Bőrápoló gyógynövények

Bőrápoló gyógynövények

A gyógynövények nevében is benne van alapvető funkciójuk a gyógyítás, ám nem csak erre képesek, hanem szépítenek is.

Akné

A pattanások jól kezelhetők a közönséges galaj teával, melyet külsőleg és belsőleg is ajánlatos használni. A napi egy csésze tea fogyasztásával és napi többszöri lemosással sokat javíthatunk a bőr állapotán.

Szintén csodákat tesz az útifű teája. XVI. Lajos francia király egyik fiatal szeretője citromos vízben áztatott útifű levével mosogatta arcát, hogy a király kegyeiben maradhasson.

Dermatitisz

Ez az allergiás eredetű, gyakran asztmával kísért bőrbetegség már csecsemőkorban is jelentkezhet. Krónikus bőrgyulladásról van szó, mely folytonos viszketéssel, bőrszárazsággal jár. A bőr rendkívül érzékeny, hamar begyullad, kiszárad.

Belső kezeléshez ajánljuk a csalánlevél teakeveréket, mely megszabadítja a szervezetet a káros anyagoktól. Gyulladáscsökkentő teát készíthetnek kamillavirág, diólevél és cickafarkfű egy-egy arányú keverékéből, ezt napi 1-3 csészével lehet inni a gyulladás mértékétől függően.

A táplálkozásban kerülni kell a tejtermékek, a tojás, hús, alkohol, csokoládé, méz, hal és tengeri gyümölcsök fogyasztását. Jót tesz a B3 vitamin, mely megtalálható a májban, csirkehúsban, szójaszószban, avokádóban, babban. Legtöbb azonban a mogyoróvajban van! Az articsóka, a napraforgó mag, a ligetszépe olaj, A  és B6 vitaminok fogyasztása kedvező hatással van. A fűszerek és tartósítószerek nincsenek jó hatással az érzékeny bőrre, tanácsos a zöldségeket és gyümölcsöket nyersen fogyasztani.

Bőrápoló gyógynövények

Külsőleg ajánljuk az orbáncfű olaját, mely bőrnyugtató, fertőtlenítő hatású.

Ekcéma

Allergiás eredetű bőrbetegség, mely kellemetlen viszketéssel és bőrszárazsággal párosul. A bőr kipirosodik, hámlik, ugyanolyan tünetekkel jár, mint a dermatitisz. A viszketést csökkenti a zsályalevél teával való lemosás. Immunrendszer erősítésre a kakukkfű és az orbáncfű teáját ajánljuk napi 1-3 csészével. Utóbbi fogyasztásánál ügyelni kell arra, hogy vérhígítókkal, szívgyógyszerekkel, fogamzásgátlóval együtt nem lehet inni.

Fontos a bőr hidratálása, melyet az arcon uborka pakolással érünk el. A gyümölcsök közül a mangótartalmaz jelentős mennyiségben A vitamint, mely szintén jó hatással van a bőrre. A bab minden fajtája kedvező hatással van a bőrre.

Ráncok

A felnőtt bőr ritkán pattanásos, viszont megjelennek a ráncok, melyeket az orbáncfűből készített olajjal kezelhetünk. A szemráncok kezelésére nagyanyáink a gyermekláncfű nedvét használták, melyet a friss virágszárból nyertek.

Narancsbőr

A nők életét megkeserítő, a combon és fenéken jelentkező narancsbőrre is hatásos az orbáncfű olaja, belsőleg a fürtös menta teája.

Hajápolás

Szépségünk egyik záloga a hajunk. A szép fényes, dús haj az egészség szimbóluma.
A csalán teája fényessé teszi a hajat. Hajmosás után öblítsék hajukat csalánteával, amit már ne mossanak le. Ha korpás a hajuk, csalángyökérből 2-3 perces főzéssel készített teával kezeljék hetente többször. A kezelést nem fontos mindig mosás után elvégezni, száraz fejbőrt is bekenhetnek a teákkal. Mindenféle gyulladást kezelhetünk a diólevélből készített gyógyteaöblítéssel, mely még szép vöröses csillogást is ad hajunknak. Ezzel szemben a kamillateás öblítés a világos hajat teszi csillogóbbá.

Övsömör

Az övsömör bárányhimlőn átesett, immunhiányos állapotban szenvedő betegeknél jelentkezik. Kezelése külsőleg fájdalomcsillapító gyógynövényekkel (fekete nadálytő tinktúra) történik. Mivel a vírus által legyengített szervezet számára nem tanácsos szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők adása,belsőleg gyulladás gátló gyógynövényeket (cickafark, diólevél, kamillavirág, kisvirágú füzike, körömvirág, zsálya) ajánlunk. Mellette ajánlatos az immunrendszert erősíteni kakukkfűvel,orbáncfűvel, csipkebogyóval, erdei málna, erdei szeder, zsurló, bodzavirág vagycsalán gyógyteákkal. A nyers fokhagyma természetes immunerősítő, fokozott fogyasztása ajánlott a betegség ideje alatt.

Forrás: napidoktor.hu

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek