Fitymakérdésekről nyíltan

Fitymakérdésekről nyíltan

A fitymaszűkülettel szembesülő fiúk és férfiak közül sokan először azt hiszik, egyedül vannak a problémájukkal. Pedig ez nem így van, sokan küzdenek ezzel a gonddal, ami ráadásul többnyire igen gyorsan és egyszerűen megoldható.Aki a körülmetélést választja - akár vallási, akár higiéniai, akár egyéb okból - az számos későbbi bajt megelőzhet. Mint szakértőnk, dr. Kardos Róbert urológus, onkológus, sebész hangsúlyozza, a lényeg, hogy a kérdést ne kezeljük tabutémaként: ha problémánk van, minél előbb forduljunk orvoshoz!

A fityma vagy más néven előbőr a férfi nemi szerv része: a hímvessző végén található makkot fedő kettős bőrredőt hívjuk így. Egyik része a külső fityma, amelynek bőre olyan, mint a hímvessző bőre, a másik része azonban, a belső fityma inkább a szemhéj és a szájüreg belsejére hasonlít. A fityma a makkra simul, védve azt a mechanikai sérülésektől és a szennyeződésektől.

Nem mellesleg a fityma végét képező gyűrű igen gazdag idegvégződésekben, aminek a szexualitás terén van jelentősége. A fitymát a pénisz alsó - a herék felőli - oldalán a fitymafék kapcsolja a makkhoz. A napi tisztálkodás során rendkívül fontos a hímvesszőnek a fityma hátrahúzásával történő alapos megmosása, hiszen a makk és a fityma között fehér, faggyúszerű váladék (szmegma) termelődik, amely - felhalmozódása esetén - gyulladás forrása is lehet.

Kisgyerek, kis gond

- Csecsemőkorban a fityma még nem választható el a hímvesszőtől - mondja dr. Kardos Róbert. - Tehát ne ijedjenek meg a szülők, ha az egy-két éves kisfiú péniszén nem húzható hátra az előbőr. Ezt celluláris adhéziónak, azaz sejtszintű összetapadásnak nevezzük. A fityma és a hímvessző bőre általában két és fél és négyéves kor között szétválik. Ha még ekkor sem húzható vissza könnyen az előbőr, akkor érdemes esténként, fürdés közben óvatosan mozgatni a bőrt addig, amíg ez nem okoz a kicsinek fájdalmat.

Sokszor már ennyi is elég ahhoz, hogy a maradék letapadás idővel fellazuljon, és a probléma megoldódjon. Ha a bőr nem szabadul fel, akkor előfordulhat, hogy a fityma alatt fertőződés, gyulladás következik be. Ezért ilyen esetben érdemes minél előbb gyermekurológushoz fordulni, aki tanácsot ad, és ha szükséges, egy apró bemetszéssel és pár öltéssel tágabbá teszi a makk körül a fitymát. Ez persze egy kis fájdalommal járhat, a pár perces műtét erejéig mégsem érdemes elaltatni egy kisgyereket, ezért a beavatkozást többnyire helyi érzéstelenítésben végzik.

Serdülőkori problémák

Ha kisgyermekkorban nem adódott probléma a fityma körül, vagy az megoldódott, akkor ebből a szempontból egy hosszabb nyugalmi szakasz következik a fiú életében. Tizennégy éves kora körül azonban komoly hormonális változások indulnak meg egy fiatalember szervezetében: a tesztoszteron hatására mélyülni kezd a hangja, szőrzet jelenik meg a testén és az arcán, megnő a heréje és a pénisze. A szexuális aktivitás is ekkoriban kezdődik (elsősorban még az önkielégítés útján), így hamar kiderülhet: a fityma bőrének változása nem követte megfelelően a hímvessző megnagyobbodását.

Abszolút fitymaszűkületnek nevezzük azt, amikor a fityma nyugalmi állapotban sem húzható hátra a hímvesszőn. Relatív fitymaszűkületről akkor beszélünk, amikor nyugalmi állapotban semmilyen probléma nem jelentkezik, ám a merev péniszen - a megduzzadt makkon - a fityma nehezen vagy egyáltalán nem húzható hátra, illetve hátrahúzáskor a makk mögött megszorul és kellemetlen, fájdalmas szorítást okoz.

Ekkor a fitymán és a makkon vénás pangás alakulhat ki. Súlyosabb esetben az is előfordulhat, hogy a gyűrű olyan szűk, hogy még a vizelést is szinte meggátolja. A megoldás a szűkületet okozó gyűrű átvágása és a fityma végének tágabbá tétele lehet, amely ma ambuláns keretek között zajló rutineljárás.

Ez tulajdonképpen fitymaplasztikának számít.

- Előfordulhat, hogy ebben a korban egy másik problémára derül fény, amely nem fitymaszűkület, de hasonló kellemetlenséget okoz: ez a rövid kantár esete - mondja urológus szakértőnk. - Merevedéskor a rövid fitymafék kissé lefelé húzza a péniszt: ez egyrészt kellemetlen a szex során, másrészt a kantár így feszül, könnyen berepedhet és vérezhet. Ha ez többször is megismétlődik, fennáll a veszélye a hegesedésnek. A probléma nagyon egyszerűen megoldható a húr haránt történő átvágásával és hosszanti öltések behelyezésével. Ezzel a kis plasztikának számító beavatkozással a kantár meghosszabbítható. Ezeknél a műtéteknél általában felszívódó fonalat használunk, így elkerülhető a későbbi varratszedés. A műtétet követően javasolt a langyos kamillás borogatás, illetve a szexuális élettől való pár hetes tartózkodás.

Fitymával vagy fityma nélkül

Mindezek a problémák, úgy tűnik, megelőzhetők - vagy végleg megoldhatók - körülmetéléssel. Körülmetélésnek a fityma eltávolítását hívjuk: a beavatkozást végző orvos előrehúzza a bőrt, a makk csúcsa előtt elmetszi azt, majd összeölti a sebszéleket és beköti a hímvesszőt. A műtét többnyire egy vagy két éjszakás kórházi tartózkodással jár.

Ma a körülmetélés a világon leggyakrabban végzett sebészi beavatkozás, becslések szerint a világ férfilakosságának 25-40 százaléka körülmetélt. Több ezer éves leletek mesélnek eredetéről a régi Egyiptomtól kezdve az inka és azték társadalmakon át az afrikai törzsekig. Jellemzően azokon a területeken vált elterjedtté, ahol a meleg időjárás indokolttá tette a nehezebben tisztán tartható fityma eltávolítását.

Ma bizonyos társadalmakban a körülmetélés vallásos előírás, máshol a férfivá érés ismertetőjegye. Van, ahol csecsemőkorban végzik el a beavatkozást, máshol serdülőkorban, megint máshol a házasságkötés előtt. Mára számos közösségben orvosi és társadalmi szokássá vált, és sok férfi felnőtt korában, szabad akaratából, különösebb egészségügyi indok nélkül maga kéri a körülmetélését.

- A közelmúltban Kenyában és Amerikában több ezer heteroszexuális férfi bevonásával végzett vizsgálatból az derült ki, hogy az AIDS 30-40 százalékkal kevesebb személynél fordult elő azok között, akik körül voltak metélve - mondja urológus szakértőnk. - Tény, hogy a fityma és az alatta lévő rész jó táptalaja lehet bizonyos fertőzéseknek, és itt nemcsak az AIDS-re kell gondolnunk, hanem a herpeszre, a HPV-re és a hagyományos nemi betegségekre is. Az a férfi, aki a betegségmegelőzést ilyen módon kívánja erősíteni, hölgypartnerének is nagyobb biztonságot nyújt. Újszülött korban ez egy nagyon egyszerű kisműtét, de később is elvégezhető. Természetesen mindenkinek szíve-joga dönteni ebben a kérdésben. Sok férfi a világért sem válna meg fitymájától, amelyet a hímvesszője fontos részének tart.

Hogy a szexualitásban milyen különbséget jelent körülmetéltnek avagy körülmetéletlennek lenni, arról megoszlanak a vélemények. Egyesek úgy vélik, a körülmetélés után egy újfajta érzékenység és hosszabb "állóképesség" alakul ki, míg mások az idegvégződésekben gazdag fityma fontossága mellett érvelnek. Ahogyan szakértőnk fogalmaz, a körülmetélés "a szexuális funkciót nem javítja, nem rontja".

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek