Viszket és vöröslik? Így kezelhető az ekcéma

Viszket és vöröslik? Így kezelhető az ekcéma

Visszatérően viszkető, vörös foltok, nedvedző hólyagcsák jelentkeznek a bőrén? Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyász, kozmetológusa szerint az ekcéma gondos kezeléssel és megfelelő életmóddal karbantartható.

Tünetek gyermek- és felnőttkorban

A gyermekkorban jelentkező ekcéma a legújabb adatok szerint a gyermekek 10-17 százalékát érinti Európában, felnőttkorban ez 1-2 százalékra tehető. Az esetek felében a tünetek már az első életévben jelentkeznek, de leggyakrabban 5 éves kor előtt találkozunk már a bőrtünetekkel. Ritka esetben felnőttkorban kezdődnek a veleszületett ekcéma, az atópiás dermatitisz bőrtünetei. Az atópiás dermatitisz krónikus bőrgyulladás, mely bőrszárazsággal, kínzó viszketéssel jelentkezik visszatérően. A betegség genetikailag meghatározott, a különböző külső és belső hatásokra a bőr kóros módon, túlzóan reagál. A veleszületett ekcéma megjelenése az életkorral változó, a bőrszárazság és viszketés minden szakban jelentkezik.

Viszket és vöröslik? Így kezelhető az ekcéma

Csecsemőkorban az arcon, hajas fejbőrön, majd törzsön jelentkeznek vörös, hámló foltok, de nedvedzés is gyakran észlelhető. Kisgyermekkortól, illetve felnőttkorban könyök-, térdhajlatban, nyakon, combok belső felszínén hámló, vörös, vaskosabb foltokat észlelünk, a bőr gyakran durva tapintású. A bőrtüneteket kísérő viszketés rendkívül erős, gyakran alvászavarokat is okoz. A tüneteket számos tényező befolyásolja, a genetikai háttér mellett, fertőzések, étel-, és külső allergének, stressz is provokálhatja.

Összetett kezelés

A kezelés alapvető része a bőr állandó hidratálása, az elveszített lipidek pótlása, mely tünetmentes állapotban is fontos. Helyi gyulladáscsökkentő -szteroid készítmények, kúraszerű, ellenőrzött használata általában szükséges. Ezek a krémek viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást – ismerteti dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász, kozmetológus. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket (krémeket, kenőcsöket) is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. Megfelelő körülmények mellett alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. Viszketéscsillapítók adása is enyhíti a tüneteket, súlyos esetben speciális orvosi fényterápiára, belső kezelésre is szükség lehet. Klímaváltozás, a gyermek és a család pszichés támogatása is fontos része a terápiának.

Dr. Vincze szerint a feltételezhető provokáló tényezőket a vizsgálatok során megpróbálják kideríteni, így szükség lehet allergia-, fogászati, gégészeti, belgyógyászati vizsgálatokra is.

Kisgyermekeknél, ha élelmiszer allergia, vagy intolerancia igazolódik, akkor a megfelelő elkerülő diéta tartásával a tüneteket jelentősen lehet enyhíteni. Kamasz és felnőttkorban a környezeti allergének, pollenek, illatanyagok provokáló szerepe lehet jelentősebb.
Sok esetben a gondos kivizsgálás során sem tudunk a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, az öröklött hajlam mellett.

Mit lehet tenni a hétköznapokban?

A rendszeres hidratálás mellett fontos a bőr irritáció kerülése.

Kádfürdőzés helyett válasszuk inkább a zuhanyozást, utána megfelelő testápoló használata ajánlott. Érdemes beszerezni a speciálisan az ekcémás bőr ápolására kifejlesztett illatanyag- és színezékmentes készítményeket.

- Az étkezések során – a táplálékallergiás betegek kivételével – nem szükséges külön diétát tartani. Táplálkozásunk legyen változatos, zöldségekben gazdag, a tartósítószereket és adalékanyagokat érdemes elkerülnünk. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket.

- A ruházat választásakor kerüljük a műszálas anyagokat és a gyapjút, a legjobb választás a pamut ruhanemű.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek