Komolyan kell venni az inzulinrezisztencia tüneteit

Komolyan kell venni az inzulinrezisztencia tüneteit

Az inzulinrezisztencia számtalan szokatlan tünetet produkálhat, és a beteg gyakran csak utólag jön rá, hogy kellemetlen panaszait a magas inzulinszint okozta. Felmerülhet így a kérdés, hogy vajon van-e valamilyen összefüggés az alvászavarok és a kóros állapot között. A választ dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától tudtuk meg.


Gyakran nem derül fény az IR-re
Bár manapság egyre több ember és orvos veszi komolyan az inzulinrezisztenciát, ennek ellenére sokan nem vizsgáltatják ki magukat, pedig kezeletlenül könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet. Ennek egyik fő oka, hogy az állapot gyakran olyan tüneteket okoz – ha egyáltalán okoz-, hogy igen könnyű átsiklani rajtuk. Ilyen például a hajhullás, rossz hangulat, fáradékonyság, evés utáni álmosság, cukoréhség- ezek mind olyan panaszok, melyekkel egy egészséges ember is sokszor találkozik, ám rendszerint náluk ez el is múlik. Viszont IR esetén mindezt gyakran kiegészíti a túlsúly, pattanásos, zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken (bajusz, szakáll), menstruációs zavarok, meddőség.

A másik ok, amiért sokaknál nem derül fény az inzulinrezisztenciára, az az, hogy egyedül a vércukor értékeiket ellenőriztetik, pedig az inzulint is kellene (0,60,90 perces), hiszen megeshet, hogy csak az inzulin szintjében vannak eltérések, a glükóz mennyisége normál tartományon belül mozog.

Alvászavarral is együtt járhat az inzulinrezisztencia
Ahogy már említettük, az IR hétköznapi, ám igen kellemetlen tüneteket is produkálhat. Ilyen az alvászavar is, bár ennek pontos oka még nem tisztázott, ám kutatások szerint gyakrabban fordul elő alvászavar IR és cukorbetegség esetén, mint az egészségeseknél. Maga a probléma megnyilvánulhat például nehéz elalvásban, gyakori ébredésekben, alvási apnoéban, horkolásban, illetve kevesebb, mint 6 óra alvásban.

Bár a kapcsolat pontos oka még további vizsgálatokat igényel, ám a kutatók szerint köze lehet a cirkadian ritmus megváltozásához, melynek hatására megnő az étvágyat szabályozó hormonok mennyisége, ami szénhidrátháztartás zavaraihoz vezethet.

Ráadásul a magas inzulinszinttel rendelkezők gyakran súlyfelesleggel is küzdenek, és számtalan tanulmány bizonyította már a túlsúly és az alvászavarok közti kapcsolatot. A nem kielégítő alvás ugyanis fokozza az étvágyat, sőt, a túlsúlyosak körében gyakoribb az ún. alvási apnoe is. Ez amellett, hogy horkolással, éjszakai légzéskimaradással jár, másnapi dekoncentráltságot, álmosságot és ingerlékenységet von maga után, melynek következtében az illető több egészségtelen, magas glikémiás indexű ételeket fogyaszt. Ezáltal pedig egy ördögi kör veszi kezdetét az alvászavar-túlsúly-inzulinrezisztencia hármasában- magyarázza dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Ismerje fel a problémát és kezeltesse
Amennyiben valaki alvászavarokkal küzd – pláne, ha mellette súlyfeleslege is van -, érdemes vizsgálatokat végeztetnie inzulinrezisztencia irányában. Amennyiben bebizonyosodik az állapot megléte, úgy életmódváltásra (diéta, mozgás), valamint indokolt esetben gyógyszeres kezelésre van szükség. Ezáltal a panasz mértéke jelentősen csökken/megszűnik, ám ehhez szigorúan be kell tartani az előírt diétát és mozgásprogramot, továbbá ügyelnie kell az időben történő lefekvéshez!

Forrás: Budai Endokrinközpont
https://www.endokrinkozpont.hu/

Komolyan kell venni az inzulinrezisztencia tüneteit

Az inzulinrezisztencia

Az inzulinrezisztencia komplex anyagcsere eltérés. Inzulinrezisztencia alakul ki akkor, amikor csökken az adott inzulinjelre érkező válasz a célsejtek részéről. Ez azt jelenti, hogy csökken a szőlőcukor felvétele a sejtekbe.

A szénhidrát anyagcseréjének zavarának három fázisa van:

Első fázis: a megnövekedett, éhgyomor esetén mért vércukorszint, amely ekkor még nem olyan magas, mint a cukorbetegek értékei, de az élettani értéket már meghaladja.

Második fázis: glükóz tolerancia mértékének süllyedése, illetve kisebb a cukortűrés határa, csakúgy, mint a nem cukorbeteg egyének esetében.

Harmadik fázis: maga a cukorbetegség.

Éhgyomor esetén a vércukor szintje akkor tekinthető magasnak, ha a többszöri éhgyomorral végzett vizsgálatok során a vércukorszint a vénákban található vérben 6.1 és 6.9 mmol/l közötti értéket mutat.

Az éhgyomor esetében fennálló magas vércukorszint legtöbbször nem jár tünetekkel, ennek ellenére jó, ha tud róla a beteg. Elsőként azért, mert ez diabétesz megjelenését eredményezheti, ezenkívül megnövelheti a szív- és érrendszeri megbetegedések valószínűségét. Könnyen kideríthető, ha bizonyos időközönként megnézzük a vércukor szintjének értékét.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek