Hirdetés
Szívritmus-zavart okozhatnak a fájdalomcsillapítók

Szívritmus-zavart okozhatnak a fájdalomcsillapítók

Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek hatékonyan szüntetik az izületi panaszokat vagy a fejfájást, de mellékhatásként szabálytalan szívdobogást okozhatnak, amely szerencsétlen esetben súlyos szövődményekkel járhat. Dán kutatók vizsgálatának eredményeit a British Medical Journal közölte.

Hirdetés
Hirdetés

Fájdalomcsillapítókból időnként szinte mindenki bevesz egy-két tablettát és vannak, akik rendszeres panaszaik miatt szinte folyamatosan szedik ezeket. Már korábban is voltak adatok, amelyek arra utaltak, hogy az ilyen hatású gyógyszerek szívroham vagy agyi katasztrófa szempontjából veszélyt jelenthetnek, de Dániában az Aarhus Egyetem munkatársai most újabb figyelmeztető megfigyelésről számoltak be.

Henrik Toft Sorensen és munkacsoportja Dánia északi részében 1,7 millió ember adatait tekintette át. A dán statisztikai hivatal szerint ezen a területen 1999 és 2008 között 32 602 ember került orvoshoz a leggyakoribb szívritmus-zavar, pitvarfibrilláció miatt.

A fibrilláció azt jelenti, hogy a kisebb szívüreg, a pitvar abbahagyja a ritmusos összehúzódást és remegni, fibrillálni kezd. Ennek következtében a szívkamrák vért pumpáló összehúzódása teljesen szabálytalanná válik. Ez gyakran panaszt sem okoz, de igen súlyos szövődmény oka lehet: véralvadék keletkezik a szívpitvarban és az ebből elúszó alvadékok elsősorban az agyi ütőerekbe kerülnek, azokat elzárhatják és bénulást, sőt halált okozhatnak.

Dániának ebben a részében 1998-ban számítógépes receptfölírási nyilvántartást vezettek be, így azt pontosan követni lehetett, hogy a különböző fájdalomcsillapítókból a doktorok mennyit írtak fel. A kutatók azt vizsgálták, hogy milyen kapcsolat van a fájdalomcsillapítók szedése és a pitvarfibrilláció előfordulása között.

A munkacsoport azt is megvizsgálta, hogy volt-e különbség az ilyen gyógyszerek szedését elkezdő betegek és azok között, akik rendszeresen kérik a fájdalomcsillapítók felírását. Az eredmény egyértelműen igazolta, hogy a szokásos fájdalomcsillapítók bevétele jelentősen fokozza a ritmus-zavar előfordulását.

A fájdalomcsillapító bevételét elkezdők - különösen az idősek és az izületi panaszban szenvedők - a gyógyszer típusától függően 40-70 százalékkal gyakrabban kaptak ilyen veszélyes ritmus-zavart azokhoz képest, akik ilyen gyógyszert nem szedtek - állapították meg a szakemberek.

Forrás:mti.hu

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Pirula Trend