Veseelégtelenség

Betegség ABC

A B C D E F G H I J K L M N O Ö P Q R S T TY U Ü V W Z
Veseelégtelenség

A vese a működés csökkenésének következtében nem képes kiválasztani az anyagcsere bomlástermékeit, így salakanyagok maradnak vissza a szervezetben. Megkülönböztetünk heveny és idült veseelégtelenséget. A heveny veseelégtelenség esetében a veseműködés hirtelen teljesen leáll, amely általában dialízissel kezelhető. Az idült veseelégtelenség fokozatosan alakul ki, ugyan rendszeres dialízissel kezelhető, de gyógyulás csak veseátültetéstől várható.

  • 2014-02-01 Krónikus veseelégtelenség - Tünetek és kezelés

    A betegség legfontosabb jellemzője a veseműködés fokozatos elvesztése. A vese választja ki a szervezet fölös folyadékmennyiségét és a lebomlott (részben toxikus) anyagok egy részét. Ezek azután a vizelettel ürülnek. Krónikus veseelégtelenség késői stádiumában veszélyes mennyiségű folyadék, elektrolit és méreganyag képes így felhalmozódni a szervezetben.

  • 2014-01-28 Férjének adta veséjét, de megbánta

    Samantha Lamb súlyosan beteg férjének adta veséjét, aki miután meggyógyult, elhagyta nagylelkű feleségét.

  • 2013-12-29 Mindent a vérnyomásról

    Mi a vérnyomás? Az a nyomás, amivel az erekben áramló vér az artéria falát nyomja. Cikkünkben a vérnyomás-betegségek, elsősorban a magas vérnyomás természetéről és kialakulásának okairól olvashat.

  • 2013-11-11 Mozgással az optimális vérnyomásért!

    Mielőtt bárki kizárólag a genetikára fogná a magas vérnyomását, fontos tudnunk, hogy mi magunk, az életmódunk is jelentősen befolyásolja ezt az értéket. Magyarországon a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több, mint fele magasvérnyomás-betegségben szenved, ám még mindig kevesen fordulnak tudatosan a probléma megoldása felé. Tagadhatatlan, hogy a betegségre való hajlam közel 40 százalékban meghatározott a génekben. Ám a hajlam még nem maga a betegség! De a felnőttkori megjelenésnek számos életmódbeli kockázati tényezője van.

  • 2013-10-18 Örökletes vesebetegség?

    Amikor a szűkkörű családban felbukkan egy súlyos, krónikus betegség, első gondolat, hogy gyógyítható-e a betegség, együtt lehet-e vele élni, és a legfontosabb: mikor gyógyulhat fel szeretett családtagunk. A betegség lefolyása során azonban felmerül egy másik kérdés, mi okozta a betegséget, vajon örökletes-e, és esetleg mi magunk is veszélyben vagyunk.

  • 2013-06-06 Későn szűrjük a diabéteszt

    A jelenlegi ajánlások szerint a II-es típusú cukorbetegség szűrése 45 éves korban kezdődik, különösen a túlsúlyosak esetében, azonban egy új kutatás szerint már a 30-45 éves korosztály szűrése is költséghatékony, a kockázattól függetlenül. Az Amerikai Diabétesz Szövetség (ADA) adatai szerint több, mint 23 millió amerikai szenved cukorbetegségben, nagy részüknél a II. típusról van szó, amikor a szervezet nem tudja hatékonyan felhasználni az inzulint vagy nem termel eleget a hormonból.

  • 2013-05-10 Alzheimer-kór és vérszegénység

    Az Alzheimer-kórban nő a vérszegénység kockázata, azonban a kapcsolat bizonytalan, a megerősítéshez további vizsgálatok szükségesek. Az Alzheimer-kór Nemzetközi Konferenciáján, Honoluluban bemutatott ausztrál tanulmány 768 egészséges egyén és a gondolkodás enyhe funkciós zavaraiban szenvedő 133 beteg hemoglobinját hasonlította össze, ezzel párhuzamosan tesztelték a rövid- és hosszútávú memóriát, és a kognitív készségeket.

  • 2013-03-14 A vesetranszplantációról

    A transzplantáció (magyarul átültetés) kifejezés a veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében mindig a veseátültetésre vonatkozik. A veseátültetés módszerei és az átültetés után alkalmazott gyógykezelés az elmúlt évtizedben sokat fejlődött. Jelenleg a sikeres átültetés a végállapotú veseelégtelenség kezelésének legjobb módszere. A sikeres veseátültetéssel csaknem teljes rehabilitáció érhető el, erre azonban nem minden művesekezelésben részesülő betegnek van esélye.