Tarol a demencia! 2050-re megháromszorozódik a betegek száma

Tarol a demencia! 2050-re megháromszorozódik a betegek száma

Megháromszorozódhat, akár 132 millióra is ugorhat a világon a demenciával élők száma 2050-re a kedden megjelent Alzheimer-világjelentés előrejelzései alapján.

2015.08.27

Csaknem 47 millióan szenvednek jelenleg demenciától - emlékezetvesztéstől és a mentális képességek hanyatlásától - a világon, számuk 2009-ben mintegy 35 millió volt. A 47 millió páciens fele ma Alzheimer-kórban szenved.

A jelentés becslése szerint a demencia kezelésének költségei ebben az évben több mint 700 milliárd eurós költséggel jártak, az összeg öt év alatt több mint 35 százalékkal növekedett.

Miért emelkedik a betegek száma?

Ha nem történik áttörés a betegség gyógyításában, a páciensek száma húszévente megduplázódhat - véli az Alzheimer's Disease International nemzetközi kutatóintézet tudósai által készített Alzheimer-világjelentés. A demencia jelenleg gyógyíthatatlan.

Tarol a demencia! 2050-re megháromszorozódik a betegek száma

A demensek körülbelül 58 százaléka fejlődő országokban él, 2050-re az érintettek fele lesz ázsiai. A betegek számának emelkedését a népesség idősödése és a diagnosztizált esetek növekedése okozza a szakértők szerint. A demencia kockázata az öregedéssel jelentősen nő.

Ma a jelentés szerint 900 millióan élnek a világon, akik 60 évesek vagy annál idősebbek, számuk a következő 35 év alatt a gazdagabb országokban 65 százalékkal, az alacsony jövedelmű államokban 185 százalékkal, a szegény országokban 239 százalékkal növekedhet.

Néhány országban stabilizálódott a helyzet

A múlt héten a The Lancet Neurology című szaklapban megjelent tanulmány szerint néhány jóléti államban sikerült stabilizálni a demenciás páciensek számát. Nagy-Britanniában, Svédországban, Spanyolországban és Hollandiában a demens betegek száma majdnem változatlan maradt a két összehasonlított időszakban.

A szerzők szerint az eredmény a jobb életkörülményeknek és a hatékonyabb megelőzésnek köszönhető, más szakértők azonban nem tartják "elég meggyőzőnek" a tanulmányt.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek