Női Tükör

Előző Következő

Természetes, hogy egy rosszindulatú daganat híre mindenkit letaglózhat, holott hazánkban évente körülbelül 70.000 embernek kell szembenéznie ...

  • 2024.02.21 Február 29. a ritka betegségekre hívja fel a figyelmet

    Idén huszonkilenc napos a február, ami csak minden negyedik évben fordul elő, éppen ezért választották a szakemberek február utolsó napját a Ritka Betegségek Világnapjának, hiszen így négyévente egy valóban ritka napon lehet felhívni a figyelmet ezekre a szindrómákra, és a ritka betegségekkel élők problémáira. Egy-egy ilyen kór viszonylag kevés embert érint, – definíció szerint 2000 emberből egynél ritkább az előfordulási gyakoriságuk - de mivel 6-8 ezer ilyen betegség van, összességében sokak életminőségét befolyásolják.

  • 2024.02.19 A Semmelweis és a BioTechUSA az evészavarok ellen

    A BioTechUSA-cégcsoport támogatásával a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet Pszichoszomatikus Szakrendelője az elmúlt másfél évben egy innovatív önsegítő programot valósított meg az evészavarok családszempontú kezelésére. Döbbenetes tény, hogy a fiatal korosztályban anorexiában többen halnak meg, mint bármilyen egyéb mentális betegségben. A felépülést támogató, Jól(l)eszünk elnevezésű digitális eszközt egy sajtó háttérbeszélgetés keretében mutatták be a program megvalósításában közreműködő pszichológusok és pszichiáterek, illetve egy edzőknek szóló zárt workshopot is szenteltek a témának.

  • 2024.02.18 Tudja, mikor kell többször is vérnyomást mérnie?

    A magasvérnyomás-betegség minden harmadik felnőttet és minden negyedik elhízott gyermeket érinti Magyarországon. Miért fontos a vérnyomás rendszeres ellenőrzése? Hogyan mérjünk otthon vérnyomást? Hányszor, milyen testhelyzetben, milyen eszközzel végezzük? A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

  • 2024.02.18 Így eshet teherbe PCOS-sel

    A PCOS igen gyakori nőgyógyászati/endokrinológiai problémának számít, mely igen gyakran húzódik a sikertelen teherbeesés hátterében. A meddőség azonban nem egyenlő azzal, hogy a párnak nem is lehet saját gyermeke, sőt, PCOS esetén nem is feltétlen szükséges mesterséges megtermékenyítés, hiszen megfelelő terápiával természetes módon is teherbe eshet a nő. Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát arról kérdeztük, hogy miket érdemes tenni a pozitív teszt érdekében.

  • 2024.02.17 Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra?

    A lactobacillusok igen fontosak az intim egészség szempontjából, hiszen segítenek fenntartani a hüvelyflóra egészségét, így védenek a különböző fertőzésektől. Éppen ezért fontos olykor -akár kúraszerűen- bejuttatni őket, hiszen mind prevenció, mind pedig terápia gyanánt igen hatékonyak. De vajon mikor elegendő ez a fajta kezelés, és mikor van szükség többre? A kérdést dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze válaszolta meg.

  • 2024.02.15 Húsfogyasztás hatása az egészségre

    Az egyik legfontosabb (de nem kizárólagos) fehérje- és B-vitaminforrást a táplálékok közül a húsok szolgáltatják. A húsfogyasztás egészségünkre gyakorolt hatásai azonban összetettek. Jelen cikkben a húsfogyasztás pozitív hatásairól olvashat, és arról, miként illeszthető a hús az egészséges étrendbe.

  • 2024.02.12 Nélkülözhetetlen mikrobák tömege: a láthatatlan szerv

    Egyre többet hallani, olvasni a bélflóráról, annak szerepéről az egészségben, betegségben, de talán kevesebben látják tisztán, valójában milyen döntő jelentősége van a testfelszíneken, vagyis a légutak, bőr, húgyutak, bélrendszer felszínén élő milliárdnyi mikroorganizmus összességének a szervezet működésében.

  • 2024.02.12 Aceton a vizeletben - mit jelezhet?

    Az aceton a ketonok közé tartozó alternatív üzemanyag-forrás, amelyet akkor használ szervezetünk, ha nem áll rendelkezésére elegendő glükóz. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, terhességi cukorbetegség specialistája arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizelettel ürülő aceton a kezeletlen vagy rosszul beállított cukorbetegség jele is lehet, ezért mindenképpen további kivizsgálást igényel.

  • 2024.02.08 Február van, de már vörösbe borult a pollentérkép

    Bár a reggeli órák még kissé hűvösebbek lehetnek, február első hetében sokfelé tavaszias időben volt részünk. Dr. Moric Krisztina, allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész, az Allergia Központ szakembere kérdésünkre elmondta, hogy az enyhe februári időjárásnak köszönhetően, már megjelentek az első pollenek, amit az arra érzékenyek is érezhettek az elmúlt napokban.

  • 2024.02.07 Nyújtó gyakorlatok a hátfájás megelőzéséért

    Az egész napos ülőmunkától, az ülő életmódtól és a túlzásba vitt edzéstől is kialakulhat hátfájás – bár be kell vallani, az előbbi verzió sokkal gyakoribb. A rendszeres nyújtás azonban segít megőrizni a flexibilitást, csökkenti a sérülésveszélyt és megelőzheti a hátfájást, derékfájást.