Hogyan élhetnének tovább a férfiak?
A hagyományos vélemény, a kulturális örökségünk, és a sztereotípiáink szerint a férfinak erősnek, strapabírónak, kitartónak kell lenni, hogy a környezetét, a családját, a gyermekeit meg tudja védeni. A férfinak tűrnie kell a konfliktusokat: a fizikaiakat és a lelkieket egyaránt. De tényleg tűrnie kell? Ha nem tűri, akkor már nem is igazán férfi?
A férfi nem hátrál meg és sohasem sír, sohasem roppan össze, ritkán hisztizik. A nehéz, bonyolult helyzeteket megoldja, logikusan gondolkodik, és ennek megfelelően cselekszik. Mindebből az következik, hogy a betegeskedés, vagy a betegségtől való „félelem” és ezért a preventív gondolkodás sokakban nem fér össze a férfiasságról alkotott hagyományos képpel. És ha már a férfiasságnál tartunk: a klasszikus férfiról alkotott kép egyik legfontosabb eleme a szexualitásra való állandó készenlét, és a tökéles szexuális teljesítőképesség.
Nem sok olyan férfi lehet, aki mindegyik követelménynek egyszerre képes tökéletesen megfelelni. Pedig feltehetőleg az erősebbik nemhez tartozók is szeretnék a lehető legjobban érezni magukat a bőrükben, és a lehető leghosszabb aktív életet kívánják maguknak. Mire kell vajon figyelniük ahhoz, hogy ez sikerüljön?
A férfiak szíve a családjukért dobban!
A férfiakon hatalmas a teher, egyszerre kell a család jóllétéért dolgozni, szerető férjnek, jó apának lenni, és bele kell(ene) férnie a mindennapokba annak is, hogy vigyázzanak az egészségükre.
- A férfiaknál a vezető halálok a szív- és érrendszer megbetegedése. A szívünk és a keringési rendszerünk állapotának romlása általában évek, évtizedek alatt következik be, lenne tehát idő beavatkozni – hívja fel a figyelmet dr. Komáromi Zoltán háziorvos és hozzáteszi: - a magas vérnyomás, az érelmeszesedés jelentős kockázatnövelő tényező, mint ahogyan a mozgásszegény életmód, a nem kiegyensúlyozott, zsírban gazdag, ám növényekben és halban szegény táplálkozás; a mértéktelen kávéfogyasztás, a dohányzás, az italozás, a túlhajszoltság és a gyakori, akár állandósuló stressz is.
Kevesen vannak, akik mindezekre oda tudnak figyelni. Hogy mégis miért halnak meg sokkal kevesebben szívinfarktusban, mint évtizedekkel ezelőtt? Mert rendkívül jó eredményeket ért el az utóbbi években a szívgyógyászat, ha életmentésről van szó. Ám az ilyen súlyos betegség utáni egyéves túlélés már katasztrofálisan alacsony! Ennek az az oka, hogy a szívinfarktus azonnali ellátása olyan gyors és annyira kevés kellemetlenséggel jár, hogy az érintettekben nem alakul ki a betegségtudat, emiatt a beteg nem változtat az életmódján – elmarad a klasszikus rehabilitáció.
Minden rendben van odalent?
Ha van valami, ami nagyon megviseli a férfiakat, akkor az az, ha derékon alul valami nem stimmel. Márpedig a férfiak egészségét veszélyeztető és igen kellemetlen betegség a prosztata megbetegedése.
- Sajnos ma már tudjuk, hogy a prosztata gyulladásos megbetegedése nemcsak idősebb korban fordul elő, hanem a fiatalokra is jellemző lehet. A prosztata másik betegségtípusa a megnagyobbodás, ami mögött lehet jóindulatú és rosszindulatú folyamat is. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás egy idő után roppant kellemetlen tünetekkel jár: mivel ez a szerv a húgyvezetéket öleli körül, ezért, ha megnagyobbodik, mechanikusan gátolja a vizelet útját, aminek következtében a beteg nem tudja nyugodtan, megfelelő sugárban kiüríteni a vizeletét. Ha ez az állapot tartósan fennáll, akkor pangás alakulhat ki a húgyhólyagban, ami gyakori fertőződésekhez vezethet, sőt - a húgyvezetéken feljutva - a baktériumok vesemedence-gyulladást is okozhatnak – hívta fel a figyelmet dr. Komáromi Zoltán.
Rossz hír a férfiaknak, hogy a prosztatamegnagyobbodás az életkor növekedésével egyre nagyobb valószínűséggel alakul ki. Ha odafigyel magára a férfi vagy a párja, akkor gyógyszerrel még időben kezelhető ez a betegség, később viszont már csak műtéttel lehet javítani a helyzeten.
A prosztata rákos megbetegedése különösen veszélyes, mert sokáig tünetmentes, és mikor már tünetei vannak, akkor a betegség előrehaladott, és már lényegesen nehezebb eredményesen kezelni, mint korai stádiumban. Viszont a kiegyensúlyozott szexuális élet, az egészséges táplálkozás, a bőséges folyadékfogyasztás és a megfelelő sporttevékenység komolyan hozzájárulhat a prosztata egészségéhez.
„Ma inkább ne, fáradt vagyok!”
Ha már a szexualitásnál tartunk, talán ez a legkényesebb téma a férfiak egészségét illetően. Erről csak jót, szépet szabad mondani. Ha nem úgy működik a férfi nemi szerv, mint ahogy az megszokott vagy elvárt, akkor a férfiak hajlamosak ezt elhallgatni, eltitkolni, és ebben a párjuknak is jelentős szerepe lehet. Egészséges férfi ritkán hivatkozik fáradtságra, ha a párja hozzá szeretne bújni. Ha ez gyakran előfordul, akkor érdemes arra is gondolni, hogy a teremtés koronája esetleg valami egészségügyi probléma miatt kerüli a szexuális együttlétet.
- Ezzel a problémával foglalkozni kell, mégpedig minél korábban, a panaszok megjelenése után közvetlenül! Ugyanis nemcsak a szexualitás élményétől foszthatjuk meg magunkat! A merevedési zavar más, komoly betegségeket tud jelezni: korai tünete lehet a cukorbetegségnek, a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek is. Az persze belefér, hogy néha a férfi is kimerült, hogy sok a stressz, ezért „nem áll a helyzet magaslatán” – ilyenkor a partner kedvessége, segítő hozzáállása nagyon fontos! Ha viszont minden körülmény adott, minden rendben van, a férfinak mégis visszatérő potenciazavara van, akkor ajánlatos mihamarabb felkeresnie - a téma intimitására való tekintettel - a háziorvosát vagy urológusát: azt, akivel bizalmi kapcsolatban van.
A mamutot is elcipeli a vállán
A férfiakra, különösen a nehéz fizikai munkát végzőkre, de az alkalmankénti intenzív fizikai tevékenységet végzőkre is kifejezetten jellemzőek lehetnek a különböző mozgásszervi betegségek, húzódások, szakadások, rándulások. A tartósan végzett egyoldalú, monoton fizikai megterhelés kellő bemelegítés, kellő gyakorlat nélkül veszélyes! Bizony magával tesz jót a férfi, ha a kerti munka, a favágás, a kerítésfestés előtt kicsit bemelegít, akár egy sportoló. Ugyanígy komoly mozgásszervi elváltozáshoz vezethet a tartós, évekig, akár évtizedekig végzett egyoldalú terhelés, pláne, ha nem használunk megfelelő segédeszközt a tehermentesítésre.
Persze erre nem az a megfelelő válasz, hogy akkor ne végezzünk fizikai munkát! Inkább ki kell alakítani a megfelelő szokásokat, rutinná tenni a bemelegítést, az átmozgatást, a pihenőket, a munkát okosan kell megtervezni, beosztani. Rendkívül nagy segítség lehet a kiegészítő mozgásformák beiktatása, ezt a sportolók keresztedzésnek nevezik, érdemes ellesni tőlük ezt a módszert. Az a lényege, hogy ha a szervezet tartósan kitett egy bizonyos mozgásformának, amely a mozgásszervek egy jól meghatározott csoportját intenzíven és hosszú időn keresztül terheli, akkor a többi, ritkábban és kevésbé használt testrészt is terhelni kell időnként. Tehát például egy hosszútávfutónak a futóedzések között érdemes a felső testet igénybe vevő súlyzós vagy gimnasztikai gyakorlatokat végezni. Egy olyan személynek, aki sokat hajolgat és emel nehéz tárgyakat, nagy segítség lehet például az úszás, esetleg a kerékpározás.
Az okos férfi tovább él!
A legőszintébb jótanács a férfiaknak az, hogy találják meg a számukra szimpatikus mozgásformát, akár többet is! Apró változtatással tegyék egészségesebbé az étrendjüket. És legyintsenek arra a sztereotípiára, hogy az igazi férfi inkább belehal a sérülésbe, betegségbe, de nem megy orvoshoz. Gondolkodjanak előre, gondoljanak a családjukra, vigyázzanak magukra miattuk is! Így lehet esélyük arra, hogy hosszú, boldog, kiegyensúlyozott életet éljenek!
Kapcsolódó írások


Kérdezzen szakértőnktől


Kapcsolódó gyógynövények


Kapcsolódó betegségek

