Mit csinálj, ha a gyereked nem engedelmeskedik?
Bizony sokszor előfordul, hogy a csemete nem akarja azt csinálni, amire megkérjük. Vannak korszakok, amikor teljesen kilátástalannak érezzük a helyzetet, és egy egyszerű felöltözés is idegeink összeomlásához vezet. Hogyan érjük el, hogy hallgasson ránk, anélkül, hogy üvöltöznénk vagy büntetnénk?
Képzeld el a sikert!
Általában az élsportolóktól szokták azt kérni, hogy képzeljék el, ahogy győznek. Ez ugyanis egy pozitív hozzáállást ad a feladathoz. Ez a vizualizáció az élet más területein is segít kialakítani a pozitív attitűdöt. Képzeljük el tehát, hogy kérünk valamit a gyerektől, és ő teljesíti azt.
Kezdjük kicsiben!
Fontos, hogy a feladat, amit kérünk végrehajtható legyen a gyerekünk számára. Egy háromévestől például ne kérjük azt, hogy “TERÍTSD MEG AZ ASZTALT”. Lehet, hogy meg tudja csinálni, de nem biztos, hogy érti, mire gondolunk. Bontsuk apróbb mozzanatokra a feladatot: “TEGYÉL KANALAKAT AZ ASZTALRA!
Az is fontos, hogy olyan kéréssel kezdjünk, amit nagy valószínűséggel végrehajt. Például, “GYERE, ÜLJ AZ ÖLEMBE, ÉS OLVASSUK EL EZT A MESÉT”. Aztán haladhatunk a kétesebb területek felé: “PAKOLD ÖSSZE A JÁTÉKAIDAT, KÉRLEK”.
Legyünk közel!
Ha kérünk valamit, akkor maradjunk a feladat elvégzésének helyszínén. Sőt, ha kell mi is segítsünk be az elején, aztán, amikor látjuk, hogy a gyerek elmélyed a feladatban, akkor hátrébb léphetünk, esetleg a közelben elfoglalhatjuk magunkat saját feladatainkkal. Olyat ne tegyünk, hogy kiadjuk a feladatot, és már el is párologtunk, vagy rögtön belemélyedünk a számítógépünkbe, telefonunkba.
Ragaszkodjunk!
Nincs tárgyalás, nincs magyarázkodás, nincs ismétlés. Ha ingadozunk, az szélesre tárja az ajtót a gyermek előtt az alkudozásra, és az semmi jóra nem vezet. Ragaszkodjunk a kérésünkhöz. Persze nagyobb korban már lehet ez másképp, de 8 éves korig ne engedjünk az alkudozásnak.
Ne ismételjük önmagunkat,mert belekerülünk egy rossz spirálba. Ne mondjuk például ezt: “RAKD EL A BABÁIDAT! ELRAKNÁD VÉGRE A BABÁIDAT? HÁNYSZOR MONDJAM MÉG, HOGY RAKD EL A BABÁIDAT?!”.
Amikor a válasz: nem.
Akkor lépjünk vissza pár lépést a folyamatban. Próbáljuk másképp megfogalmazni a kérést, bontsuk kisebb lépésekre, részfeladatokra.
Legyünk konokak!
Ragaszkodjunk az álláspontunkhoz, mert a gyereknek ez ad támpontot. Ezáltal érzi majd magát biztonságban, fogja tudni, hogy mik a szabályok, és ebből fogja tudni azt is, hogy megbízhatóak vagyunk.
A cikkhez Kim John Payne Melegszívű fegyelmezés című könyvét hívuk segítségül.
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

