Fejtetvesség - Ne szégyelld, kezeld!

Fejtetvesség - Ne szégyelld, kezeld!

A fejtetvesség évről-évre visszatérő jelenség a gyermekközösségekben, elsősorban az általános iskolákban és az óvodákban. Bár a fejtetű jelen ismereteink szerint nem terjeszt fertőző betegséget, vérszívó élősködőként jelenléte rendkívül kellemetlen és a vakaródzás következtében kialakuló sebek felülfertőződhetnek.

A fejlett higiénés körülmények ellenére előfordulási aránya évek ótaváltozatlan, bizonyítva, hogy a fejtetvesség nem elsősorban a szociális  körülmények függvénye. Fennmaradásában szerepet játszik a felismerés, a személyes tapasztalat hiánya és a betegségeltitkolása.

Ezért célul tűztük ki, hogy a kezdődő tanévben fokozzuk a fejtetvesség elleni küzdelmet, valamint csökkentsük a visszafertőződés lehetőségét. A Nógrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal országos kampánynyitó tájékoztatójának legfőbb célja, hogy a tanév kezdetén, amikor a gyermekek a szünidőt követően ismét közösségbe kerülnek, felhívjuk a szülők, nevelők figyelmét a fejtetvesség megjelenésének lehetőségére. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy  a fejtetvesség nem szégyen illetve, hogy a fejtetves gyermekek kezelése elsődlegesen a szülő feladata és kötelessége.

A küzdelem lényeges eleme a széleskörű tájékoztatás, melynek célja, hogy a lakosság megfelelő ismeretekkel rendelkezzen a fejtetvességről, annak felismeréséről, terjedéséről és a megelőző/irtó eljárásokról. Szakmai anyagokat állítottunk össze azok számára, akik közreműködésével az egész országban szinte azonos időszakban, meghatározott ütemterv szerint, egységesen tudunk tevékenykedni, hogy célkitűzéseinket megvalósítsuk.  Felhívásunkat eljuttatjuk a fejtetvesség elleni küzdelem összes résztvevőjének, azaz az iskoláknak, bentlakásos és szociális intézményeknek, önkormányzatoknak, házi és iskolaorvosoknak, védőnőknek. Az iskolakezdéskor esedékes szülői értekezletek lehetőséget teremtenek a szülők tájékoztatására, melynek keretében az iskolaegészségügyi szolgálat szakemberei ismertetik a megjelentekkel a  fejtetvességi vizsgálatok éves rendjét, a megelőzés és a kiszűrt gyermekek szüleinek értesítési módját. A fejtetű nincs tekintettel korra, nemre, beosztásra: bárki fertőződhet, piszkos és tiszta hajban egyaránt előfordulhat az élősködő. Megkapni nem szégyen, de eltitkolni, nem kezelni, továbbadni és ezzel a közösséget veszélyeztetni felelőtlenség!

Forrás: Nógrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve

ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály

Kapcsolódó írások