Gyógynövény lexikon

A B C D E F G H I J K L M N O Ö P Q R S T TY U Ü V W Z
Gyermekláncfű

A gyermekláncfű vagy pitypang (Taraxacum officinale) mindenfelé gyakori évelő növény, régebben nevezték még pongyola pitypangnak, tejesfű virágnak, kákicsnak, de barátfejnek vagy barátfűnek is. Egyes vidékeken kikirics a neve (ami nem keverendő a kikericcsel). Más vidékeken elvétve kutyatej-nek nevezik, ami helytelen elnevezés, ugyanis a farkas kutyatej-jel (Euphorbia cyparissias) keverik össze, ami egy mérgező tejelő növény. Virágpora az arra érzékenyekből allergiás reakciót vált ki.

Élőhelye, megjelenése

A gyermekláncfű füves területeken, főleg a kertekben, szántókon jelenik meg. Karógyökere függőleges és hosszú, ezért kiirtani sem könnyű.

A földre fekvő levelei hasadtak, a hasábok fogazottak (kacúros levél). A belül üreges virágszár, tetején az aranysárga fészkes virágzattal a tőrózsából tör elő. Levele és virágszára elszakítva fehér, kesernyés ízű tejnedvet ereszt. Repülőszőrös magja a gyermekek kedvelt játéka. Neve is a gyermekjátékokból ered: száras virágait gyakran összefűzik, és nyakláncként vagy fejdíszként hordják.

Felhasználása

Virágzás előtti fiatal leveleiből salátát vagy főzeléket készítenek. Gyökerét nyersen vajon párolva, vagy gyors szárítással (kb. 55 °C-on szárítva) és durvára őrölve kávépótlóként használták. Levelével és gyökerével több száz éve kezelik a máj, epehólyag, vese megbetegedéseit és az ízületi problémákat.

Gyógyhatása

Menstruációt megelőző tünetek, fogyás, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, rákmegelőzés, gombafertőzés ellen, emésztés-elősegítő. Teája étvágygerjesztő, emésztésserkentő, epeműködést elősegítő,vizelethajtó, vértisztító, erősítő, májbajokat gyógyító. Gyökeréből kávépótló készülhet. Ugyanakkor a gyökere, a tavaszi hajtáskor (április) nagyon sok antioxidánst tartalmaz. Inzulintartalma miatt diabéteszes betegeknek is ajánlott a fogyasztása. A gyökeret ilyenkor szárítva teának, vagy akár frissen megrágva fogyasztható, naponta 2 alakalommal tanácsos fogyasztani.

A szárított gyökeret főzés előtt érdemes beáztatni pár percre, így a benne lévő hatóanyagok sokkal hatásosabbak lesznek. Fontos, hogy lehetőleg tiszta, klórmentes vizet használjunk, édesítésnek pedig mézet. Tavasszal inkább a gyökerében és a levelében található a legtöbb hatóanyag, akkor, amikor virágja még csak bimbó formában láthatóak.

Virágzáskor, amikor virágja sárgák, a szárában található a legtöbb összetevő. Ilyenkor a szár fogyasztása ajánlott akár önmagában is. Íze keserű, de pont ezért ajánlott az epeműködéséhez, hisz' nem véletlenül ismert az a mondás, amit gyakran használunk rá, hogy "keserű, mint az epe". Friss leveleiből saláta készíthető, de fogyasztható zöldségnek is. Hüvelyi gombafertőzések ellen szárított levelet és gyökereket áztatnak az ülőfürdőbe.

Gyermekláncfű ellenjavallat

Érzékeny bőrűeknek bőrkiütést okozhat.