Csomók és göbök

A faggyú- és zsíranyagcsere betegségei számos tünetet okozhatnak, ezek egy része csak esztétikai jelentőségű, míg mások az egész szervezet betegségére utalhatnak. Pattanásos bőr kisebb-nagyobb mértékben mindenkinél megfigyelhető serdülőkorban. Kialakulásában a férfi nemi hormonok megjelenésének van fontos szerepe (mely nőkben is termelődik). A bőrben lévő faggyúmirigyek a szőrtüszőkbe nyílnak és a termelődött faggyú ezen keresztül jut a bőrfelszínre, ahol a hám védelmét és zsírozását látja el. Kamaszkorban a szőrtüszőben lévő hámsejtek tapadása megváltozik, dugószerű hámtörmelék alakul ki, mely a faggyú elvezetődését gátolja, ez a mitesszer- vagy comedoképződés.  

A felhalmozódó faggyú kisebb-nagyobb göbcsék kialakulásához vezet. A pangó faggyúváladékban baktériumok szaporodnak el, melyek a gyulladásos folyamatok kialakulásáért felelősek. Ekkor már gennyes, vörös csomócskákat látunk a bőr felszínén. Amenyiben ezek egymással  összeolvadnak, egyre nagyobb csomókat, úgynevezett nodusokat alakítanak ki, melyek már a bőr mélyebb rétegeit is roncsolják és hegesedéssel gyógyulnak. A kezelés során fokozzuk a hám leválását, csökkentjük a hámképződés és faggyútermelés mértékét, illetve a gyulladásos folyamatokat is kezeljük.

Látható, hogy a komplex probléma miatt egyetlen csodaszer általában nem vezet megfelelő eredményre, érdemes a kezeléstervet szakorvossal és kozmetikus szakemberrel együtt megbeszélni.

Faggyúmirigy-túlműködés miatt alakul ki a sokakat érintő seborrhoeas dermatitis is, melyre a homlok, szemöldök, orrszárnyak melletti terület pirossága, hámlása, illetve gyors hajzsírosodás, korpás fejbőr jellemző. A kezelés ebben az esetben is összetett, gyulladáscsökkentés és a faggyútermelődés csökkentése a cél.

Nélkülözhetetlen zsírok

Szervezetünk igen fontos építőanyagai a különböző összetételű és funkciójú zsírok, amiket lipoidoknak, zsírnemű anyagoknak is nevezünk. A lipidek részt vesznek a szervezet energiaháztartásában, a hormonképzésben, a sejtmembránok felépítésében. A zsíranyagcsere zavara az egész szervezetet érinti, de lehet, hogy első tünetként egy esztétikai jel figyelmeztet erre bennünket. Ugyanis hirtelen megjelenhetnek a bőrfelszínen 1-4 milliméteres, kissé vöröses szélű, kiemelkedő kiütések, főleg a nyomásnak kitett területeken és a végtagok feszítő felszínein. Jellegzetesek a szemhéjakon kialakuló, kiemelkedő, lapos, sárgás-fehér területek, melyeket xanthelasmának nevezünk.

Csomók és göbök

Mindkét esetben érdemes vérvizsgálatokat végezni, mert többnyire koleszterin, triglicerid eltérések találhatók a bőrtünetek hátterében, de egyéb belgyógyászati betegség is felmerülhet.

Növedékek a bőrben

Valamennyi sejtből, szövetből kiindulhat burjánzás, mely szövettöbbletet okoz, vagy kialakulhatnak kis tokkal bíró képletek is, ezeket cisztáknak nevezzük.

A leggyakoribb elváltozások:

  • Fehér, gömb alakú 1-2 milliméteres növedékek a szem körül, orcákon, homlokon; ezek a miliumok, kis szarumasszát tartalmaznak, eltávolításuk egyszerű.

  • A szőrtüsző hámjából kialakuló ateroma, gyakori a fejbőrön, mellkason, herezacskó bőrén, 5 millimétertől 3 centiig változik a mérete, felszínre ürülve kásás, avas faggyút tartalmazó váladékot észlelünk. Javasolt teljes sebészeti eltávolítása, mert a visszamaradó cisztafalból ismét kialakulhat.

  • Kötőszövetből kialakuló növedékek a fibrómák, melyek puha, kocsányos növedékként jelentkeznek a bőrfelszínen, általában a nyakon, hónaljakban. Elektromos késsel vagy sebészetileg eltávolíthatók.

  • A bőr alatti zsírszövet területén tömött, elmozdítható csomók alakulhatnak ki, ezek a lipomák, gyakran rövid időn belül több jelenik meg. Amennyiben panaszt okoz, vagy mérete jelentősen nő, sebészeti eltávolítása javasolható.

A bőrön megjelenő kisebb-nagyobb csomók, növedékek meghatározása olykor nehéz, javasolt szakember tanácsát kérni, illetve bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, aki a diagnózis felállítása után javaslatot ad a képletek megfelelő eltávolítására és kezelésére.

Kapcsolódó írások
Kérdezzen szakértőnktől
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó betegségek