Az övsömör

Aki már átesett a bárányhimlőn, annál fennáll a veszélye az övsömör kialakulásának. Ugyanis ezt a betegséget ugyanaz a herpes varicella zoster vírus okozza. Az övsömör első tünete a kiterjedt bőrérzékenység, bizsergés vagy égő érzés ott, ahol később a kiütések majd megjelennek.

Az övsömör tünetei

Jelentkezhet láz, fejfájás és nyirokmirigy-duzzanat. Néhány nappal később öv-, vagy foltszerű kiütések jelentkeznek a törzs oldalán vagy az arcon. A kiütés folyadékkal teli hólyaggá alakul, ami később kisebb fekélyekké esik össze. Ezek kiszáradnak és hegesedéssel gyógyulnak.

Az övsömör gyakori velejárója a fájdalom, mely megmarad a kiütés eltűnése után is. Ezt nevezik posztherpeszes fájdalomnak, ami az életkor előre haladtával egyre gyakoribb jelenség. A makacs fájdalom depresszióssá teheti a beteget.

Okok és kockázati faktorok

Az övsömör a bárányhimlőt okozó vírusfertőzés kiújulása. A bárányhimlős megbetegedést követően a vírus a szervezetben marad nyugalmi állapotban, vagy az idegrendszerben rejtőzködik. Valamilyen okból, gyakran hosszú évekkel később az idegeken keresztül ismét a bőrbe vándorol, és az adott ideg által ellátott bőrfelületen kiütéseket okoz.

Az még nem világos, mi váltja ki a bárányhimlő vírusának reaktiválódását, de valószínűleg összefügg az immunrendszer változásával, például ha egy másfajta fertőzés éri a szervezetet, esetleg fizikai vagy érzelmi sokk hatására. Ez a betegség ezért megelőzhető azzal, ha az immunrendszert erősítik.

Nagyjából minden negyedik embernél alakul ki övsömör élete során, a probléma a nőket és a férfiakat egyenlő arányban sújtja. Sokkal gyakrabban fordul elő idősebbeknél, de megjelenhet fiatalokon is, és azoknál, akiknek legyengült az immunrendszere. A megjelenő hólyagok tele vannak a bárányhimlő vírusával, ezért az övsömör fertőző. Aki még nem volt bárányhimlős, elkaphatja a betegséget egy övsömöröstől is. Az övsömör maga azonban nem kapható el egy övsömöröstől (sem egy bárányhimlőstől).

A felnőttek nagy többsége (kb. 95 %) átesett a bárányhimlő-fertőzésen, ezért védettséget szerzett a betegség ellen, akár úgy is, hogy észre sem vette, vagy csak nagyon enyhe formában jött ki rajta a betegség. Egy kis részük azonban védtelen a vírussal szemben, ezért mindenképp a kockázati csoportba tartozik. Az immunrendszer elnyomása esetén (például rákellenes kezelések során) azonban a bárányhimlő másodszorra is elkapható.

Kezelés és gyógyulás

Az övsömör vírusellenes kezeléssel gyógyítható. A fájdalmat gyógyszeresen lehet csillapítani, a viszketést pedig kovacinkes kenőccsel. A vírusellenes gyógyszerek lerövidítik a betegség időtartamát és csökkentik a posztherpeszes fájdalom kialakulásának kockázatát, ezért fontos mielőbb megkezdeni az alkalmazásukat. A szemet érintő övsömör esetén azonnal konzultálni kell szemészorvossal is.

Ha egy legyengült immunrendszerű egyén érintkezik az övsömörrel, általában beutalják kórházba, hogy intravénásan kaphasson vírusellenes kezelést, mivel náluk még nagyobb a kockázata a komplikációk kialakulásának. Immunoglobulint vagy virus-antitesteket is kaphatnak. Ez ugyan nem előzi meg a betegséget, de lerövidítheti és enyhítheti a súlyosságát is. Minél előbb kap a beteg immunoglobulint, annál hatásosabb lesz. A jelentős hatás elérése érdekében 96 órán belül kell beadni.

A posztherpeszes neuralgiát fájdalomcsillapítóval, kapszaicines kenőccsel, szükség esetén pedig antidepresszánsokkal kezelik.

Kapcsolódó betegségek