Vírusos nemi betegségek
A szexuális úton terjedő betegségek legnagyobb részét baktérium, de némelyikét gomba vagy vírus okozza. Most azokat a legismertebb kórokat mutatjuk be, amelyekért különféle vírusok tehetők felelőssé.
Ismerkedjünk meg három olyan vírussal, amelyek együtt kb. ötvenmillió fertőzést okoznak évente szerte a világon!
HPV
A humánpapillóma-vírus (HPV) nem egyetlen vírust, hanem egy víruscsaládot jelöl, amely két okból jelentős. Az utóbbi évtizedek kutatásai nyomán fény derült arra, hogy a humánpapillóma-vírus valószínűleg felelőssé tehető - többek között - a méhnyakrák kialakulásáért. Nem bizonyított ugyan, hogy ez a vírus okozza a rákmegelőző állapotot és a rosszindulatú méhszájelváltozást, de (szinte) minden ilyen elváltozás esetén kimutatható a szervezetben. Egészen pontosan az esetek 99,7 százalékában. Igaz, a vírusnak nem minden fajtája veszélyes: a mintegy százhúsz típus közül tizennyolc-tizenkilenc okoz nagy valószínűséggel rákot. (A leggyakoribb, magas rizikójú fajta a 16-os és a 18-as törzs.) Egyes becslések szerint a népesség háromnegyede élete folyamán legalább egyszer átesik a fertőzésen, amelyet azonban 90-95 százalékuk legyőz.
Ám 5-10 százalékuknál hosszan tartó fertőzés alakul ki. A szaporodásra önállóan képtelen vírusok beépülnek az egészséges sejtekbe, és azokkal együtt sokszorozódnak meg. A humánpapillóma-vírus kiiktatja a sejt védekező mechanizmusát, amely már nem képes kivédeni a DNS-károsító hatást. A sejt egyre gyakrabban és szabálytalanabbul osztódik, végül ráksejtté alakul.
A víruscsalád más tagjai a condyloma acuminatum nevű nemi betegségért tehetők felelőssé, amelynek magyar neve hegyes függöly, és a nemi szervek, vagy esetenként a végbél körüli terület szemölcsszerű kinövéseivel jár. A betegség ecseteléssel kezelhető, súlyosabb esetben kisműtéttel eltávolíthatók a szemölcsök.
A vírus bőrrel való érintkezés, leginkább szexuális aktus útján terjed. Férfiak is lehetnek vírushordozók, anélkül, hogy panaszaik lennének! Az anya is megfertőzheti gyermekét a szülés során.
Herpesz
Napjainkig az orvostudomány nyolcféle, az emberre nézve fertőző herpeszvírust különített el, ezek a Herpesviridae család tagjai, amelyek kettősszálú DNS-t tartalmaznak. A legismertebb vírusok - a HSV-1, a HSV-2 és a VZV - gyorsan terjednek és igen fertőzőek. Ezek tehetők felelőssé az ajakherpesz (herpesz labiálisz), a nemiszerveken kialakuló genitális herpesz, illetve a bárányhimlő/övsömör kialakulásáért. (Az EBV, a CMT, a HHV-6, a HHV-7 és a HHV-8 által okozott fertőzés viszonylag lassan terjed.)
A nemiszerveken kialakuló tüneteket 70-90 százalékban a HSV-2 okozza. Ez a genitáliák, a végbélnyílás körüli bőr és a környező területek szexuális úton terjedő betegsége, amelynek lappangási ideje négy-hét nap. A kezdeti tünetek az ajakherpeszhez hasonlóan a viszketés, az égő fájdalom és a bőrpír. Ezután apró hólyagocskák jelennek meg, amelyek kifakadnak és összeolvadnak, kerek fekélyeket hozva így létre. A fekélyek tíz nap alatt heggel gyógyulnak, ám addig a vizeletürítés, sőt, akár a járás is fájdalmas lehet, láz vagy rossz közérzet is felléphet. A lágyéki nyirokcsomók általában enyhén megduzzadnak, érzékennyé válnak. A betegség aktív szakaszában óvszer használatával elkerülhető a fertőzés továbbadása. A betegség elmúltával a HSV-2 a szervezetben lappang, a medencekörnyéki idegekben bújik meg, ahonnan időnként előtör, újabb fertőzést hozva létre. A genitális herpesz nem igazán gyógyítható, és a kiújulás sem akadályozható meg, ám gyakorisága és időtartama különféle vírusellenes szerekkel csökkenthető. Az esetek 80 százalékában a fertőzés legalább egyszer visszatér.
Nagyon fontos tudnunk, hogy ha a szülő nő nemiszervén herpesz található, ez százszázalékos indikáció a császármetszésre! A születés közben szerzett fertőzés ugyanis a magzat halálos agyhártya-agyvelőgyulladását okozhatja! És bár a HSV-1 elsősorban ajakherpeszt, a HSV-2 pedig elsősorban genitális herpeszt okoz, tulajdonképpen mindkét vírus képes megbetegíteni mindkét területet. Ezért ajakherpesz esetén is célszerű kerülni az orális szexet, illetve a szülő nőnek arra is érdemes orvosa figyelmét felhívnia, ha korábban volt ajakherpesze.
Hepatitisz
Magyarul fertőző májgyulladásnak nevezzük azt a betegséget, amelyet a Hepatitis B, illetve a Hepatitis C vírus okoz. Mindkettő szexuális úton, illetve vérrel és testváladékokkal terjed, de az anya is átadhatja magzatának. A betegség sárgasággal, lázzal, májgyulladással jár, és a vírushordozás még a gyógyulás után is - élethosszig - fennáll. A Hepatitis B ellen védekezhetünk védőoltással, amely közel százszázalékos, életre szóló védettséget biztosít. Az oltási sor három oltásból áll. Az első oltást egy hónappal kell követnie a másodiknak, és hat hónappal a harmadiknak. (A fertőzött étel útján terjedő Hepatitis A és a Hepatitis B ellen kombinált védőoltással is védekezhetünk.)