Orvosok segítségét kértük: milyen a sikeres életmódváltás

Orvosok segítségét kértük: milyen a sikeres életmódváltás

Az egészséges életmód jelentőségéről manapság olyan gyakran hallunk, hogy nehéz tájékozódni a rengeteg információ között. Elhatároztuk, hogy megkönnyítjük olvasóink számára az életmódváltást egy orvosokból, dietetikusokból és mozgásterapeutákból álló szakmai tanácsadó testület segítségével. Sorozatindító cikkünkben a kórosan sovány Ági és a túlsúllyal küzdő Balázs kap életmódváltó tanácsokat.

Életmódot váltani – egyszerűnek hangzik, pedig nem az. Nagy elhatározás, kitartás és akaraterő kell hozzá, a legtöbbünknek mégis megéri belevágni, ha hosszú éveken keresztül szeretnénk megőrizni egészségünket. Nem feltétlenül kell egyedül elindulnunk ezen az úton, sőt, valószínűleg sikeresebbek leszünk, ha szakemberek segítségét kérjük. Az egészség mindannyiunk számára egyaránt fontos, és a legtöbben hajlandóak vagyunk tenni érte. Van, aki a szigorú diétára esküszik, van, aki a rendszeres mozgásra, van, aki a relaxációra. Van, aki a háziorvosára hallgat, van, aki internetes tanácsokra, esetleg a szomszédra. Pedig a siker kulcsa az egyénre szabott életmódprogram, amely magában foglalja a megfelelő étrendet, a helyesen összeállított mozgástervet, illetve biztosítja a pszichés jóllétet is.

A tudatos profik

A sportolók – legyenek akár profik vagy lelkes amatőrök – nagyon tudatosan dolgoznak azon, hogy a maximális teljesítményt ki tudják hozni magukból. Orvosi vizsgálatokkal igazolják, mire képes a szervezetük, mit bír a szívük, tüdejük, izmaik, ízületeik. Nem csak egy edzővel, hanem egy egész csapattal dolgoznak együtt. A sportorvos mellett segít nekik a dietetikus, a gyógytornász, a pszichológus. Ez ma már egy külön tudomány a sportorvosi tevékenységen belül, nevezhetnénk sportélettannak, mondta el dr. Matusovits Andrea, a Sportorvosi Központ orvosa. A központba olyan páciensek érkeznek, akik tudni szeretnék, mi a számukra elérhető legmagasabb cél, illetve milyen út vezet odáig. Egy általános beszélgetés során az orvos képet kap a páciens állapotáról, korábbi betegségeiről, aktuális panaszairól. Ezután túlesik egy EKG-n és egy szívultrahangon, amely az esetleges rejtett szívproblémákat hivatott felderíteni, majd megmérik a testösszetételét (lásd keretes), és részt vesz egy aerob teljesítmény vizsgálaton, azaz terhelés alatt fut vagy kerékpározik, esetleg evez. Egy vérvétel után értékelik a laboreredményeket is, mutatnak-e kóros eltéréseket. A kapott eredmények alapján kap a páciens sporttáplálkozási tanácsot, vagyis hogy megfelelő mennyiségben, minőségben és meghatározott időközönként vigyen be energiát, fehérjét, zsírt és szénhidrátot, továbbá folyadékot és speciális étrend-kiegészítőket. Összeállítják a számára ideális edzéstervet, hiszen az edzések az adott időszakokban különböző célokkal bírnak, így különböző tartalommal kell megtölteni azokat. Az egyik edzés célja a maximális terhelés, a következőé a regeneráció elősegítése, esetleg a fizikai alapozás és a technika finomítása, illetve a taktika, a csúcsteljesítmény leadása. Az orvosi csapat segíthet a sérülés utáni rehabilitációban, a sportártalmak megelőzésében, vagy az életkorral megjelenő eltérések kezelésében.

Legyen okos amatőr!

Mindezekből már sejteni lehet, hogy az életmódváltás, illetve a teljesítményfokozás nem csupán annyiból áll, hogy zsírszegény tejet iszunk a teljes kiőrlésű kenyér mellé. Bár kezdetnek ez sem kevés, megkértük a központ orvosait, vizsgálják meg néhány barátunkat, akik sokakat érintő betegségekkel küzdenek, és adjanak tanácsot nekik. A következő hónapokban ennek eredményét olvashatják lapunk hasábjain, hátha magukra ismernek, esetleg kedvet kapnak a tudatos, orvosi ellenőrzés mellett végzett életmódváltáshoz, sportoláshoz.

Így állapítható meg a testösszetétel

Testösszetételt a diagnosztikai, testelemző mérleg méri, nagyobb bevásárlóközpontokban vagy gyógyászati segédeszközöket árusító boltban megvásárolhatók, áruk 4-15 ezer forint. Segítségükkel megállapítható a testzsír-százalékunk, a testtömeg-indexünk (BMI), az izomtömeg-százalékunk, esetleg a testvíz-értékünk, a csonttömegünk és a napi kalóriaszükséglet, mely a normál anyagcserénkhez szükséges, ha nem végzünk semmilyen tevékenységet. A kapott értékek nem minden esetben pontosak, ezért értékelésük csak egyéb vizsgálatokkal megbízható.

Mozogjon akkor is, ha súlyproblémákkal küzd!

Ágnes és Balázs nem kitalált személyek, mindketten súlyproblémáik miatt kértek segítséget a szakemberektől.

A kóros vékony és a túlsúlyos

A kóros vékonyság és a túlsúly, illetve elhízás meghatározása általában a testtömeg index (BMI) értéke alapján történik. Ez a testsúly és a testmagasság (méterben vett) négyzetének a hányadosa, otthon is könnyedén kiszámolható. Ha a kapott érték 18,5 alá esik, kóros soványságról, ha 25 fölé, elhízásról, ha 30 fölé, akkor kezelendő elhízásról beszélünk. Ha nem áll betegség a soványság vagy a túlsúly esetében, akkor a két állapot összehasonlítható, hiszen a probléma a nem megfelelő táplálkozási szokásokra vezethető vissza. A kóros vékony kevesebb kalóriát visz be, mint amennyire szüksége lenne, az elhízott pedig többet. Az alultápláltságot azonban okozhatja pszichés betegség, ételallergia, a gyomor- és bélrendszer felszívódási zavara, pajzsmirigy túlműködés, autoimmun betegségek, a mellékvesekéreg betegsége, cukorbetegség, tumoros vagy fertőző betegségek. A túlsúlyért a fölösleges kalóriabevitel mellett felelősek lehetnek például a pszichológiai problémák, a genetikai adottságok, pajzsmirigy alulműködés, hormonális zavarok, policisztás ovárium szindróma, központi idegrendszert érintő betegségek, daganatok. Ezért mindkét esetben fontos, hogy mielőtt nagy változtatásba kezdünk, átessünk egy ellenőrző orvosi vizsgálaton, amely kizárja a háttérben húzódó problémákat.

Táplálkozási tanácsok

Ágnes

Egy vékony embernek a hízás épp olyan nehéz lehet, mint a túlsúlyosnak a fogyás. A hízni vágyók sokszor nem tudnak többet enni a megszokottnál, ezért inkább a szokásaikon kell változtatniuk. Fontos, hogy soha ne hagyjanak ki egyetlen étkezést sem, naponta 5-ször egyenek, lehetőleg 2-3 óránként. Az általános elv, hogy étrendjük energiatartalmát napi 500 kalórával emeljék, ez Ágnes esetében 1500 kcal helyett 2000 kcal kellene, hogy legyen. Természetesen a szervezet számára haszontalan dolgokat hízókúra alatt is kerülni kell, a plusz kalóriákat nem cukros üdítővel vagy kekszekkel kell bevinni, hanem értékes élelmiszerekkel, illetve a megszokott ételek dúsításával. Sok energiát és zsiradékot tartalmaznak az olajos magvak (dió, mandula, mogyoró), ezekből lehet tenni a reggeli joghurtos zabpehelybe. A turmixok dúsítására jó tipp, ha tej helyett tejszín és tej keverékét használjuk. Ebédre a fehér húsok és a halak mellé fogyasztható rozskenyér, magvakkal, aszalt gyümölcsökkel dúsított rizs, tejszínnel kikevert tört burgonya. A vacsorának a hízni vágyóknál is könnyűnek kell lennie, ideális választás ilyenkor a zsíros sajttal, olajbogyóval, avokádóval feldobott saláta, a leves. A főétkezések közötti nassolnivaló is legyen egészséges, a gyümölcsök közül a füge, a banán, a szőlő sok kalóriát tartalmaz. Egy-két marék mogyoró, napraforgó, tökmag és dió tápértékekben szintén magas, ráadásul nagyon gazdag vitaminokban, rostokban és ásványokban. A természetes, frissen facsart gyümölcslevek szintén igazi szénhidrátbombák, akár felvizezve is fogyaszthatóak. Az édességek közül a fekete csokoládé a legjobb választás. Okos trükk az étvágytalansággal küzdőknek, ha olyan ételeket fogyasztanak, amelyek fokozzák az étvágyat. Ezek általában a savas gyümölcsök mandarin, narancs, citrom, grépfrút, klementin, kiwi, gránátalma. Ha végképp nem megy az evés, a dietetikus javasolhat folyékony tápszereket, amelyekből kis adagokat kell elfogyasztani, és sok kalóriát tartalmaznak.

Balázs

A táplálékbevitel drasztikus megvonása hosszú távon biztosan nem vezet eredményre, Balázsnak a kalóriabevitel csökkentése a feladata. Az eddigi 3000 kcal helyett 2500 kcal elfogyasztása javasolt. A magas szénhidráttartalmú ételek helyett több növényi eredetű táplálékot, gyümölcs és zöldséget javasolt, illetve a teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása is segítheti az anyagcserét. A finomított szénhidrátok (előre elkészített ételek, édességek, cukor, üdítők) csökkentése már magában eredményhez vezet, ezért ha a kólát lecserélni vízre, már sokat tett az egészségéért. A rostokban gazdag reggelit túlsúlyosként sem szabad elhagyni, langyos folyadékkal lehet gyorsítani az anyagcserét. Ebédre az önmagával sűrített főzelékek tökéletesek, félzsíros sajtokat is fogyaszthatunk mellé. A fehér húsok és halak körete párolt zöldség vagy saláta legyen. A vacsora mindenképpen könnyen emészthető legyen, legkésőbb 18 órakor el kell fogyasztani. Tízóraira vagy uzsonnára fogyasztható natúr joghurt, kefir, zsírszegény túró, egy szelet fekete csokoládé, illetve kalóriaszegény zöldség és gyümölcs, ilyen például a répa, az uborka, a spárga, a spenót, a brokkoli, a paprika, a jégsaláta, az angolzeller, az áfonya, az alma, a narancs.

Orvosok segítségét kértük: milyen a sikeres életmódváltás

Mozgásprogram

Ágnes

Mivel Ágnes hetente 2-szer úszik és szereti is ezt a mozgásformát, ajánlott ezt bővíteni. A test zsírtartalma megfelelő, de az izomtömeg gyarapítása javasolt kondi edzés beiktatásával heti 2 alkalommal. Túlsúlyban kell lennie az erősítő edzésnek, így várható a minőségi súlygyarapodás. A heti 2x30 perc izomerősítés lehet saját testsúlyos, esetleg fitballal, gumiszalaggal, 1-2 kilós súlyzókkal, aztán ahogy látszik a fejlődést, ezt lehet fejleszteni – mondta el Németh Vivien, az Életmód Orvosi Központ egészség tanácsadója. Az izomerősítés után végezhető a kardio edzés, ami Ágnes esetében lehet a megszokott úszás, esetleg kerékpározás, tempós séta, kardio gépen végzett mozgás, lépcsőzés. Fontos, hogy mindig viseljen pulzusövet, amellyel kontrollálni tudja a pulzustartományt, hogy ne használjon el túl sok energiát, azaz ne legyen túledzés.

Balázs

Balázs túlsúlya miatt javasolt az óvatosság, erőnléte és állóképessége miatt lassan, fokozatosan kell elkezdenie az edzést. A zsírfelesleg extra megterhelést jelent a szívnek és az egész keringési rendszernek, illetve az ízületeknek. A cél az anyagcsere felgyorsítása, ezért az aerob, kardio mozgás lesz túlsúlyban Balázs programjában. Heti 2-3-szor erősítő, saját testsúlyos vagy súlyzós edzés mellé összesen heti 150 perc kardio mozgás javasolt. A kocogás megterhelheti a térdízületeket, ezért először gyors sétával érdemes kezdeni, de még inkább javasolt a kerékpározás vagy az úszás. A pulzuskontroll Balázs esetében is fontos, nem szabad, hogy túl gyorsan emelkedjen a pulzusszám, inkább érdemes hosszabb ideig közepes értéken tartani. Az edzés intenzitása hullámzó legyen, a 20 perces kardio alatt a sprintelés után lassúbb mozgás következzék, így megkímélhetjük a szívet és az ereket.

Sportorvosi Központ

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek