Nemzeti Rákellenes Nap

Nemzeti Rákellenes Nap

Április 10-én immár 30. alkalommal tartják meg a Nemzeti Rákellenes Napot. A Magyar Rákellenes Liga a jubileumi évben mindenkit 30 perc közös mozgásra invitál, és számos egyéb programmal is várja az érdeklődőket és érintetteket. Az idei kampány célja, hogy személyes történeteken keresztül hívják fel a figyelmet a megfelelő életmód több mint 100 éves gondolatára, valamint az öngondoskodás és a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságára.

Magyarországon 1993. óta minden év április 10-én tartják a Nemzeti Rákellenes Napot. A dátum az Országos Rákbizottság megalakítójának, dr. Dollinger Gyulának születésnapja előtt tiszteleg.

Dollinger Gyula (1849-1937) a hazai „testegyenészet” (ortopédia) megalapozója volt, e tudományág nemzetközileg elismert szaktekintélye, 1898 és 1919 között egyetemi tanszékvezető tanár volt a budapesti egyetem I. sz. sebészeti klinikán. Sokoldalú munkássága során a rákbetegségek rádiumos kezelése mellett hangsúlyozta a korai műtéti beavatkozás jelentőségét, a műtéti technikákat maga is fejlesztette, majd tanította.


Kezdeményezésére jött létre 1902-ben az Országos Rákbizottság, amely – miután az országgyűlés elrendelte a kötelező rákbejelentést – a statisztikai hivatallal együttműködve elkészítette az első rákstatisztikát.

Nemzeti Rákellenes Nap

Szintén Dollinger Gyula nevéhez kapcsolódik a dohányzás és rák összefüggésének hangsúlyozása. Tehát már a 1900-as évek első évtizedében felismerték az életmód, és a daganatos betegségek kialakulása közötti kapcsolatot, és már a rákregiszter alapítója is rámutatott az egyén felelősségére!

E több mint 100 éves felismerés fontosságát és a felelősséget ma sem lehet eléggé hangsúlyozni. Kellő öngondoskodással, saját testünk változásainak figyelésével és felismerésével idejében fellelhető egy esetleges daganatos megbetegedés. A Magyar Rákellenes Liga összegyűjtött 8 figyelmeztető jelet, amire oda kell figyelnünk, a mellékelt infografika segítségül szolgál, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulnunk.

Fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon történő részvétel is. Az állam egyre több szűrési lehetőséget biztosít, ezek azonban csak a rendszeres részvétel esetén tudják felismerni az esetleges daganatos betegségeket!


Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek