Természetes tippek a köhögés kezelésére

Természetes tippek a köhögés kezelésére

A köhögés kezelésében az első és legfontosabb, hogy elegendő, vagy inkább bőséges mennyiségű folyadékot fogyasszunk, lehetőleg napi 2 litert. Ez segít a kórokozók távozásában, illetve a letapadt nyák feloldásában.

 

 

A betegség néhány hetében a C-vitamin megemelt fogyasztása is segíthet a szervezetnek: míg egy egészséges felnőtt napi szükséglete 80-200 mg, addig betegen 500-1000 mg-ot érdemes elfogyasztani (a többi kiürül). A gyerekek napi adagja megfázás esetén 200-500 mg.

Természetes tippek a köhögés kezelésére

Gargarizálás Ősi módszer a langyos sós vizes gargarizálás, amelyet már akkor érdemes alkalmazni, mikor kaparni kezd a torkunk. Két dl langyos vízben kell elkeverni 1 mokkáskanálnyi sót, ezzel érdemes gargarizálni naponta többször is. A gargarizálós oldatba tehetünk patikákban vény nélkül kapható szájfertőtlenítőt is, de akár a fogmosás utánra szánt szájvízzel is gargarizálhatunk, ennek baktériumölő hatása szintén segíthet.

 

Patika Tükör Tipp: 2 dl langyos vízben keverjen el 1 mokkáskanál sót, 1-1 evőkanál mézet és citromot, naponta háromszor, négyszer gargarizáljon ezzel az oldattal.

 

Gyógynövények A köhögés csillapításakor érdemes bevetni a herbária kincseit. A gyógyteák és illóolajok mellett más készítmények is kaphatók, amelyek segíthetnek a gyógyulásban. Hatékony például a kakukkfüves cukorka, a lándzsás útifűből vagy izlandi zuzmóból készült szirup, a borostyánlevél-szirup.

 

Patika Tükör Tipp: Mosson meg egy fej vöröshagymát, tegye fél liter vízbe, majd forralja 30 percig, közben pótolja az elfőtt vizet. Langyosra hűlve fogyassza, ízesítse mézzel!

 

Gyógyteák A természet kincseit évszázadok óta használja az emberiség, a 21. században sem árt tudni, mi mire jó. A gyógyteákat beszerezhetjük patikákban vagy bioboltokban, illetve az interneten is. Ízesítésükhöz cukor helyett használjunk mézet és frissen facsart citromlevet. Ez utóbbit lehetőleg a langyos teába tegyük, így C-vitamin tartalma sem sérül. Soha ne igyuk őket forrón, ez nem tenne jót az amúgy is gyulladt toroknak. A gyógytea ideális hőmérséklete a testhőmérséklet.

 

Gyömbér A kínaiak 2000 éve használják a gyömbért megfázásra, immunerősítésre és emésztési problémákra is. Erősen antioxidáns hatású növény, segít a légúti fertőzések legyőzésében, gyulladáscsökkentő. Főként a száraz köhögés okozta kellemetlenségeket enyhítheti, hatásos a belőle készített tea is, de a legjobb, ha nyersen rágcsálunk el belőle néhány falatot.

Patika Tükör Tipp: Keverjen el 5 cm-nyi reszelt gyömbért 1 dl mézben. Tegye a hűtőbe, napközben néhányszor egyen belőle 1-1 evőkanálnyit. Fogyasztás előtt csepegtessen rá frissen facsart citromlevet.

 

Homeopátia A homeopátiás szerek száraz és hurutos köhögés ellen is bevethetők, csökkenthetik a gyulladást, illetve a letapadt váladékot is segíthetnek feloldani. Több készítmény is kapható,, ezért a megfelelő készítmény kiválasztásához érdemes a homeopata orvos vagy a patikus segítségét kérni.

Patika Tükör Tipp: A homeopátiás szer szedése mellett fogyasszon bőségesen folyadékot, illetve szabaduljon meg a távozni kívánó váladéktól, gyerekeknél orrszívó használatával segítse a gyógyulást.

 

Inhalálás, párásítás Az inhalálás belégzést jelent, természetes szerekkel alkalmazva kíméletesen gyógyítja a légutakat. Bár léteznek inhalálásra kifejlesztett készülékek (ezek hideg párásításra is alkalmasak), de a hagyományos terápia is beválik, amikor egy edényben lévő forró víz fölé hajolunk törülközővel letakart fejjel. Gyerekeknél, hogy nehogy leforrázzák magukat, érdemes a fürdőszobát bepárásítani, és itt párologtatni a választott hatóanyagot. A hurutos köhögésre jó lehet a kamillatea (száj-, arc-, homloküreg- és torokgyulladásra is hatásos, tisztítja a nyálkahártyát és nyákoldó), a száraz köhögésre a sima, sós víz. Illóolajak közül a felső légúti megbetegedésekre az eukaliptusz, a teafa, a menta, a fenyőtű, a zsálya és a levendula ajánlott.

Patika Tükör Tipp: Nyissa meg az összes csapot a fürdőszobában, zárja be az ajtót. Egy kis edénybe töltsön forró vizet, csepegtessen bele eukaliptuszolajat.

 

Méz A méz köhögéscsillapító, baktérium- és vírusölő hatású természetes szer, segíti a letapadt nyák mozgását. Lefekvés előtt érdemes megenni 2 evőkanállal, hogy csillapítsa a köhögést. Gyermekeknek egyéves kor fölött adható. A mézet érdemes termelőtől vásárolni, az remélhetőleg nem hígított, így hatékonysága is nagyobb. Köhögés ellen a hársmézet ajánlják.

Patika Tükör Tipp: Fogyassza a mézet teában feloldva. Keverje kakukkfüves teába, így a méz jótékony hatása mellett a gyógynövény is segít a köhögés legyőzésében.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek