A kampány miatt növekedett az öngyilkossági kísérletek száma

A kampány miatt növekedett az öngyilkossági kísérletek száma

Ellenkező hatást válthatnak ki az antidepresszánst szedő fiataloknál az öngyilkossági kockázatra vonatkozó figyelmeztetések - erre utalnak egy amerikai tanulmány eredményei.

2014.06.23

A British Medical Journal című folyóiratban közölt vizsgálat szerint a kockázatokra figyelmeztető médiabeszámolók nyomán hirtelen visszaesett az antidepresszánsok bevonásával végzett kezelések és megnövekedett az öngyilkossági kísérletek száma. A Harvard Egyetem orvostudományi tanszékének munkatársai "nyugtalanítónak" nevezték a nem várt hatást. A szakértők szerint hasonló jelenség más országokban is megfigyelhető.

2003-ban komoly aggodalmat váltott ki a bizonyos antidepresszánsok szedésével összefüggő öngyilkossági hajlam kockázatának megnövekedése, ezért az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrzési hatóság (FDA) változtatott az érintett gyógyszerekkel kapcsolatos figyelmeztetésein és a média is élénken foglalkozott a témával. Egyesek szerint azonban a beszámolók eltúlzottak voltak és figyelmen kívül hagyták az antidepresszánsok jótékony hatásait - ismertette a BBC News.

A kampány miatt növekedett az öngyilkossági kísérletek száma

A tanulmány készítői 2,5 millió tinédzsert és fiatal felnőttet követtek nyomon 2000 és 2010 között, és arra megállapították, hogy a figyelmeztetéseknek szinte azonnal érezhető hatása lett. A kamaszok esetében egyharmaddal, a fiatal felnőtteknél egynegyeddel esett vissza a felírt antidepresszáns-receptek száma. Ezzel párhuzamosan az öngyilkossági kísérletek száma 22 százalékkal nőtt a tinédzserek és 34 százalékkal a fiatal felnőttek körében. A kutatók becslései szerint összességében 77-tel több volt az öngyilkossági kísérlet.

"Aggodalomra ad okot, hogy a fiatalokat érintő antidepresszáns-használat és az öngyilkossági hajlam közötti összefüggésről szóló egészségügyi figyelmeztetések és médiabeszámolók nyomán jelentős csökkenést észleltünk az antidepresszánsok bevonásával végzett kezelések számában és ezzel párhuzamosan kis méretű, de sokat mondó növekedést tapasztaltunk az öngyilkossági kísérletek előfordulásában" - húzták alá tanulmányukban a kutatók.

"Ez egy rendkívül nehéz közegészségügyi probléma, ha nem sikerül megoldanunk, akkor komoly következményekkel kell számolnunk" - fogalmazott Stephen Soumerai, az egyik kutató. "Ezek a gyógyszerek életeket menthetnek. A média azonban nagyobb figyelmet szentel a viszonylag alacsony kockázati mutatóknak, mint a gyógyszerek jótékony hatásainak" - tette hozzá a szakember.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek