Seborrheás dermatitisz

Seborrheás dermatitisz

Erre a példátlanul gyorsan elterjedő betegségre körülbelül 10 évvel ezelőtt figyeltem fel, bár akkor még csak minden tizedik, korpásodással jelentkező betegnél derült ki, hogy nem korpáról, hanem seborrheás dermatitiszről van szó.

A betegség szaporodási tendenciája olyan mértékű, hogy 10 év alatt az arány teljesen megfordult: ma már a korpásodás miatt bejelentkezők közül 10-ből 9 eset seborrheás dermatitisz. Sajnos, a többség még ilyen aránynál sem tud szinte semmit erről a betegségről, a kezelés lehetőségeiről. Azért írom, hogy a kezelés és nem a gyógyítás lehetőségeiről, mert a betegséget csak kezelni lehet, gyógyítani nem.

De mi is ez a betegség?

A seborrheás dermatitisz genetikailag kódolt minden emberben, mint például a herpesz. Ezek nem elkapható, hanem aktíválódó betegségek. Ha egyszer kialakulnak, akkor már szervezetünk aktív részévé válnak: az adott tünetek hol aktívak, hol passzívak, azaz ezeknek a betegségeknek van nyugalmi, tünetmentes és erős, fájdalmas, gyulladt tünetű időszaka is. (Például, ha egyszer már volt herpeszünk, akkor bármikor aktiválódhat a vírus a száj körüli zónában.) A seborrheás dermatitisz is rendelkezik ilyen váltakozó időszakokkal, ám nem fizikai kontaktus, hanem stressz által aktiválódik. Tünetei jellegzetesek, bár a laikusok számára korpának tűnhetnek.

Tünetek és kezelés

A bőr bepirosodik, a felszíne lemezes hámlásba kezd, viszket, viszont csak bizonyos területekre koncentrálódik. A tüneti foltok elhelyezkedése jellegzetes. A hámló, viszkető, vöröses foltok a homlok kontúron, a szemöldökben, az orrtőnél, a fülek mögötti zónákban, a hallójáratokban, a fülkagylókon, és a tarkón helyezkednek el tipikusan, viszont amíg aktív a betegség, állandóan "vándorolnak", azaz kijön néhány folt, majd néhány nap múlva elhalványodik, hogy kicsit arrébb újra megjelenjen. Ez a betegség - a szó szoros értelmében - nem minősül súlyosnak, viszont a tünetei rendkívül kellemetlenek, ráadásul orvosilag gyógyíthatatlan. Ahogy a beteg stresszesebb időszakot él, a betegség azonnal aktiválódik, a tünetei robbanásszerűen elborítják a fejbőrt (nyaknál lejjebb nem húzódik a betegség, ellentétben a psoriazis-sal). Férfiaknál gyakoribb, ráadásul a szakáll és bajusz szőrzetben is megjelenik. Javaslom, hogy a seborrheás dermatitiszben szenvedők használják folyamatosan a Hair Loss System pH.5 sampont (gyógyszertárakban kapható), mert az ilyen fejbőr nagyon érzékeny.

Ha lúgos, vagy a korpásodás elleni samponokban gyakran használt kén éri, akkor a tünetek romolhatnak. A tapasztalataim szerint a Hair Loss sampon használata esetén az előjövő foltok tünetei eleve enyhébbek, és nem borítják el az egész felületet. Az aktív tünetekkel jelentkezőknél a Hair Loss erősítő kezelődobozt alkalmazom. Az utókezelő tonikampullát a használati utasításnak megfelelően teszem fel a sampon után. Az előkezelő ampulla a foltokra cseppentve azonnali javulást eredményez. Ha a betegség nem is gyógyítható, de ezzel a speciális kezeléssel legalább a tünetei gyorsan csökkenthetők.

Kapcsolódó írások