Gyógyszeres memóriatörlés

Gyógyszeres memóriatörlés

Egy újonnan felfedezett agyi mechanizmus kitörli a régi emlékeket azért, hogy segítsen az újak elraktározásában. A tudósok szerint a felfedezés nyomán kifejleszthetnek emlékezettörlő gyógyszereket. A kutatók gyakran vitáztak a felejtés okain, például azon, hogy az újonnan megszerzett rövid távú emlékek miért röppennek el olyan gyorsan. Az egyik elképzelés szerint ezek az emlékek egyszerűen csak instabilak, idővel elhalványulnak.

Másik szerint az interferencia miatt a rövid távú emlékeket felülírják az újonnan beérkező adatok. Mindkét irányzat szerint a felejtés egy passzív mechanizmus, de most úgy tűnik, egyáltalán nem ez a helyzet. "Az emlékezet törlése nagyon is aktív folyamat, teljesen független az emlékeket kialakító mechanizmustól" - mondta Yi Zhong, a pekingi Tsinghua Egyetem és a Cold Spring Harbor Laboratórium neurogenetikusa.

Zhong és munkatársai gyümölcslegyeket drilleztek be kétféle illattal. Az egyik illat szaglásakor a rovarok lábába elektromos áramot vezettek. Ez normálisan arra készteti a legyeket, hogy elkerüljék ezt az illatot, és a másikat részesítsék előnyben. A kísérletek első sorozatában a legyeket egyedül hagyták a betanulás után, majd bizonyos időközönként megvizsgálták őket, ahogy az emlékezetük gyengült. A második kísérletben a kutatók megszakították az illatsokk-emlékeket azzal, hogy újabb illatpárt mutattak be a legyeknek. Végül pedig megfordították a leckét, a lábukat a másik illat környezetében érte elektromos sokk. A legyek mindegyik esetben elfelejtették, amit korábban tanultak. A kutatók szerint ezt a Rac nevű aprócska fehérje idővel bekövetkező kikapcsolódása váltotta ki. Ez a molekula hamarabb kapcsolt ki, ha a legyeket megzavarta az új élmény, vagy összezavarodtak az egymásnak ellentmondó információktól.

Ha a Rac-ot blokkolták, a legyek tovább őrizték meg az újonnan szerzett emlékeket, néhány óráról több mint egy napra nőtt ez az időtartam. Mikor a kutatók mesterségesen emelték a Rac-ot a legyek neuronjaiban, az új emlékek sokkal gyorsabban törlődtek.

"Ha tanulmánozzuk, hogy ezzel a mechanizmussal mi törlődik ki vagy változik meg, talán beazonosíthatjuk az emlékek anyagi alapját" - mondta Zhong. A szakértő feltételezése szerint a felfedezett felejtési mechanizmus más állatok esetében is fellelhető, erre vonatkozó nyomokat találtak egerek esetében is. Érdekességképpen megjegyezte, hogy a Rac-kal összefüggő más molekulák mutációi kapcsolatba hozhatók az emberek értelmi visszamaradottságával. "Most dolgozunk ki olyan kísérleteket, melyekkel megállapíthatjuk, hogy mindez működik-e a hosszú távú memória esetén is" - mondta Zhong.

A Rac vagy a hozzá kapcsolódó molekulák "az emlékezetet törlő gyógyszerek célpontjául szolgálhatnak" - tette hozzá Zhong. Habár az ilyen amnéziagyógyszerek becstelen célokra is felhasználhatók, segíthenek is olyan zavarok esetében, amikor az emberek akaratuk ellenére újra átélnek bizonyos traumákat (poszttraumás stressz-zavar).

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek