Latin-Magyar szótár

A B C D E F G H I J K L M N O Ö P Q R S T TY U Ü V W Z
Diabétesz

cukorbetegség

  • 2024-02-23 Szoptatás cukorbetegen - ezekre figyeljen!

    Ha valaki cukorbeteg, az élete több pontján is némi nehézséggel találhatja szemben magát. Ez különösen igaz azokra az eseményekre, állapotokra, amikor nagyobb hormonális változások zajlanak a szervezetében. Éppen ezért dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától azt kérdeztük, vajon hogyan hat a cukorbetegség a szoptatásra, van-e olyan, amire külön figyeljenek ilyenkor a diabéteszes kismamák?

  • 2024-01-14 A hármas típusú diabétesz a MODY

    Nem jár szomjúságérzéssel, fogyással, fokozott vizeléssel, nehéz sebgyógyulással, mint ahogy teljes inzulinhiány vagy elhízás sem jellemző a fiatalkorban kezdődő hármas típusú cukorbetegségre, másnéven MODY-ra (Maturity Onset Diabetes of the Young). Mivel a kórkép különböző formáinak hátterében öröklődő génmutációk állnak, kialakulásának esélye jóval nagyobb azoknál, akiknek családjában korábban előfordult már ez a típusú cukorbetegség. A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján diagnosztizált gyerekkori diabétesz esetek 2-3 százaléka tartozik ebbe a csoportba.

  • 2024-01-06 A hamisított Ozempic injekciók veszélyesek lehetnek

    Már eddig is hangos volt a sajtó azoktól az esetektől, amikor nem cukorbetegek olyan gyógyszerekkel próbáltak fogyni – elsősorban a Saxenda és Ozempic injekciókat alkalmazva -, amelyeket kifejezetten diabéteszeseknek fejlesztettek ki. Úgy tűnik azonban, hiába volt a figyelemkeltés az esetleges mellékhatásokról és a gyógyszerhiányról, az üzlet szintet lépett: ma már a hamisított Ozempic injekciók is jelen vannak a piacon. A veszélyekre dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hívta fel a figyelmet.

  • 2023-11-20 Digitális kórház jön létre a cukorbetegek kezelésére

    Digitális kórház segíti a cukorbetegség és szövődményeinek kezelését, megelőzését, így visszaszorítva a betegség olyan súlyos következményeit, mint a lábamputáció. A 30 év klinikai tapasztalat alapján kidolgozott MEROVA végtagmentő alkalmazás a lábdiagnosztika mellett kibővült a szakellátók, lábápolók által használható felülettel, amely egyúttal orvosi támogatást is nyújt ezen ellátóknak.

  • 2023-11-19 Jelek, amelyek cukorbetegségre figyelmeztethet

    Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

  • 2023-09-04 Nyári gyümölcsök cukorbetegen

    Ha valaki cukorbetegséggel küzd, jól tudja, hogy vigyáznia kell a gyors felszívódású szénhidrátokkal, hiszen azok gyorsan és nagy mértékben emelik meg a vércukorszintet. De vajon mi a helyzet a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsökkel? Melyeket szabad fogyasztani és melyekkel érdemes vigyázni? A kérdést Vajdovich Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszolta meg.

  • 2023-08-24 Új, egyszerű eljárás a 2-es típusú cukorbetegeknek

    A 2-es típusú cukorbetegek inzulinkezelésének egyszerűsítését célozza az a nemzetközi szinten is új terápia, amelyet egy ideje sikerrel alkalmaznak a Semmelweis Egyetemen - közölte az intézmény az MTI-vel.

  • 2023-08-23 Kezelés nélkül nem gyógyul a körömgomba

    A körömgomba-fertőzés könnyen elkapható. Nyilvános edzőteremben, sportlétesítményekben, uszodákban, strandokon, közös zuhanyozókban, egymás cipőjét, papucsát vagy körömápoló készletét használva bárki megfertőződhet.

  • 2023-08-07 Cukorbetegség szövődmény kivizsgálás

    A cukorbetegség igen alattomos kór, ugyanis gyakran nem okoz tüneteket, ha pedig mégis, akkor sokszor már késő, és valamilyen szövődmény kialakult. Ha azon szerencsések közé tartozik, akiknél még nem okozott semmi komolyabb bajt a magas vércukorszint, úgy abban az esetben nagyon fontos a szövődmény kivizsgálás, hiszen minél előbb kezdi meg a probléma terápiáját, annál jobb! Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta, milyen szövődmények fordulhatnak elő diabetes esetén, és hogy miként lehet ezeket felderíteni, kezelni.

  • 2023-07-19 Nyári kánikula terhességi cukorbetegséggel

    Egyre több kismamánál kerül manapság diagnosztizálásra a terhességi cukorbetegség, mely mind a babára, mind az anyukára igen nagy veszélyeket rejt, ha nem kezelik megfelelően. A várandósoknak a nyári időszak igen sok kellemetlenséget tartogat, hát még akkor, ha a kismama cukorbeteg is. Hogy mi mindenre érdemes ügyelniük ilyenkor, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.

  • 2023-06-08 A mai kor embere folyamatos cukorsokkban él!

    Korántsem tulajdonítunk a cukorfogyasztásnak olyan mértékű jelentőséget, mint amekkora hatással van az életünkre és a mindennapjainkra. Június 27-e, A Cukorbetegek Világnapja arra hívja fel a figyelmet, hogy ez a betegség az egész világon egyre több embert érint, köztük gyermekeket is, mind nagyobb számban. Holott egészséges életmóddal és odafigyeléssel elkerülhető lenne ez a probléma. Dr. Lenkei Gábor a világnaphoz kapcsolódóan állapotuk javításában szeretné segíteni azokat, akik már érintettek a cukorbetegségben, másokat pedig abban, hogy elkerüljék ezt.

  • 2023-05-09 Inzulinrezisztencia a cukorbetegség előszobája

    Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség felé vezető út egyik lépcsőfoka lehet. Önmagában nem okoz speciális tüneteket, de olyan betegségekhez társulhat többek között, mint a magasvérnyomás, zsíranyagcserezavar vagy a PCOS - policisztás ovárium szindróma.

  • 2022-12-12 Hogyan élvezzük az ünnepeket diabétesszel?

    Lassan beköszönt az év végi ünnepi időszak, s vele együtt a nagytakarítás, dekorálás, bevásárlás, karácsonyi menütervezés ideje. Kicsit végre kiengedhetjük a gőzt, élvezhetjük a családdal töltött meghitt pillanatokat, és a finomabbnál finomabb fogásokat, süteményeket.

  • 2022-11-04 A cukorbetegség és szövődményei

    A cukorbetegség világnapja kiváló alkalom arra, hogy áttekintsük életmódunk és a diabétesz kialakulásának összefüggéseit, illetve megismerjük az éveken át fennálló betegség következményeit. Világszerte 422 millió ember küzd (a populáció kb. 10%-a1) ezzel az immár népbetegségnek számító kórral, Magyarországon pedig az emberek 41% százaléka érintett valamilyen módon: azaz ő maga vagy valamelyik családtagja diabéteszes. Jó hír azonban, hogy a 2-es típusú cukorbetegség esetén kezünkben van az irányítás, hiszen kialakulása függ az életmódtól is, így a felelősség a miénk – hívják fel a figyelmünket a november 14-ei világnap alkalmából az orvosok.

  • 2022-06-20 Külön figyelmet igényelnek a lábak cukorbetegség esetén

    Bár a meleg, a napsütés, a sok-sok szabad levegőn töltött program miatt az emberek hangulata is jobb, ám a cukorbetegeknek fontos, hogy –amellett, hogy ők is élvezik a napsugarakat-, külön figyelmet fordítsanak ekkor a lábaiknak, mivel a nyári hónapokban nagyobb eséllyel lépnek fel problémák. Hogy mikre érdemes ügyelniük a diabétesszel küzdőknek, arra dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hívta fel a figyelmet.

  • 2022-05-30 A cukorbetegségtől sok más betegség kockázata nő

    A 2-es típusú cukorbetegség miatt több tucatnyi egyéb betegség kialakulásának kockázata nő meg, köztük a ráké, a vesebetegségé és neurológiai betegségeké is - ezt állapította meg a Cambridge-i Egyetem kutatóinak új tanulmánya.

  • 2021-11-08 A cukorbetegség komoly szövődményekkel járhat!

    H.G.Wells író és Dr. R.D. Lawrence – akik maguk is diabéteszesek voltak– 1934-ben vezették be a köztudatba a Diabétesz Hetet. A jeles hét célja, hogy felhívja a figyelmet a cukorbetegségre, melyet főleg kialakulása előtt, de sokan a diagnózis felállítása után sem vesznek elég komolyan. Annak, akit diabétesszel diagnosztizáltak, a betegség kezeléséből kifolyólag érdemes változtatnia életmódján és mindennapjain - ezek a változások részben apróságok, azonban mégis a sikeres terápia múlhat rajtuk.

  • 2021-10-15 Diabéteszgyógyszerrel a Parkinson-kór ellen

    A 2-es típusú diabéteszre adott gyógyszerrel lassították le a Parkinson-kór előrehaladását brit kutatók egy kísérletben - írja a BBC hírportálja. A Lancet brit orvosi szaklapban ismertetett kutatásba 62 pácienst vontak be, eredményeik azt mutatják, hogy a cukorbetegség gyógyszere megfékezte a kór előrehaladását.

  • 2021-09-14 Így eshet teherbe pajzsmirigy alulműködéssel?

    A magyar lakosok igen nagy százaléka küzd különböző pajzsmirigy problémákkal. Ezek jelentős hányadánál a szerv alulműködése- köszönhetően többek között annak, hogy az ország jódszegény területnek számít. Sajnos a teherbeesés megfelelő kezelés nélkül igen nehézkes, ráadásul terápia hiányában megnő a vetélés és a magzati károsodások esélye is. Dr. Iványi Tibor, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, mi mindennel lehet segíteni ilyenkor a teherbeesést.

  • 2021-09-08 A meleg és a cukorbetegség veszélyes kombináció

    Az 1-es vagy 2-es típusú diabéteszben érintett emberek érzékenyebbek lehetnek az extrém melegre, mert a megemelkedett hőmérséklet hatással lehet a vércukorszintre is. Szerencsére emiatt a cukorbetegeknek nem kell lemondaniuk a nyári élményekről, csak jobban oda kell figyelniük magukra.

  • 2021-08-30 Nyár és terhességi cukorbetegség

    A nyári kánikula mindenkit megvisel, hát még a kismamákat és a krónikus betegséggel élőket! Nem csoda, hogy a nagy meleg a terhességi cukorbetegséggel küzdőkre extra terhet ró, hiszen mind a diabetes, mind a várandósság miatt az illető kevésbé tűrheti jól a magas hőmérsékletet. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hasznos tanácsokat adott arról, hogy vajon mi mindenre érdemes figyelniük ilyenkor a kismamáknak.

  • 2021-04-22 Cukorbetegek Covid-járvány idején

    A koronavírus járvány mindenki életét megváltoztatta, az emberek megszokott biztonsága veszélybe került. Ez még az egészséges, alapbetegségekkel nem rendelkezőket is megviseli, hát még azokat, akik a veszélyeztetett csoportba tartoznak. Társbetegségek szempontjából a hypertonia után a diabetes a leggyakoribb halálok. Az ITO-n (intenzív osztály) kezeltek között 2x nagyobb a diabetes-esek száma, 100 betegből 40 diabetes-es.

  • 2021-03-26 5 tévhit a cukorbetegségről

    Az egyik legelterjedtebb tévhit a 2-es típusú cukorbetegség kapcsán az, hogy a diabétesszel küzdők mind súlyfelesleggel küzdenek. Való igaz, a betegség rizikóját igencsak megnöveli a túlsúly, ám ez még nem jelenti azt, hogy a normál BMI-vel rendelkezők – esetleg a sovány kategóriába tartozók- nem szenvedhetnek cukorbetegségben.

  • 2021-03-10 A COVID-19 cukorbetegséget is okozhat

    A koronavírus fertőzés elsősorban a tüdőt támadja, ám minél jobban megismerjük a vírust, annál több minden derül ki róla. Ilyen új felfedezés példásul az, hogy eddig egészséges embereknél cukorbetegséget is generálhat, illetve már meglévő diabetes-t ronthat. Dr. Ferenczy Péter, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, szerinte mennyire reális a veszély, érdemes-e a fertőzés után ellenőriztetni a vércukor értékeket?

  • 2021-02-16 Cukorbeteg vagyok és sikerült fogynom! Mi a teendő?

    A 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők az esetek többségében túlsúllyal rendelkeznek, mely csak ront az állapotukon. Éppen ezért lényeges a terápiájuk keretein belül a súlyfelesleg leadása. Amennyiben ez sikerül, úgy érdemes felkeresni szakembert, aki módosíthat az addigi kezelésen. A témáról dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

  • 2021-02-03 A hűtés nélkül tárolt inzulin is hatásos

    A hűtés nélkül tárolt inzulin is megőrzi hatásosságát egy új kutatás szerint.

  • 2020-12-29 Kis fogyás is csökkentheti a cukorbetegséget

    Kisebb életmódváltoztatások, köztük két-három kilogrammnyi súlycsökkenés, a fizikai aktivitás növelése mintegy felére csökkentheti a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát egy nagyszabású brit kutatás szerint.

  • 2020-12-23 Karácsony diabétesszel

    A cukorbetegséggel élők kénytelenek az egészségesektől némileg más életmódot élni, ám ezt rendszerint viszonylag könnyen be tudják illeszteni a mindennapjaikba. Igen ám, de a karácsony és a többi olyan ünnep, felboríthatja a napirendet, ráadásul több finomság is kerül az asztalra, melyek már kifoghatnak rajtuk. Szakértőnk ezúttal megoszt néhány táplálkozási szabályt, melyekre érdemes odafigyelniük az ünnepek során a diabétesszel küzdőknek.

  • 2020-12-22 Diabétesszel az ünnepek alatt

    Az ünnepi időszakban a legtöbben felfüggesztik az egészséges életmódjukat, kevesebbet sportolnak és átadják magukat a gasztronómiai élvezeteknek. A cukorbetegek azonban a karácsonyi lakomák alatt sem feledkezhetnek meg a diétáról és a vércukorszintjükről. Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár olyan tanácsot, amik megkönnyíthetik a diabétesszel élők ünnepi időszakát.

  • 2020-11-13 Egészséges baba cukorbetegség mellett

    A várandósság alatt bekövetkező hormonváltozások miatt a kismamák 7-8 százalékának szervezete nem tud elegendő inzulint termelni, a vércukorszintjük megemelkedik, és gesztációs, azaz terhességi cukorbetegség alakul ki. A november 14-i diabétesz világnap alkalmából Dr. Almássy Zsuzsannával, a Czeizel Intézet diabetológusával beszélgettünk a terhességi cukorbetegség időben történő felismeréséről, kezeléséről és a megelőzés lehetőségeiről.

  • 2020-11-11 Kis fogyás is csökkentheti a cukorbetegség kockázatát

    Kisebb életmódváltoztatások, köztük két-három kilogrammnyi súlycsökkenés, a fizikai aktivitás növelése mintegy felére csökkentheti a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát egy nagyszabású brit kutatás szerint.

  • 2020-10-15 5 tévhit a cukorbetegségről

    Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.

  • 2020-06-15 Patikaszerek cukorbetegeknek

    Világszerte nő a diabéteszesek száma, és egyre többen fordulnak gyógyszereken kívüli megoldásokhoz is. Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre? Ezekről a lehetőségekről lesz szó a következőkben.

  • 2020-03-30 Növeli a túlsúly kockázatát a szennyezett levegő

    A szennyezett levegő belélegzése károsítja a bélbaktériumokat, megnöveli a túlsúly, a diabétesz, a gyomor- és bélbajok és más krónikus betegségek kockázatát - derült ki a Boulderben lévő Coloradói Egyetem kutatásából.

  • 2020-03-15 A szennyezett levegő károsítja a bélbaktériumokat

    A szennyezett levegő belélegzése károsítja a bélbaktériumokat, megnöveli a túlsúly, a diabétesz, a gyomor- és bélbajok és más krónikus betegségek kockázatát - derült ki a Boulderben lévő Coloradói Egyetem kutatásából.

  • 2020-02-03 Összefüggés a biológiai óra zavara és a diabétesz között

    Bizonyították az összefüggést a hasnyálmirigy sejtjeiben lévő biológiai óra zavara és a 2-es típusú diabétesz között svájci tudósok - írta a eurekalert.org.

  • 2019-11-12 Ingyenes családi egészségnap szűrésekkel, koncertekkel, játékokkal

    Idén még több ingyenes gyerekprogrammal várja a családokat az Egy Csepp Figyelem Alapítvány november 17-én, vasárnap 10 és 18 óra között Budapesten, a Millenáris B épületében. Fellép többek között Gáspár Laci, a Kicsi Gesztenye Klub, Kocsis Tibor, a Kolompos, és Erős Antónia vezetésével - interaktív Egészség-Talkshow-ban vesznek részt hírességek. A Nemzetközi Diabétesz Világnap tiszteletére idén is félórás séta indul a Millenáris Parkban.

  • 2019-10-24 Ebbe hal bele a legtöbb cukorbeteg

    A 2-es típusú cukorbetegség a XXI. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívása: hazánkban korábbi vizsgálatok alapján a 2-es típusú cukorbetegség és annak előállapotai akár a felnőtt lakosság 15%-át is érintheti.

  • 2019-10-11 Mi vezethet szívritmuszavarhoz?

    Túl sok koffein, magas vérnyomás, koszorúér betegség… hány okot tudnánk még sorolni, ami szívritmuszavarhoz vezethet? Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta segít megismerni az okokat, amelyek a normális szívveréstől a szívritmuszavarig vezetnek.

  • 2019-10-09 Így tévesztik meg a cukorbetegeket

    Cukorbetegeket és hozzátartozóikat tévesztenek meg a Semmelweis Egyetem professzorának nevével.

  • 2019-09-10 Utazás cukorbetegen, avagy nem veszélyes ez?

    Előre kell tervezni, érdemes túlbiztosítani magunkat, szükség van plusz holmikra és jól átgondolt csomagolásra, de csupán ennyivel több előkészület kell, és már kezdődhet is a pihenés – cukorbetegen is.

  • 2019-08-08 A tartósan magas vércukorszint (halálos) szövődményei

    Nem fáj, csendben lappang évekig; tipikus tünetek nélkül is, idős korban is jelentkezhet, normál testsúlyúakat is érinthet – mi az? A válasz a 2-es típusú diabétesz, mely néha csak akkor derül ki, ha valakit rutin laborvizsgálatra küldenek, vagy a tünetei miatt bőrgyógyászhoz, szemészetre, általános orvosi vizsgálatra megy és ott felmerül ennek gyanúja.

  • 2019-06-24 Cukorbeteg a gyerekem! Lehet, hogy én is az vagyok?

    Máig nem teljesen tisztázott, hogy mi az oka az 1-es típusú diabétesz kialakulásának, hiszen legfőképpen gyermekek, kisgyermekek érintettek, akiknél még nem foghatjuk rá a betegség kialakulását a helytelen életmódra. Felvetődik a kérdés: ha genetikai oka van, akkor lehet, hogy a szülő is beteg, csak nem tud róla?

  • 2019-05-22 Évente 3600 cukorbeteg lábát kell amputálni - Pedig egy csepp figyelemmel megelőzhető lenne

    „A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint évente több mint 3 600 cukorbeteg lábát kell amputálni, vagyis naponta 10 ember veszti el alsó végtagját.A betegek többségénél idegbántalom áll az amputációk hátterében, jelentős részük megelőzhető lenne”- hangzott el az Egy Csepp Figyelem Alapítvány sajtóeseményén, a budapesti Zsolnay Kávéházban, ahol a cukorbetegségre vonatkozó adatokat és tendenciákat ismertették. Ennek jegyében indította el az alapítvány idén is országos szűréseit Egyszer Élünk Körútnéven és immár országosan folytatódika tavaly 5 iskolában sikerrel elindított KiDS elnevezésű iskolai oktatási program.

  • 2018-05-03 Nincs diabétesz, ha 13 évesen nincs túlsúly

    Elkerülhetik a felnőttkori cukorbetegség megemelkedett kockázatát a túlsúlyos gyerekek, ha 13 éves korukra visszanyerik normál súlyukat - ezt állapította meg egy nagyszabású dán tanulmány.

  • 2018-03-09 A diabétesz öt különböző betegség

    Az 1-es típusú diabétesz az immunrendszer betegsége, mely tévedésből rátámad az inzulintermelő sejtekre, így nincs elég inzulin a vércukorszint szabályozására. A 2-es típusú diabéteszt leginkább a helytelen életmód következményének tartják, mivel a testzsír befolyásolhatja az inzulin működését.

  • 2017-12-12 Súlycsökkentési program a kettes típusú cukorosoknak

    A három-öt hónapon át alacsony kalóriatartalmú étrenden élők 45,6 százalékánál sikerült elérni azt is, hogy elhagyhatták a diabétesz kezelésére használt gyógyszereiket. A kutatásba bevontak esetében fontos tényező volt az is, hogy a háziorvosi szolgálat személyzete hosszú távon segítette őket abban, hogy súlycsökkenésük fennmaradjon.

  • 2017-11-20 Teljes élet cukorbetegséggel

    A diabétesz világviszonylatban az egyik legtöbb embert érintő betegség, jelenleg 415 millióan élnek vele, ebből 199 millió nő; utóbbi szám 2040-re előreláthatóan 303 millióra fog növekedni. Magyarországon bő egy évtized alatt a duplájára nőtt a cukorbetegséggel élők száma, napjainkban pedig eléri a közel egymillió főt. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a nők mindennapi teendőik mellett hajlamosabbak elhanyagolni a betegséget.

  • 2017-11-14 Háromszor annyi cukorbeteg gyerek van

    A felnőttkorban kialakuló betegség hátterében általában az elhízás áll, a gyermekeket érintő diabétesz arányának növekedése mögötti okokat egyelőre nem sikerült feltárnia az orvostudománynak, de mindenképpen valamilyen külső tényezőről van szó.

  • 2017-06-01 Egyen okosan!

    A cukorbetegek világnapját június 27-én tartják - világszerte különféle rendezvényekkel kívánják felhívni a figyelmet a diabétesz okozta kóros állapotra, illetve a szövődményekre. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáért több tényező is felelős, de ezek közül a legjellemzőbb az elhízás. A megelőzésben ezért különösen fontos szerepet kap a helyes táplálkozás, amihez most ismét szeretnénk segítséget nyújtani.