Mit tegyünk, ha kullancs van a bőrben?
Ha kullancs van a bőrben, nincs idő késlekedésre, azt azonnal el kell távolítani. Az sem baj, ha a „feje” beleszakad a bőrbe.
A kullancsok a baktérium okozta Lyme-kóron kívül – a többi között ‒ vírus okozta agyvelőgyulladást is terjeszthetnek.
Aki azt hiszi, hogy kullancsot csak erdőben lehet „összeszedni”, téved. A kullancsok a kertekben, a parkokban és a füves strandokon is jelen vannak. Könnyen megeshet tehát, hogy valaki a kirándulást, túrázást, kertészkedést vagy strandolást kullanccsal a bőrében zárja. Statisztikák alapján hazánk kullancsok által leginkább veszélyeztetett területei közé tartozik Zala, Somogy, Nógrád, Vas, Győr-Moson-Sopron és Veszprém megye, és kijelenthető az is, hogy Nyugat- és Észak-Magyarországon található a legtöbb fertőzött kullancs.
Ott a kullancs a bőrben!
A szabadtéri programok után nem érdemes az esti zuhanyozásig várni, hanem javasolt azonnal tüzetesen átnézni a testünket, hogy nincs-e benne kullancs. Amennyiben befurakodóra akadunk, azt minél hamarabb el kell távolítani – mégpedig szakszerűen!
A kullancs eltávolítására érdemes hegyes végű, patikában kapható, rugós, acélból készült csipeszt használni. De műanyagból készült „kullancskanállal”, vagy – jobb híján ‒ akár egy szemöldökcsipesszel is kivitelezhető a művelet.
Kerülje az olajokat, zsírokat!
Fontos, hogy az eltávolításkor a kullancsot a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg, és a testét ne nyomjuk össze. A kórokozók (baktériumok, vírusok) a kullancs belső szerveiben találhatók, így minden olyan művelet, ami a kullancsot öklendezésre készteti, vagy a gyomra összenyomásával jár, növeli a fertőződés kockázatát.
Szigorúan kerülendő az is, hogy a kullancs kihúzása előtt olajjal vagy zsírral fedjük be a kullancscsípés helyét! Az olajos anyaggal való bekenés ugyanis a kullancs fuldoklásához vezet, aminek a következménye az, hogy a kullancs – a kínjai közepette ‒ a kórokozókat a véráramba üríti.
Elsődleges szempont tehát, hogy a kullancstestet minél hamarabb eltávolítsuk, abból nem lesz baj, ha kiszedés közben beleszakad a bőrbe a tapadó szívókorong (ami egyébként nem a kullancs „feje”, mint azt tévesen mondani szokták).
Dr. Harsányi Mária
szakgyógyszerész
A cikk a Patika Tükörben jelent meg! Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

