Gyógynövény lexikon

A B C D E F G H I J K L M N O Ö P Q R S T TY U Ü V W Z
Fekete bangita

A szilvalevelű bangita (Viburnum prunifolium) a mácsonyavirágúak (Dipsacales) rendjébe, ezen belül a pézsmaboglárfélék (Adoxaceae) családjába tartozó faj.

Jellemzői

Az USA középső és déli területeiről származó kis növésű fa igen gyakori a nagy kiterjedésű erdőkben és a száraz, sziklás domboldalakon. Görbe törzse, amely 5 m magasra is megnőhet, kemény. Szétterülő ágainak színe kezdetben fényes vörös, majd zöld színű lesz. Fordított tojás alakú, rövid levélnyélen ülő levelei csupaszok, finoman fogazottak.

Gyógyhatása

A szilvalevelű bangita kérge hosszú idő óta elismert görcsoldó hatású a méh izmaira. Vérzéscsillapító és nyugtató. Nemrégiben a növény újabb tulajdonságait sikerült kimutatni: gyulladás- és fekélygátló, valamint akadályozza a vérlemezkék összetapadását - mindezeket azonban a gyakorlatban még nem bizonyították.

Belsőleg a növényt a bőr hajszálereinek gyengeségére (bőrvérzés, véraláfutás), vénás keringési elégtelenség és aranyér kezelésére javasolják. Nőgyógyászati eredetű görcsök és fájdalmas menstruáció enyhítésére is ajánlott.

Koraszülés megelőzése, láz, fejfájás, ízületi és egyéb fájdalmak esetén is alkalmazható. Forrázatát vagy főzetét használják menstruációs görcsök, láz, fejfájás és egyéb fájdalmak enyhítésére. Naponta max. 3 csészével fogyasszuk. Keserű íze miatt célszerű mézzel vagy más teával ízesíteni.

Fekete bangita ellenjavallat

A terhesség korai szakaszában veszélyes a magzatra, csak a terhesség utolsó 5 hetében és csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható a koraszülés kerülésére! Gyógyszermennyiséget csak az orvossal történt megbeszélés után alkalmazzunk. Az aszpirinhez hasonló hatású.