Körömbetegségek

Körömbetegségek

Sokan nem tudják, hogy a jelentéktelennek tűnő opálosodás a lábkörmön - bizony gomba. Sokszor nem is okoz különösebb panaszt. De ha elterjed, enyhébb esetben csak esztétikai és szociális problémát (nem merünk mezítláb járni), máskor fájdalmat, esetleg körömvesztést is okoz. A körömgombásodás népbetegségnek számít, hazánkban minden harmadik ember valamilyen fokon érintett. A körmünk emellett egyfajta indikátorként is működik. Színe, formája, alakja belsőszervi elváltozásokról, stresszről, nem megfelelő táplálkozásról és bizony vitaminhiányról árulkodik nekünk.

Körömgomba

Ha a körmeinken vonalas vagy körkörös alakú elszíneződéseket, alakváltozásokat észlelünk, akkor ha saját magunk nem tudtuk megszüntetni, kérjük pedikűrös segítségét a körmeink rendbetételére. Ha pedig azt látjuk, hogy körmeinknek nem csak egy, hanem több szarulemeze is elszíneződik, akkor ne késlekedjünk, és mihamarabb keressük meg a bőrgyógyász szakorvost.

Körömbetegségek

A még kis fokú, a körömlemezeket nem mélyen roncsoló állapot általában a helyi gombaellenes ecsetelőkkel és kenőcsökkel, krémekkel tünetmentesíthető. A károsodott körömrészlet szépen, egészségesen fog visszanőni. Sajnos a külső kezelések mellett számolni kell az újrafertőződések veszélyével is. A közös fürdők használata, a nem kellően szellőző lábbeli, a sportcipők, a már említett betegségek, a nem kellő és folyamatos tisztálkodás az oka e fertőzések újraindulásának, a gombák terjedésének. Hasznos lehet, ha otthonunkban a rendelkezésünkre állnak a gyógyszertárakban beszerezhető lábápoló és fertőtlenítő szerek.

Hogyan alakul ki ez a makacs elváltozás?

Többnyire az egyébként is jelen lévő lábujjak közötti gombásodás terjed rá a körömágyra vagy a körömlemezre. Hajlamosító tényezők a köröm különböző sérülései, vérzései, keringési betegségek, és ilyenkor indokolt a fokozott figyelem.

Az elváltozás rendszerint egy körmön kezdődik, néha így is marad, gyakran azonban átterjed a szomszédos körmökre. Az első gyanús jel az elszíneződés, mely lehet fehéres, sárgás, szürkés. A körömlemez megvastagodik, egyenetlen lesz, alatta sárgás szarutömeg halmozódik fel. A megváltozott alakú köröm akár fájdalmat is okozhat, nyomva a lábujjat.

Gyógymód persze van, de nem egyszerű.

Gombafajtánként eltérő, a konkrét kezelést mindenképpen a szakorvossal kell megbeszélni. Vannak helyi gombaellenes készítmények, ecsetelők, melyek gyakran hatásosak. A makacs elváltozásokat szájon át szedett gyógyszerrel lehet gyógyítani, de ezek hátránya, hogy a terápia hónapokig tart (amíg ki nem nő az új, egészséges köröm). Emiatt a tartós gyógyszerszedés következtében előfodulhatnak - szerencsére ritkán és enyhe- szövődmények, például májkárosodás. Ezenkívül a kezelés összköltsége igen magas lehet. Makacs esetben szóba jön a beteg köröm sebészi eltávolítása is. Bármelyik kezelést választjuk, ne felejtsük el a betegség alatt hordott cipők fertőtlenítését sem.

A legolcsóbb kezelés - mint mindig - a megelőzés

A gomba szereti a meleg, nedves helyeket, ezeket kell megvonni tőle. Gondoskodjunk lábunk alapvető higiéniájáról. Fürdés után gondosan töröljük szárazra a lábujjak közét. Naponta váltsunk zoknit, és ne egy cipőt hordjunk heteken át, váltogassuk, szellőztessük őket. Idegen zuhanyzóba papucsban menjünk be.

A körömágy gyulladása

Az oldalsó körömredőnél kezdődik, melegség, duzzanat, pír és fájdalom kíséri. Baktériumok okozzák, amelyek az apró helyi sérüléseken jutnak a köröm alá, és elszaporodnak. Honnan keletkeznek apró sérülések? Mi magunk tehetünk róla, amikor vágjuk a körmünket! Ezért is fontos, hogy ezt jó technikával, tiszta (fertőtlenített) ollóval vagy csipesszel végezzük, lehetőleg nem megsértve a bőrt. A köröm oldaláról leváló hegyes kis szaruszálkákat utólag is távolítsuk el.

A már kialakult körömágygyulladást helyi párakötéssel, antibiotikumokkal kezelhetjük. Fontos, hogy időben forduljunk orvoshoz, mert kezelés nélkül tovább terjed, és később már sebészi beavatkozás válhat szükségessé a felgyülemlett genny eltávolítására.A legjobb megoldás itt is a megelőzés: a helyes körömvágás, a kéz tisztán tartása. Ha ismételten, gyakran visszatér a gyulladás, esetleg mindig más és más körmön, el kell gondolkodni azon, hogy nincs-e valamilyen hajlamosító betegségünk. Ilyen a cukorbetegség (a vér magas cukortartalmát szeretik a baktériumok), aminek lehet első figyelmeztető tünete a körömágygyulladás is.

A körömágy lenövése

Nem betegség, de sok kellemetlenséggel jár. Lényege, hogy a körömlemez széle a körömredő oldalsó szövetébe hatol. Többnyire a nagylábujjakat érinti, ahol kisebb gyulladás zajlik, bőrpírral, fájdalommal, duzzanattal. Ez a gyulladás könnyen krónikussá válhat, ami megkeseríti az ember életét. Szinte mindig egyszerű hajlamosító tényezők állnak a háttérben, amelyek egyénenként változnak: például hosszú nagylábujj, amelyen az oldalsó körömredő is igen vaskos. Ehhez járulhat a nem megfelelő cipő, az ilyen lábúaknak ugyanis olyan cipőt érdemes választaniuk, ahol elöl is sok hely van az ujjaknak (tehát nem hegyes orrút). Gyakori hiba még, hogy a lábköröm vágásakor igyekszenek lekerekíteni a köröm sarkait: ezzel megkönnyítik a köröm illetéktelen helyre való hatolását.

Körömbetegségek

A kezelés helyi ecsetelésből, gyulladáscsökkentésből, fertőtlenítésből áll. Olykor szükség van a krónikus gyulladásos szövet, sőt néha a köröm eltávolítására, súlyos gyulladás esetén antibiotikum adására is. Ha azonban körömvágáskor meghagyjuk annak sarkait és megfelelő cipőt hordunk, lehet bármilyen a lábunk, nagy valószínűséggel elkerül minket ez a kellemetlenség is.


Nézzünk egy kicsit most a saját körmünkre! Vajon annak betegségei mire figyelmeztethetnek?

  • Ha a köröm "holdja" túl nagy, szívszélhűdésre való hajlamot mutat. A hiányzó holdak szívgyengeségre, szívideg problémákra utalnak.

  • A köröm hosszanti barázdái a bélgyengeséget, valamint a vér tisztátalanságait mutatják.

  • A kemény köröm, szilárd csontozatról beszél, míg a lágy, vékony körmök gyengére utalnak.

  • A töredezett körmök meszesedésre figyelmeztetnek.

  • A könnyen berepedező köröm altesti gyengeséget mutat, különösen nőknél.

  • A hullámos keresztbarázdák a rendszertelen ásványi anyag gazdálkodást jelzik, különösen a fogyókúrázóknál.

  • A halvány köröm vérszegénységre utal, míg a sötétvörös vérbőségről és heves vérmérsékletről tanúskodik. A kékesre elszíneződöttek gyenge keringést, míg a kék köröm szívzavart jelez.

  • A sárgás körmök agyi zavart, a teljesen sárgák máj és epebajt feltételeznek.

  • A fekete vagy sötét foltok a szervezetben jelen lévő méreganyagokra, néha vérmérgezésre utalnak.

  • körmön áthúzódó barna sáv, vagy ha a köröm alsó fele megbarnul, az egyértelműen a vesegyengeség jele.

Ha a fentiek közül, bármelyikre is felfigyelünk, sürgősen életmódbeli változtatásokra van szükségünk. Azt pedig mindannyian tudjuk, hogy egy ápolt kéz, sok mindent elárul "gazdája" egyéniségéről, jelleméről. Persze nem árt, ha arra is figyelünk, hogyan érintünk, szorítunk vele, vagy hogy mennyire tudjuk a saját életünket "jól kezelni" általa....