszakad, és spontán abortus, ismételt esetben szokványos vetélés jön létre.

Az általam kidolgozott új diagnosztikus kritériumok és kezelési eredményeim alapján reprezentatív beteganyagon igazoltam, hogy az ún. ismeretlen eredetű meddőség hátterében csaknem valamennyi esetben a korábban alkalmazott módszerekkel fel nem ismert sárgatest elégtelenség (luteális elégtelenség, LE) áll. A luteális elégtelenség primer oki szerepét igazolta, hogy fiziológiás luteális funkció mellett valamennyi betegnél terhesség jött létre (355 betegnél 457 terhesség), amit a kedvező éves terhességi ráta (98%) is megerősített.

Eredményeim alapján a meddő házaspárok harmadában, azaz a házaspárok mintegy 5 százalékában sárgatest kezeléssel könnyen megoldható. Célom a módszer széleskörű hazai és nemzetközi ismertetése és gyakorlati bevezetése a mindennapi gyakorlatba.

Ezek alapján a meddő házaspárok (a párok 15%-a) mintegy harmadában, azaz a házaspárok mintegy 5%-ában fordul elő "ismeretlen eredetű meddőség". Ezekben az esetekben a meddőség a petefészek működésének rendezésével - egyszerű gyógyszeres kezeléssel sikeresen megoldható (szemben a költséges és kevésbé hatékony lombikbébi kezeléssel).
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek