A hidratált és dehidratált bőr
A bőr hidratálása minden életkorban fontos, ez egy olyan alapvető bőrápolási rutin, amelyet naponta el kell végeznünk és ez a rutin szinte egész életünkben elkísér minket, legyen szó arcápolásról vagy testápolásról. A bőrünk hidratálására is úgy kell gondolnunk, mint a szervezetünk folyadékpótlására, víz nélkül nincs élet. Egyébként, aki rendszeresen hidratálja a bőrét, annak idősebb korában is a valós életkoránál várhatóan fiatalabb marad a bőrképe.
Mikor beszélünk dehidratált vagy vízhiányos bőrről?
A dehidratált vagy vízhiányos bőr nem a bőrtípus kérdése, hanem inkább egy aktuálisan fennálló bőrállapotot jelent. Míg a bőrtípus szerint tartozhatunk normál-, zsíros-, kevert-, száraz vagy extra száraz bőrtípushoz , a vízhiánytól szenvedhetnek ugyanúgy a zsírosodásra, aknéra hajlamos bőrűek vagy a kevert bőrtípusba tartozók is. A helyes bőrápolási rutin megválasztásánál alapvetően a bőrtípust kell figyelembe vennünk, hiszen ez olyan genetikus adottságunk, ami nem változik az életünk során, de a valós bőrállapotot is szerencsés megvizsgálnunk.
Milyen tünetei vannak a vízhiányos bőrnek?
Érdekes módon, a vízhiányos bőr és a száraz bőr tünetei nagyfokú hasonlóságot mutatnak egymással:
- bőrfelszíni feszülő érzés
- színtelen, fakó bőrkép
- hámlás és akár viszkető érzés.
A zsíros bőrűek a vízhiány következtében ezeken felül tapasztalhatják, hogy bár a bőr felszínük hámló és száraz, de ugyanakkor több mitesszer vagy akne jelenik meg az arcukon, vagy a háton illetve a dekoltázsban is. Ennek – többek között - az is lehet az oka, hogy a bőr a hidratáció csökkenésére fokozottabb faggyútermeléssel reagál a felbomlott egyensúlyra. Tehát a vízhiányos bőr esetében nem a bőr faggyútartalmával van probléma, hanem a víztartalommal.
Összefoglalva: A vízhiány, bármelyik bőrtípus esetében okozhat kellemetlen tüneteket, de nem minden száraz bőr vízhiányos , mert akár egyidőben tapasztalható a száraz és a zsíros bőrérzet. Ezt az állapotot az életmód és a környezeti hatások egyaránt befolyásolhatják, s ezek következtében időről időre újra kialakulhatnak a kellemetlenséget okozó tünetek. Számos szubjektív és objektív tényező okozhat dehidratációt, ilyenek például a dohányzás, a stressz, a kevés folyadékbevitel, az egészségtelen táplálkozás, a túlzott napozás, a szmog, vagy éppen a hideg idő.
Miért válik szárazzá a bőr?
Transzepidermális vízveszteség - másodlagos hidratálás
A bőrfelszínt normál esetben védi egy természetes hidrolipid réteg, amelyet vizes és olajos összetevők alkotnak. A dehidratratált bőr ennek a bőrfelszínen lévő emulziós rétegben lévő egyensúly megváltozása következtében alakul ki. A hidrolipid rétegben lévő olajos komponensek képesek megakadályozni a bőr ún. transzepidermális vízveszteségét – angolul transepidermal water loss (TWEL) A hidratáló kozmetikumokban lévő olajos összetevők - emolliensek - legfontosabb funkciója a bőr nedvességtartalmának megőrzése, és a bőrfelszín puhítása, lágyítása. Ezt nevezzük ún. „másodlagos” hidratálásnak is. Ilyen emolliens összetevő például a shea vaj, a szkvalén, amelynek forrása növényi olajok, például a búzacsíra olaj vagy az olíva.
Vízmegkötés - humectant hatás
A dehidratált bőr kezelésében fontos, magának a bőr hidratációjának a helyreállítása, tehát, a vízveszteséget meg akadályozó emolliens összetevőkön túlmenően lényeges, hogy vizet is juttassunk a bőrbe olyan anyagokkal , amelyek képesek a vizet megkötni.
A vízmegkötést az ún. humektant (humectant) összetevők segítik, mert olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amellyel magukhoz tudják vonzani a vízmolekulákat.
Ilyen vízmegkötő összetevő a hialuronsav, az urea, a glicerin, a peptidek vagy az aloe vera.
Hidratálás vagy táplálás – mire van szüksége a vízhiányos bőrnek?
Az angol nyelv a hidratálás kapcsán különbséget tesz „ hydration” és a „mouisturizing” fogalmak között. Ezeket a feliratokat láthatjuk a hidratáló kozmetikai termékek angol nyelvű elnevezéseiben. Mindkét fogalom hidratálást jelent, de van tartalmi különbség a két megnevezés között, a magyar nyelvben viszont erre nincs két külön szavunk, mindkét esetben hidratálásnak fordítjuk.
Hogy mi a valódi különbség a két fogalom között, az a különböző hidratáló termékformák esetében látható és tapasztalható.
A hidratáló hatóanyagokat koncentrált formában tartalmazó, de könnyű állagú, folyékony, vízszerű termékek, mint a szérumok és boosterek dobozára a „hydration” megnevezés kerül, míg a sűrűbb állagú, hidratáló arckrémekre vagy testápolási termékekre jellemzően a „mouisturizer” felirat kerül. Ez nem véletlen, hiszen a fenti termékformák hatásmechanizmusa más és más. A hidratáló szérum a bőr mélyebb rétegeibe szívódik fel és ott hat, a boosterek a bőrfelszínt töltik fel és ott okoznak azonnali hidratálást, míg a krémek vagy testápolók használatának célja igazából a bőr puhítása, lágyítása és a nedvességtartalom megkötése, vagy a bőrben lévő nedvesség megtartása.
Tippek hatékony hidratáló arcápolási rutinra:
A fő szabály, hogy a megtisztított bőrre az alábbi sorrendben vigyük fel a kozmetikumokat:
1. lépés „Hydration” hidratálás: Szérum/booster: a kis molekulasúlyú hialuronsavat tartalmazó Officina by Helia-D Hydraconcept Hyaluron szérumot a még enyhén nedves bőrbe kell lágy masszírozó mozdulattal felvinni. A felszívódás pár percig tart.
2. lépés „Moisturizing” tápláló hidratálás : az Officina by Helia-D Hydraconcept Light vagy Rich nappali vagy éjszakai hidratáló krémet vigyük fel az arcbőrre a szérum után és masszírozzuk a bőrbe.
www.officinacosmetics.hu
https://www.helia-d.hu/Officina-marka-termekek
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

