Úszófül betegség

Betegség ABC

A B C D E F G H I J K L M N O Ö P Q R S T TY U Ü V W Z
Úszófül betegség

Leírás

Egy-egy úszás óra vagy strandolás után gyakori panasz a fülgyulladás. Az “úszófül betegség” (swimmer’s ear) a külső hallójárat uszodai, és természetes vizek okozta fertőzés miatt kialakuló kórkép. Igen fájdalmas, orvosi kezelésre (antibiotikum, szteroid) szoruló betegség. A „fülfájósoknak” még a hajmosás is gondot okoz főleg gyermekkorban, de sok felnőtt is füldugót használ, ha vízbe megy. Az úszófül betegség szúrós fájdalommal, váladékozással jár, gyakori tünetek még: a viszketéssel és a gyulladás.

Miért okoz a víz fülgyulladást?

A fülünk külső hallójáratát egy vékony, olajos réteg, a fülzsír fedi, mely védi a külsőfület. Ha huzamosabb ideig tartózkodunk a vízben, akkor ez a védőréteg eltűnik, így a víz bejut a hallójáratba és fellazítja az azt borító vékony bőrréteget. A fellazult bőrrétegen pedig könnyen átjutnak a kórokozók, és gyulladást vagy más betegségeket okoznak.  Az uszodai vizek klórtartalma tovább erősíti ezt a folyamatot. A természetes fülzsír biztosította védőréteg nemcsak a víz miatt tűnhet el, hanem más betegségek (mechanikai és kémiai károsodás, allergia, cukorbetegség) is elvezhetnek a zsírréteg elvesztéséhez, mivel sokszor e betegségek tüneteként a fülzsír- és faggyúmirigyek sorvadása is felléphet.

Megelőzés

Ma már létezik olyan fülcsepp, amelyet a fülgyulladásra érzékenyeknek a strandolás előtt kell használni és egy víztaszító és oldhatatlan védőréteget képez a hallójáratban 2-3 órára.  Hatékonyságát részben a teafaolajnak köszönheti, ugyanis a teafaolaj természetes antibakteriális fertőtlenítőket, úgynevezett terpenoidokat tartalmaz, amelyek egyrészt elölik a kórokozókat és gyulladáscsökkentőként is működnek. A megelőzés a legjobb módszer a probléma kezelésére, azonban ha fertőzés áll fenn, feltétlenül forduljon orvoshoz!