Megoldások székrekedés ellen

Megoldások székrekedés ellen

Az egyik leggyakoribb emésztőszervi panasz a székrekedés (obstipáció), főként a mozgásszegény életstílus és a rostszegény táplálkozás okozza. Az alkalomszerű székrekedésen túl figyelmet érdemel a tartós székürítési nehézség, amely minden egyes napot megkeseríthet. Dr. Bende János belgyógyászt a szorulásról kérdeztük.

A székrekedés a széklet kialakulásának, illetve a bélrendszeren való áthaladásának zavara. Okozhatja a nem megfelelő bélmozgás, a székletürítési reflex gyengülése, a bél vagy a környező szervek szerkezetének változása, ami miatt a béltartalom nem tud a végbél felé haladni. A székrekedés hosszú távon különböző szövődményeket idézhet elő, például aranyeres problémákat, vastagbélgyulladást, sebeket és fekélyeket a bélben, extrém esetekben teljes bélelzáródást.

Orvosi értelemben akkor beszélünk székrekedésről, ha az alábbi tünetek közül kettő vagy több jelentkezik legalább 12 héten át:

  • hetente háromnál kevesebbszer van spontán székletürítés
  • az esetek több mint egynegyedében erőlködni kell
  • kemény széklet ürül
  • a beteg elégtelennek érzi a székürítést
  • a széklet elakad a végbél valamely szakaszán
  • ujjal vagy kézzel kell segíteni a székletürítést
  • csak hashajtóval produkálható laza széklet

Miért nem megy?

Számos egészségügyi probléma vezethet székrekedéshez, okozhatja pusztán az is, hogy túl keveset eszünk. Állhatnak a hátterében hormonális megbetegedések, csökkent pajzsmirigyműködés, a mellékpajzsmirigy-túlműködés, a mellékvese betegsége, a hasnyálmirigy betegségei vagy cukorbetegség. A bél izomzatának betegsége vagy vérellátási zavar következménye szintén lehet a székrekedés. A bélmozgások szabályozásának zavarait idegrendszeri betegségek (Parkinson-kór, agyérelmeszesedés, sclerosis multiplex, Hirschsprung-betegség) is okozhatják. A hibás gyermekkori beidegződés következménye és a székelési inger elnyomása is lehet a szorulás oka, ahogy a rohanó, szorongó, stresszes életmód, rendszertelen étkezési és alvási ritmus is hasonlóképpen hat. Nem szabad megfeledkezni a lelki okokról sem, a megváltozott, szokatlan környezet könnyedén okozhat nehézségeket.

Megoldások székrekedés ellen

Az időskorral együtt járó hasizom-gyengülés, érelmeszesedés, renyhe perisztaltikus izommozgások és emésztőnedv-kiválasztás, gyulladásos jelenségek szintén okozhatnak székrekedést. Gyógyszerek (vérnyomáscsökkentők és szívgyógyszerek; fájdalom- és gyulladáscsökkentők, altatók, nyugtatók; különböző pszichiátriai gyógyszerek, antidepresszánsok) mellékhatása is lehet a székelési nehézség.

Mi a megoldás?

A székrekedés megszüntetéséhez lehetőleg az alapbetegséget kell kezelni, de a székrekedés tüneteit magukban is enyhíteni lehet. Az első lépés mindig a helyes étrend kialakítása, a napi ötszöri, de egyszerre kis mennyiségű étkezések bevezetése. Érdemes a bélmozgásokat serkentő élelmiszereket, teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, nyers és aszalt gyümölcsöket, zöldségeket, növényi rostban gazdag ételeket fogyasztani, illetve elegendő folyadékot inni. A székletürítés legyen rendszeres, lehetőleg reggel, nyugodt körülmények között.

Ha kell egy kis segítség

A széklet „csúszósságát” elősegíti a parafinolaj vagy olívaolaj (reggel és este 1-1 evőkanál) fogyasztása. Ehetünk széklethajtó hatású gyógynövényeket, amelyek beindítják a bél perisztaltikáját, ilyen a rebarbaragyökér, az aloé, a varjútövis, a spárga, a lenmag vagy a kerti kakukkfű kivonata. Az ozmotikus hashajtók növelik a széklet vízmegkötő- és megtartó képességét, emiatt az lágyabb lesz, könnyebben távozik. Ilyen szer a glaubersó, a keserűsó és a tejcukor (laktóz), valamint a makrogol hatóanyagú készítmények, ám ezeket magas vérnyomás, szívizomgyengeség vagy vesebetegség esetén orvosi kontroll alatt szabad csak alkalmazni. Természetes hashajtóként használhatók még a gyógyvizek, ezeket recept nélkül a gyógyszertárakban szerezhetjük be, a patikus segít a választásban.

A cukor- és alkoholalapú hashajtók szintén a széklet lágyságát idézik elő, ezek általában lassan, olykor csak három nap elmúltával hatnak, néha fájdalmas szélgörcsöket okozhatnak. Ilyen szer például a laktulóz. A stimuláns hashajtók  a vastagbélfal izmaira hatnak, ilyen hatóanyagok a nátrium-pikoszulfát, a bisacodyl, a fenolftalein és a cassia angustifolia. Motilitást fokozók a különböző anticolinerg gyógyszerek és a koffein is, ez az oka annak, hogy az energiaitalok „váratlan” mellékhatása a hasmenés.

A végbél kiürítését elősegíthetik a beöntések, illetve a végbélkúpok. Ezek hatóanyaga lehet egyszerű síkosító (glicerin, szappan), ami a lokális izgatás mellett a megkeményedett székletet is lazítja. A hashajtókat sokan azért kerülik, mert félnek a hozzászokástól, ám ennek elsősorban pszichés alapja van, a szomatikus hozzászokás igen ritka.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek