Mit és mikor? – Így étkeznek a futók
Bármilyen sportot is választunk, érdemes étkezésünkön is változtatni, hogy látványos eredményt érjünk el. Vannak alapszabályok, amiket mindenképpen tartsunk be: figyeljünk például a szénhidrát, a fehérje és a zsír bevitel arányára. Lehetőleg naponta többször, legalább ötször együnk keveset. Első hallásra már ez is komoly feladatnak tűnhet, de ha a legfontosabbakra odafigyelünk, már sokat teszünk egészségünkért. Cikkünkben néhány tippel szolgálunk, hogy futóként mikor és mit érdemes fogyasztani. Ha pedig további hasznos futással kapcsolatos infókat szeretne olvasni, ajánljuk figyelmébe a Bookazine Életmód – Fuss okosan – A kezdő lépésektől a maratonig című kiadványt.
Közvetlenül futás előtt nem szabad sokat és megterhelő ételeket enni, ugyanis mozgás közben a gyomrunk nem tud megfelelően emészteni. A puffasztott rizs viszont ajánlott ropogtatnivaló, amit alacsony kalóriatartalmú zöldségekkel, például koktélparadicsommal, zellerrel és sárgarépával kísérhetünk.
A banán az egyik leguniverzálisabb étel egy sportember étrendjében. Edzés előtt és után is bátran fogyasztható magas szénhidrát- és kálium-tartalma miatt, s nemcsak frissen ehetjük, de ízesíthetjük is vele reggeli müzlinket vagy házilag készített sportszeletünket is.
Az otthon elkészíthető sportszelet persze nem tartalmaz csokoládét és cukrot. Fő összetevői a zabpehely, a szárított gyümölcs és a méz. Az édes, mégis egészséges nasi egyszerűen elkészíthető: csak össze kell gyúrni a hozzávalókat, majd addig állni hagyni a hűtőben, amíg össze nem áll.
Futás után a fehér pékáruk helyett érdemes a teljes kiőrlésű változatokat keresni. Az edzést követő harminc percben például nyugodtan kenhetünk magunknak szénhidrátban és fehérjében gazdag mogyoróvajas rozskenyeret vagy ihatunk friss gyümölcsjoghurtos turmixot is.
Vacsorának ideálisak a különféle saláták, a fehérjében gazdag húsok (különösen az olajos halak és a lazac) barna, illetve vadrizses körettel. Az ugyancsak fehérjében dús tojásomlett jótékonyan hat edzés után az izmokra, a bab és a lencse pedig rosttartalmuk miatt elengedhetetlen. Az édesburgonyát is érdemes beiktatni az étrendünkbe, levesbe főzhetjük és meg is süthetjük, hiszen nem veszít vitamin- és szénhidrát-tartalmából.
Egy-egy kimerítő táv után megengedhetünk magunknak néhány jutalomfalatot is, azonban ügyelnünk kell arra, hogy mire esik a választásunk. A chips és a hamburger magas kalóriatartalmuk miatt ugyanis nem fér össze az új sportétrendünkkel, így egy pohár vörösbor vagy étcsokoládé jelentheti a megoldást.
Közérzetünk érezhető javulása folyamatosan növeli bennünk a motivációt, az egyre fokozódó elhivatottság érzése pedig könnyebbé teszi az aranyszabályok betartását. Minden kezdet nehéz, azonban kitartó edzéssel megteremthetjük az egészséges balanszot és elérhetjük a kívánt eredményt.
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

