10 tipp a gyógyszermentes vérnyomáscsökkentésre

10 tipp a gyógyszermentes vérnyomáscsökkentésre

Magyarországon a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több, mint fele magas vérnyomás betegségben szenved, ám sokan alig tudnak valamit a problémáról. Tény, hogy a magasvérnyomás-betegségre való hajlam közel 40 százalékban meghatározott a génekben. De az, hogy ez felnőttkorban meg is jelenjen, erősen függ azoktól a kockázati tényezőktől, amelyek jórészt az akaratunktól függenek. Ilyenek a dohányzás, a stressz, mozgásszegény életmód, a koleszterinszint, a fokozott sófogyasztás, illetve a cukorbetegség.

A magas vérnyomás növeli a szívinfarktus és a stroke kockázatát, éppúgy, mint az aneurizmáét vagy a veseelégtelenségét. Jó hír, hogy a vérnyomás természetes módszerekkel is csökkenthető, amelyek közül az elsődleges a testtömeg csökkentése. Nagyon határozott összefüggés van ugyanis a túlsúly és a magas vérnyomás közt, és bizonyított tény, hogy már öt kiló fogyás is csökkenti a magas értékeket. A magas vérnyomással élőknek már a rendszeresen végzett jó tempós séta is képes lejjebb vinni az értékeit. A rendszeres testmozgás hatására a szív hatékonyabban képes felhasználni az oxigént, így nem szükséges  olyan erősen dolgoznia, hogy pumpálhassa a vért. Legalább 30 perces mozgás javasolt a hét legtöbb napján olyan intenzitással, hogy megizzadjunk.

További tippek:

2.    Mélyebb légzés

A lassabb, mélyebb lélegzés és a meditatív gyakorlatok, mint a jóga, a csikung vagy a tai-csi, csökkentik a stresszhormonok szintjét, amelyek máskülönben serkentik a vese enzimjét, a renint, amely vérnyomás-növekedést eredményez. Reggel és este is érdemes 5 percet szánni a mély, hasi légzésre, így a bennünk lévő feszültségek is könnyebben távoznak.

3.    Káliumban gazdag ételek

Bizonyos káliumban gazdag ételek fogyasztásának növelése sok szakértő szerint része kell, hogy legyen a vérnyomáscsökkentő programnak. Ráadásul a kálium a vízháztartás-, a sav-lúg egyensúlyra, az izom- és idegsejtek működésére, a szív, a vese és a mellékvese működésére is jól hat. Gazdag káliumforrások a narancslé, a burgonya, az édesburgonya, a banán, a bab, a paradicsom, a borsó és a szárított gyümölcsök.

4. Csökkentett sófogyasztás

Van néhány olyan csoport, főleg az idősebbek és azok közt, akiknek a családjában már jelen volt a magas vérnyomás, akik nagyobb valószínűséggel érzékenyen reagálnak a sófogyasztásra. Mivel nem lehet pontosan megmondani, kik tartoznak ebbe a csoportba, mindenkinek csökkenteni kellene a só bevitelét.

10 tipp a gyógyszermentes vérnyomáscsökkentésre

Maximum 1500 mg-ot lenne szabad naponta fogyasztani, ami nem túl sok, tekintve, hogy fél teáskanálnyi kb. 1200 mg. Ebbe ráadásul nem csak az utánsózás számít bele, de az eleve magas sótartalmú készételek, felvágottak, chipsek is. Ideális esetben az otthoni főzés során érdemes fűszernövényekkel és más jellegzetes ízekkel helyettesíteni a sót.

5. Keserű csoki az erekért

Az étcsokoládé olyan flavonoidokat tartalmaz, amelyek rugalmasabbá teszik a véredényeket. Egy tanulmány szerint a rendszeresen étcsokoládét fogyasztóknak csökkent a vérnyomásuk. A mennyiség azonban meghatározott: mindössze napi 1-2 kocka a legalább 70 % kakaótartalmú édességből.

6. Óvatosan a koffeinnel

Valójában még most is viták folynak arról, befolyásolja-e a koffein a vérnyomást. Egyesek szerint nem, míg mások úgy vélik, hogy a koffein azáltal növelheti a vérnyomást, hogy kitágítja a véredényeket, és megsokszorozza a stressz hatását. Amikor ugyanis stresszhelyzetben vagyunk, a szív több vért kezd pumpálni, ami megemeli a nyomást, amely hatást a kávé, a fekete tea, a kóla és az energiaitalok csak tovább fokoznak.

7. Segít a hibiszkusz

Egy vizsgálatban megállapították, hogy azoknak, akik 3 csésze hibiszkuszteát ittak naponta, a szisztolés vérnyomás értéke 6 hét alatt 7 egységgel lejjebb ment. Azoknál, akik ugyanennyi ideig a placebó italt kortyolták, csupán 1 egységnyi csökkenést mértek. Nagy valószínűséggel a hibiszkuszban található növényi kemikáliák felelősek a hatásért - vélték a tudósok. Ráadásul a hibiszkusz sok teakeverékben is megtalálható, ezért érdemes alaposan átböngészni az összetevők listáját.

8. Rövidebb munkaidő, hatékonyabb munka

Ha 41 óránál többet töltünk a munkahelyünkön hetente, 15 %-kal megnő az esélyünk a magas vérnyomásra. A nyilvánvaló okok közt szerepel, hogy a túlórázás megnehezíti a mozgás és az egészséges étkezés beillesztését a napirendbe. Mivel azonban ezek elengedhetetlenek a teljes élethez, olyan gyakran kellene időt szánnunk rájuk, amilyen gyakran csak lehet. Hosszú távon megtérül az erre fordított idő és energia. Vagyis ha a munkaidőnkben koncentráltabban végezzük a feladatainkat, előbb végzünk és még egy edzést is beiktathatunk.

9. Relaxálás muzsikával

Egy vizsgálatban arra kértek 28, gyógyszerekkel beállított vérnyomású felnőttet, hogy naponta 30 percig hallgasson lágy klasszikus, kelta vagy indiai zenét, miközben lassan lélegzik. Egy hét múlva a betegek szisztolés vérnyomásértéke 3,2 ponttal csökkent, egy hónap múlva pedig már 4,4 volt a csökkenés.

10. A horkolás megszüntetése

A hangos és ki-kihagyó horkolás az egyik fő jellegzetessége az úgynevezett alvási apnoénak. Mivel pedig az ezzel járó légzéskimaradáskor a vér oxigénszintje csökken, a széndioxid-szint viszont emelkedik, ennek eredményeként emelkedik az adrenalinszint is, ami emeli a vérnyomást és a pulzust. Éppen ezért nem csoda, ha az apnoés páciensek közel fele magas vérnyomással is küzd. Az apnoét mindenképpen érdemes kezeltetni, hiszen a fizikai és szellemi fáradtságon kívül akár szívritmuszavart is okozhat.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek