A mezei sóska, réti sóska, kerti sóska vagy egyszerűen sóska (Rumex acetosa) a keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozó évelő, lágyszárú levélzöldség. Egész Európában őshonos, de megtalálható Észak-Amerikában, Ázsiában és Chilében is.
Jellegzetes savanyú ízét a benne található oxálsavnak köszönheti. Hashajtó hatása is van.
Felhasználása
Spenót (főzelék) jellegű étel készíthető belőle, de használják saláták ízének fokozására is. Savanykás ízének étvágygerjesztő hatása is van. Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően hatékonynak tartják a skorbut gyógyítására és megelőzésére. Sok ásványi sót, meszet, foszfort és vasat tartalmaz. Frissen szedve kedvelt gyerekcsemege.
-
2014-07-28
Sóska, a C-vitaminbomba
A sóska jellegzetes savanyú ízét a benne található oxálsavnak köszönheti. Sok ásványi sót, meszet, foszfort és vasat tartalmaz.
-
2014-05-28
Diólevél: kivülre-belülre gyógyír
A dióleveleket tavasz folyamán kell betakarítani, hogy majd később gyógyító teát illetve borogatást készíthessünk belőlük. De mire is használhatjuk?
-
2014-03-10
Zeller - Konyhatündér és csodadoktor
A zeller olyan, mint a népmesék harmadik és legkisebb fiúja, aki elmegy világot látni, bejárja a rengeteget, hogy aztán otthonra leljen..
-
2014-03-05
Torma, a vérkeringés serkentője
Napi gyógynövény-határozónkban a tormát (Armoracia rusticana) mutatjuk be.
-
2014-02-18
Tárkony, az epehajtó
Napi gyógynövény-határozónkban a tárkonyt (Artemisia dracunculus) mutatjuk be.
-
2014-01-30
Sóska, telis-tele C-vitaminnal
Napi gyógynövény-határozónkban a sóskát (Rumex acetosa) mutatjuk be.
-
2014-01-22
Salátaboglárkát a szemölcsre!
Napi gyógynövény-határozónkban a salátaboglárkát (Ranunculus ficaria) mutatjuk be.
-
2014-01-14
Retek - Együk megfázás ellen!
Napi gyógynövény-határozónkban a retket (Raphanus sativus) mutatjuk be.
-
2013-12-17
A pacsirtafű meghozza az étvágyadat!
Napi gyógynövény-határozónkban a pacsirtafüvet (Polygala) mutatjuk be.
-
2013-12-10
C-vitamin: a sokoldalú fegyver
Valaha az ember is képes volt a C-vitamin előállítására, ma már azonban kénytelenek vagyunk a táplálkozás útján biztosítani a megfelelő bevitelt, amellyel nem csupán a skorbutot kerülhetjük el, de számos egyéb betegség kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenthetjük.
-
2013-11-12
Napi gyógynövény tippünk: Majoranna
Napi gyógynövény-határozónkban a majorannát (Origanum majorana) mutatjuk be.
-
2013-11-04
A mi C-vitaminunk
Izolálta a 30-as években a C-vitamint és 1936-ban a P-vitamint. Munkásságát 1937-ben orvosi és élettani Nobel-díjjal, majd Magyarországon Corvin-koszorúval ismerték el. Az egyetlen olyan magyar tudós, aki szülőhazájában tevékenykedve érdemelte ki ezt a magas kitüntetést. Ismeretlen anyagot talált Szent-Györgyi Albert a mellékvesében az 1920-as évek végén. Azt tudta, hogy az emberi sejteknek szüksége van erre az anyagra, de csak növények és állatok tudják előállítani. Mivel cukorjellegű vegyület volt, Szent-Györgyi Albert először az ignose (nem ismerem cukor) nevet adta neki.
-
2013-05-02
Hiányzik valami?
Sorozatunk befejező részében dr. Szentiványi Csilla orvos-természetgyógyász segítségével a legjelentősebb, \"leghíresebb\" hiánybetegségeket szedtük csokorba, amelyek a vitaminok vagy a nyomelemek hiányából fakadnak.